Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Priti Patel nie wyklucza policyjnej ochrony dla wszystkich posłów

Priti Patel nie wyklucza policyjnej ochrony dla wszystkich posłów
Na Wyspach rosną obawy o bezpieczeństwo posłów w czasie wykonywania przez nich pracy. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy posłowie mogą otrzymać policyjną ochronę podczas spotkań z wyborcami w swoich okręgach - przekazała minister spraw wewnętrznych Priti Patel, informując o możliwych nowych środkach bezpieczeństwa po zabójstwie posła Davida Amessa.
Reklama
Reklama

Patel podkreśliła jednak, że bezpośredni kontakt posłów z wyborami z ich okręgów jest kluczowym elementem brytyjskiej demokracji i powinien zostać utrzymany.

Amess, 69-letni poseł rządzącej Partii Konserwatywnej, został zamordowany w piątek koło południa w miejscowości Leigh-on-Sea w południowo-wschodniej Anglii w kościelnej salce, gdzie przyjmował wyborców ze swojego okręgu. W piątki, gdy Izba Gmin zazwyczaj nie obraduje, brytyjscy posłowie spotykają się w okręgach z wyborcami, którzy mogą przyjść i podzielić się nurtującymi ich sprawami. Takie bezpośrednie spotkania posłów z wyborcami są głęboko zakorzenione w brytyjskiej tradycji politycznej.

W związku z zabójstwem aresztowany został 25-letni Ali Harbi Ali, obywatel brytyjski pochodzenia somalijskiego. Sprawca zadał posłowi 17 ciosów nożem, po czym spokojnie poczekał na przyjazd policji. W nocy z piątku na sobotę policja oficjalnie poinformowała, że uważa zabójstwo Amessa za akt terroru, a pierwsze ustalenia wskazują "na potencjalną motywację związaną z islamistycznym ekstremizmem".

Zabójstwo Amessa wywołało dyskusję na temat bezpieczeństwa posłów i tego, czy należy zrobić więcej, by ich chronić - szczególnie, że w 2016 r. w podobnych okolicznościach zabita została posłanka opozycyjnej Partii Pracy Jo Cox.

Patel przekazała stacji Sky News, że posłom w trybie natychmiastowym oferowane są dodatkowe zabezpieczenia i proszeni są oni o to, by dzielili się z policją informacjami o miejscu pobytu, ale wskazała, że istnieje "potrzeba wypełnienia wszelkich luk" w zakresie bezpieczeństwa. Wskazywała na takie sprawy jak "wcześniejsza rezerwacja spotkań, sprawdzanie danych osób, z którymi się spotykają, sprawdzanie miejsc, do których się udają, zapewnienie, że nie są tam zdani na siebie". Zapytana, czy posłowie mogliby w swoich okręgach uzyskać rodzaj ścisłej ochrony, którą otrzymują w Westminsterze, odparła: "Wszystkie te kwestie i opcje są w tej chwili rozważane".

Przyznała, że po zabójstwie Amessa wielu posłów może się zastanawiać nad ich własnym bezpieczeństwem i tym, czy powinni się spotykać z wyborcami, ale podkreśliła, iż możliwość bezpośredniego kontaktu wyborców z posłami jest kluczowy dla brytyjskiej demokracji. "Nigdy przenigdy nie powinien być zerwany ten związek między wybranymi przedstawicielami a ich rolą w demokracji, odpowiedzialnością i obowiązkiem wobec ludzi, którzy ich wybrali" - podkreśliła.

Czytaj więcej:

Policja uznała zabójstwo posła Davida Amessa za akt terroru

Media: Domniemany zabójca posła jest synem byłego członka rządu Somalii

  Komentarze
  • Pawel
   17 października, 16:37

   Czyzby zaczeli sie brac za nich ? Angielska milicja z gazem pieprzowym moze nie odstraszyc tych co robia pozadki ,konczy sie bezkarnosc

  • Leon zawodowiec
   17 października, 16:50

   No proszę angle we własnym kraju muszą mieć ochrone

  • Ed
   17 października, 19:15

   Jak by służyli społeczeństwu to nie musieli by się niczego obawiać...

  • Berlin Lichtenberg.
   17 października, 21:10

   Dokladnie - potrzebuja ochrony we wlasnym kraju. Tym czasem lodki z Calais do Dover plyna plyna i przestac nie moga. Jak tylko stopka dotknie Brytyjskiej ziemi odmowic azylu praktycznie nie da sie. Nielicznym, ktorym udaje sie odmowic ulatniaja sie. Bardzo pozno tez oglosili pochodzenie sprawcy : Somalijczyk Ali Harbi Ali. Europa Zachodnia upada na naszych oczach. Mialo sie kolonie - mialo, robilo sie tam brzydkie rzeczy - robilo hehehe, to teraz trzeba za to zaplacic. "W przyrodzie nic nie ginie wszak to tylko kwestia czasu". ;-))

  • Joahim
   18 października, 04:50

   Jak czytam komentarze Polaczków to mnie aż żal ,że niewiedza hak skomentować,w Polsce niema zabójstw posłów , oczywiście że są ,ale fakt trenażer to żadna broń ,niektóre osoby są odporne na trasery ,poza tym działalność policji zostawia wiele do zyczenia ,skupiają się na emigrantach z wschodniej Europy a mają problemy z innymi rzeczami,

  • Boryslaw Pupka
   18 października, 08:55

   Tą ochronę powinni w 100% pokrywać z wlasnej kieszeni.

  • Fan clarksona
   18 października, 09:24

   Tak dobrze rządzą że muszą mieć ochrone? Dziwne. Zapłacicie za pandemie za elity.. niepotrzebnie ich słuchaliście brudne ścierwa z rządu.. bóg was roziczy.. piekło was pochłonie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama