Menu

Premier Norwegii ogłosiła plan wyjścia z lockdownu w czterech etapach

Premier Norwegii ogłosiła plan wyjścia z lockdownu w czterech etapach
Norwegia zacznie się otwierać, ale premier nie podała jeszcze konkretnych dat... Na zdjęciu stolica kraju - Oslo. (Fot. Getty Images)
Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła dzisiaj w parlamencie czteroetapowy plan wyjścia kraju z lockdownu, ale nie podała dat. Warunkiem każdego otwarcia ma być stabilna sytuacja epidemiczna. Priorytetem będą działania ułatwiające dzieciom powrót do normalności.
Reklama
Reklama

"Nie możemy jeszcze określić, kiedy kolejne części społeczeństwa zostaną otwarte" - stwierdziła Solberg. Brak konkretnych dat premier uzasadniła "niepewnością dotyczącą kolejnych dostaw szczepionek oraz ich skuteczności wobec możliwego wystąpienia kolejnych wersji koronawirusa".

Według Solberg, zniesienie pierwszych restrykcji rozważone zostanie w przyszłym tygodniu. W otwarciu społeczeństwa pierwszeństwo mają mieć dzieci i młodzież. W szkołach i gminach o wysokim wskaźniku zakażeń planowane są masowe testy na Covid-19.

Następnie priorytetem będą firmy i miejsca pracy. Planuje się m.in. zniesienie ograniczeń w przyjazdach zagranicznych pracowników.

Jak wynika z planu władz, jeśli nie dojdzie do eskalacji zakażeń, możliwe będzie przeprowadzenie trzech pierwszych etapów otwarcia społeczeństwa do końca czerwca. Rząd pracuje także nad wprowadzeniem paszportów koronawirusowych, umożliwiających korzystanie z otwieranych usług.

Solberg zapowiedziała, że wszyscy obywatele otrzymają możliwość zaszczepienia się przed 1 lipca. Wcześniej w wywiadzie dla "VG" zapowiedziała, że reguła metrowego odstępu w kontaktach między ludźmi obowiązywać będzie całe lato.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 900 przypadków zakażenia koronawirusem. 

Czytaj więcej:

Norwegia: W Oslo najsurowsze restrykcje od początku pandemii

Norwegia walczy z Covid-19. Kraj zaostrza restrykcje

Światowi przywódcy chcą "antycovidowego" traktatu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama