Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Projekt osiedla dla bezdomnych w Liverpoolu zdobył tegoroczną Nagrodę Davidsona

Projekt osiedla dla bezdomnych w Liverpoolu zdobył tegoroczną Nagrodę Davidsona
Jest to projekt komunalnego osiedla, które daje osobom zagrożonym bezdomnością nie tylko lokum, lecz także możliwość integracji społecznej. (Fot. Alan Davidson Foundation)
Już po raz trzeci Fundacja Alana Davidsona, słynnego architekta-wizjonera, przyznała swoją nagrodę przeznaczoną dla multidyscyplinarnych zespołów projektowych. W tym roku jury złożone z ekspertów od zrównoważonego i zaangażowanego społecznie projektowania wyróżniło projekt Helping Hands w Liverpoolu.
Reklama
Reklama

"Miejsce, które można nazwać domem" - pod takim hasłem po raz trzeci już przyznano Nagrodę Davisona. W tym roku otrzymał ją stworzony przez pracownię Studio Mutt i firmę badawczą Neighbourhood projekt Helping Hands - niezależne osiedle, które zapewnia mieszkanie, niezbędne usługi i zatrudnienie osobom zagrożonym bezdomnością w Liverpoolu.

Tematem tegorocznej edycji Nagrody Davidsona były projekty, które w innowacyjny sposób podchodzą do walki z bezdomnością - dają osobom, które jej doświadczyły lub są nią zagrożone możliwość tymczasowego osiedlenia się, nabrania sił i odnalezienia swojego miejsca w społeczności.

Czy takie osiedle rzeczywiście powstanie?... (Fot. Alan Davidson Foundation)

Stworzona przez Studio Mutt i Neighbourhood koncepcja wskazuje, w jaki sposób ulepszyć istniejącą infrastrukturę, aby lepiej służyła społeczności i mogła być rozwijana we współpracy z mieszkańcami i wyspecjalizowanymi organizacjami. Celem Helping Hands jest taki rozwój infrastruktury, aby zapewniała osobom opuszczającym opiekę społeczną samodzielne zakwaterowanie i zatrudnienie.

Projekt proponuje wykorzystanie placu przylegającego do Hugh Baird College w Liverpoolu - dotychczas niezagospodarowanej przestrzeni, w której już działa kilka organizacji wspierających osoby w kryzysie bezdomności. To tworzy wspólne zaplecze dla ich działalności, a jednocześnie otwiera na otaczającą tkankę miejską. Daje możliwość zakwaterowania zarówno w cohousingu, jak i w indywidualnych domach, które pozwalają na większą samodzielność.

W każdym mieście znajdują się takie niewykorzystane tereny,  czekające na podobne projekty... (Fot. Alan Davidson Foundation)

Integralną częścią projektu jest ogród, który, jak napisali projektanci, zapewnia uspokajającą i rozpoznawalną obecność. Przede wszystkim jednak tworzy różnorodne przestrzenie, które dają możliwość społecznej integracji.

Zespół Helping Hands tworzą projektanci z doświadczeniem w wychodzeniu z opieki społecznej, eksperci zajmujący się wspieraniem osób wykluczonych, lekarze praktykujący w schroniskach dla bezdomnych oraz lokalna uczelnia, w której mieszkańcy osiedla będą mogli zdobyć umiejętności potrzebne do budowania zarówno społeczności, jak i własnej niezależności.

Zespół Helping Hands. (Fot. Alan Davidson Foundation)

Jeden z jurorów konkursu, dyrektor organizacji charytatywnej Shelter, podkreślił, że Helping Hands to doskonały przykład, jak ludzie z różnych środowisk mogą wspólnie opracować projekt o ogromnym potencjale.

"Takie małe skrawki ziemi są wszędzie, więc będzie to inspirujący przykład dla wielu innych takich miejsc i mam nadzieję, że uda się takie projekty zrealizować w całym kraju" - stwierdził Osama Bhutta.

Koncepcję Helping Hands Studio Mutt i Neighborhood opracowały we współpracy ze świadczącą usługi dla bezdomnych organizacją The Independence Initiative i instytucją edukacyjną Hugh Baird College, która jest również proponowaną lokalizacją projektu. W jego powstanie zaangażowali się również konsultant ds. dostępności Peter O'Neil, filmowiec Amber Akaunu, stowarzyszenie poezji Dead Good Poets Society i Polly Wootton z Islington Hostel Outreach. 

Czytaj więcej:

Anglia: Liczba bezdomnych wzrosła o ponad jedną czwartą

Książę William zapowiada "koniec bezdomności" na Wyspach

Liczba bezdomnych w brytyjskiej stolicy wzrosła o jedną piątą

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      30 czerwca 2023, 19:10

      Kolejna wizja patologi. Trzeba w końcu stworzyć projekt osiedla dla ludzi wykluczonych którzy pracują i nie mają nałogów nienie pobierają żadnych benefitów. A i tak ina nic ich nie stać. Osiedle pracy.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama