Menu

Przyszłość 1- i 2-pensówek pod znakiem zapytania. Skarb państwa już ich nie zamawia

Przyszłość 1- i 2-pensówek pod znakiem zapytania. Skarb państwa już ich nie zamawia
Monety z brązu powoli wychodzą z obiegu, bo coraz rzadziej na Wyspach używa się 1- i 2-pensówek... (Fot. Getty Images)
Dziennik 'Evening Standard' ujawnił, że w tym roku skarb państwa nie wysłał do Mennicy Królewskiej żadnych zamówień na nowe monety przeznaczone do powszechnego obiegu, co jest historycznym wydarzeniem w historii brytyjskiego producenta pieniądza.
Reklama
Reklama

Brytyjscy urzędnicy rozważają możliwość całkowitego wycofania monet o nominałach 1 pensa i 2 pensów w obliczu ciągłego spadku liczby transakcji gotówkowych.

Skarb Państwa nie złożył corocznego zamówienia na żadne monety w Mennicy Królewskiej i nie przewiduje ich w nadchodzących latach - szczególnie jeśli chodzi o te o dwóch najmniejszych nominałach. Sprawa ta ma być jeszcze omawiana z ministrami podczas dyskusji na temat przyszłości monet w Wielkiej Brytanii.

"Mennica Królewska produkuje monety zgodnie z oczekiwanym popytem, ​​istniejącymi zapasami buforowymi i zamówieniami składanymi przez branżę. Jesteśmy przekonani, że obecnie w systemie jest wystarczająca liczba monet – szacuje się, że w Wielkiej Brytanii w obiegu znajduje się ich około 27 miliardów. Nie ma obecnie planów zmiany asortymentu monet brytyjskich" - poinformował rzecznik skarbu państwa (HM Treasury).

Potencjalna całkowita rezygnacja z 1- i 2-pensówek byłaby największym wstrząsem dla brytyjskiej waluty od momentu wprowadzenia systemu dziesiętnego w 1971 r. W Wielkiej Brytanii moneta nie była złomowana od czasu, gdy w 1984 roku zaprzestano bicia monety półpensowej, natomiast surowiec monet 1- i 2-pensowych zmieniono i zaczęto produkować je z brązu zamiast miedzi, aby wartość złomu nie przekraczała znacznie ich nominalnej wartości pieniężnej.

Udział płatności gotówkowych dokonywanych w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadł, a zmianę tę przyspieszyła pandemia, gdy coraz więcej Brytyjczyków zaczęło korzystać z zakupów online. Wiele sklepów, barów i restauracji w całym Londynie całkowicie przestało przyjmować gotówkę.

Z danych opublikowanych UK Finance wynika, że ​​w 2023 r. liczba płatności gotówkowych dokonanych w Wielkiej Brytanii spadła do 6,4 miliarda, co oznacza spadek o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim i spadek o ponad dwie trzecie w porównaniu z sytuacją sprzed dziesięciu lat.

Liczba transakcji kartami debetowymi wzrosła do niemal 25 miliardów, co stanowi ponad połowę wszystkich płatności. Jednakże odsetek ludności korzystającej głównie z gotówki wzrósł w ciągu roku nieznacznie z 1,7% do 2,6%.

Tymczasem brytyjska Komisja Nadzoru Finansowego (FCA) przedstawiła plany ochrony dostępu konsumentów i małych przedsiębiorstw do gotówki. Chce ona zmusić banki i towarzystwa budowlane do oceny luk w dostępie do gotówki w poszczególnych regionach oraz do utrzymywania oddziałów banków i bankomatów otwartych do czasu udostępnienia dodatkowych usług gotówkowych.

Czy wkrótce w UK nie będzie już w ogóle możliwości, aby płacić gotówką?...
(Fot. SUSANNAH IRELAND/AFP via Getty Images)

"Trzy miliony ludzi w dalszym ciągu korzysta z gotówki, mimo że płatności cyfrowe stają się coraz bardziej popularne. Wiele małych firm nadal potrzebuje miejsca, w którym codziennie będzie mogło bezpiecznie deponować swoje wpływy" - wyjaśnia Sheldon Mills, dyrektor wykonawczy ds. konsumentów i konkurencji w FCA.

Bank Anglii już wcześniej stwierdził, że wycofanie miedzianych monet i zaokrąglanie cen do 5 pensów nie będzie miało wpływu na inflację.

Tymczasem wiele organizacji konsumenckich sprzeciwia się posunięciom mającym na celu przyspieszenie przejścia kraju na model społeczeństwa bezgotówkowego, argumentując, że możliwość dokonania zakupu za gotówkę powinna być prawem podstawowym.

W zeszłym roku kanał telewizyjny GB News wystosował petycję, w której zażądał od rządu wprowadzenia przepisów "chroniących status gotówki jako prawnego środka płatniczego i powszechnie akceptowanego środka płatniczego w Wielkiej Brytanii co najmniej do 2050 r.".

Jednak organ regulacyjny ds. mediów Ofcom stwierdził, że kampania stanowi naruszenie wytycznych dotyczących mediów, gdyż nadawcy nie powinni wyrażać poglądów na "sprawy będące przedmiotem kontrowersji politycznych i przemysłowych lub bieżącego porządku publicznego".

Czytaj więcej:

Winston Churchill i pałac Buckingham na nowych monetach Royal Mint w 2024 r.

Dlaczego w UK nie należy zabierać znalezionych na ulicy £20? Lepiej zgłosić to na policję

W UK weszły do obiegu nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III

Ostrzeżenie dla osób posługujących się nowymi banknotami z wizerunkiem króla Karola III

    Komentarze
    • Hi
      26 lipca, 16:38

      Dużo sklepów i gastronomie wróciły do platnosci gotowka po pandemi i bardzo dobrze.

    • Wredny
      26 lipca, 17:01

      Wczoraj pisaliście,że nastąpił wzrost płatności gotówką w UK.

    • Klimek
      27 lipca, 00:43

      Wedlog prawa gotowka ktora Masz jest twoja wlasnoscia. Ale pieniadze w banku sa wlasnoscia banku. Ludzie. Obodzcie sie. A jak nie to wkrotce bedzie tak jak w filmie vabank. Rozloza rece I powiedza "a skad ja ci wezme pieniadze. Przecierz mnie okradli". Obracajcie gotowka. Wystarczy jeden cyber attack I uslyszycie wlasnie to

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.09.2024
    GBP 5.0678 złEUR 4.2790 złUSD 3.8489 złCHF 4.5770 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama