Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport poselski: Brytyjski rząd nie docenił zagrożenia związanego z rosyjską Grupą Wagnera

Raport poselski: Brytyjski rząd nie docenił zagrożenia związanego z rosyjską Grupą Wagnera
Członkowie Grupy Wagnera siedzący w czołgu na ulicy w mieście Rostów nad Donem, 24 czerwca 2023 r. (Fot. STRINGER/AFP via Getty Images)
Brytyjski rząd wykazał się 'przerażającym brakiem zrozumienia' zagrożenia, związanego z działalnością rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, zwłaszcza w Afryce - ocenili w opublikowanym dzisiaj raporcie posłowie z komisji spraw zagranicznych.
Reklama
Reklama

W liczącym 82 strony raporcie wyszczególniono siedem państw, w których wykryto aktywność wojskową utworzonej przez putinowskiego oligarchę Jewgienija Prigożyna armii najemniczej: Ukrainę, Syrię, Republikę Środkowoafrykańską, Sudan, Libię, Mozambik i Mali.

Jak wskazano, w tych krajach, poza Ukrainą, Grupa Wagnera rozwinęła wysoce skuteczny i dochodowy model biznesowy, wzbogacając siebie i swoich klientów, głównie kosztem miejscowej ludności.

W szczególności dotyczy to Republiki Środkowoafrykańskiej, która została w praktyce zawłaszczona przez rosyjskich najemników. W raporcie opisano też Mali jako przykład kraju, gdzie Grupa Wagnera z powodzeniem wyparła zachodnie siły dowodzone przez Francję, jednocześnie zjednując sobie sympatię autokratycznego rządu, który niedawno przejął władzę.

"Tam, gdzie Zachód się wycofuje, Wagner wkracza, widząc szansę w cierpieniu i zysk w chaosie. Wielka Brytania musi zapewnić alternatywę dla krajów, które zmagają się z trudnościami. Celem polityki zagranicznej Kremla jest zmuszenie upadających państw do polegania na sieci Wagnera" - napisano.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przerażającym brakiem zrozumienia przez rząd pozycji Grupy Wagnera poza Europą, w szczególności jej kontroli nad państwami afrykańskimi" - oznajmiła przewodnicząca komisji Alicia Kearns.

Komisja oceniła, że przez 10 lat rząd brytyjski "bagatelizował i nie doceniał działalności sieci Grupy Wagnera, a także jej wpływu na bezpieczeństwo Europy".

W raporcie skrytykowano wysiłki Wielkiej Brytanii zmierzające do nałożenia sankcji na osoby i podmioty powiązane z szeroko zakrojoną siecią Grupy Wagnera jako niewystarczające, wskazując, że pozostają one w tyle za działaniami UE i USA, a rząd nie jest przygotowany do śledzenia jej działalności w miarę, jak zmienia się jej charakter po nieudanym buncie Prigożyna w czerwcu.

Czytaj więcej:

Bunt Grupy Wagnera. Putin opuścił Moskwę

UK objęła sankcjami osiem osób i pięć firm powiązanych z działaniami Grupy Wagnera w Afryce

Brytyjski resort obrony: Koniec rekrutacji więźniów do Grupy Wagnera ważnym momentem wojny

Siły Grupy Wagnera na Białorusi nie stanowią zagrożenia dla Polski ani dla Ukrainy

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama