Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport ECDC: Choroby tropikalne stwarzają coraz większe zagrożenie w Europie

Raport ECDC: Choroby tropikalne stwarzają coraz większe zagrożenie w Europie
Eksperci Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) przekonują, że należy usprawnić wykrywanie i kontrolę przenoszonych przez komary chorób tropikalnych. (Fot. Getty Images)
W Europie postępuje inwazja chorób tropikalnych przenoszonych przez komary – alarmuje najnowszy raport ECDC. Powodem są zmiany klimatu, dłuższe i cieplejsze lata oraz powodzie.
Reklama
Reklama

Eksperci Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) informują, że trzeba spodziewać się większej liczby zakażeń i zgonów wywoływanych przez wirusy powodujące takie schorzenia, jak choroba Denga i gorączka chikungunya.

Choroba Denga jest jedną z najcięższych zakażeń tropikalnych u turystów powracających z egzotycznych krajów. Gorączka chikungunya jest z kolei jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Kłopot polega na tym, że coraz częściej do tego rodzaju infekcji dochodzi w Europie, a nie tylko na skutek ich zawleczenia z regionów tropikalnych.

ECDC ostrzega, że komary Aedes albopictus, które mogą przenosić chorobę Denga i gorączkę chikungunya, w 2023 r. wykryto już w 13 krajach europejskich i 337 regionach, głównie na południu naszego kontynentu. Przed dekadą owady te występowały w ośmiu krajach Europy i 114 regionach.

Postępuje inwazja także innych gatunków owadów roznoszących zakażenia. Na Cyprze pojawiły się komary Aedes aegypti przenoszące zarazki wywołujące żółtą febrę, wirusa Zika oraz wirusa Zachodniego Nilu. A wkrótce mogą być też w innych regionach.

Choroby, które dotąd występowały w Afryce czy innych krajachj tropiklanych, coraz częściej pojawiają się w Europie... (Fot. Getty Images)

"W ostatnich latach obserwujemy rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków komarów na tereny, gdzie wcześniej one nie występowały" – zaznacza dyrektor ECDC Andrea Ammon.

Według danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, wirus Zachodniego Nilu w 2022 r. wywołał na naszym kontynencie 1 133 zakażenia, w tym 92 zgony – najwięcej od 2018 r. Najwięcej przypadków odnotowano we Włoszech – 723, w Grecji (286) i Rumunii (47), ale infekcja ta została wykryta także w Niemczech, Chorwacji, Austrii, Hiszpanii, Słowacji i Bułgarii.

Rzadziej atakuje choroba Denga, ale również w tym przypadku zjawisko narasta. W 2022 r. zarejestrowano 71 zakażeń - jest to tyle przypadków, ile było w całej dekadzie 2010-2011. Najczęściej wykrywano je we Francji i Hiszpanii.

Andrea Ammon uważa, że jeśli ta tendencja się utrzyma, będziemy mieli w Europie do czynienia z jeszcze większą liczbą zakażeń tropikalnych oraz zgonów związanych z chorobą Denga i gorączką chikungunya oraz wirusem Zachodniego Nilu. "Konieczna jest lepsza kontrola populacji komarów, ale musimy też lepiej się przed nimi chronić" – przekonuje.

Denga stała się problemem globalnym od II wojny światowej, jest endemiczna dla ponad 110 krajów. Oprócz eliminacji komarów trwają prace nad szczepionką, jak również lekiem skierowanym bezpośrednio przeciw wirusowi. (Fot. Getty Images)

Chorobę Denga roznoszą komary atakujące w ciągu dnia. Wywołuje ona gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów - dolegliwości przypominające objawy grypy. Na ogół przebiega bezobjawowo, ale w ciężkiej postaci może powodować krwotoki oraz wstrząs.

Podobnie się objawia gorączka chikungunya – poza gorączką wywołuje bóle głowy, nudności, osłabienie oraz bóle stawów. Z kolei wirus Zachodniego Nilu powoduje bóle głowy, silne zmęczenie, bóle mięśni i oczu oraz wymioty.

Choroba Denga występuje w ponad 100 krajach Afryki, obu Amerykach, w Południowej i Wschodniej Azji oraz w rejonie Zachodniego Pacyfiku. Wirus Zachodniego Nilu od wielu lat rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych – coraz bardziej przenosi się z regionów południowych na północ. Podobnie jest w Europie.

Czytaj więcej:

Londyn odnotowuje nowe przypadki zakażeń małpią ospą

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama