Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawo.pl: Polski fiskus uważnie przegląda media społecznościowe podatników

Prawo.pl: Polski fiskus uważnie przegląda media społecznościowe podatników
Polska skarbówka na masową skalę korzysta z dobrodziejstw technologii. Sprawdzane są m.in. zdjęcia z wakacji podatników. (Fot. Getty Images)
Polski fiskus sprawdza swoich podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych - donosi Prawo.pl. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej.
Reklama
Reklama

"Dla prawników nie jest zaskoczeniem, że urzędnicy sięgają do portali społecznościowych, ale zaskakująca jest skala takich działań i często negatywne dla podatników skutki" - donosi Prawo.pl.  

Dorota Kosacka, doradca podatkowy, członek zarządu DBO Polska, podaje przykład przedsiębiorcy świadczącego usługi związane z samochodami. Mężczyzna chwalił się wynikami swojej pracy, publikując zdjęcia na Facebooku. Zdjęcia były na tyle dokładne, że można było ustalić właścicieli samochodów.

Fiskus dokonuje regularnej kontroli podatników w Polsce. (Fot. Getty Images)

"Organ podatkowy wzywał wszystkich klientów do złożenia szczegółowych wyjaśnień: na czym polegała usługa, jaką kwotę zapłacili i czy otrzymali paragon. Celem było ustalenie, czy przedsiębiorca prawidłowo ewidencjonuje przychody i czy nie unika opodatkowania" - informuje w serwisie Dorota Kosacka.

Zaskoczony podobnymi działaniami nie jest również dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Jego zdaniem, szukanie informacji o podatniku w mediach społecznościowych to już powszechna praktyka nie tylko skarbówki, ale także innych służb, np. prokuratury.

On z kolei podaje przykład podatnika prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą, który chciał zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na podróż służbową do Tajlandii. Twierdził, że celem wyjazdu było nawiązywanie relacji biznesowych.

Organ podatkowy zakwestionował jednak prawo do odliczenia. Sprawdził bowiem, że w czasie rzekomego wyjazdu służbowego przedsiębiorca publikował na Instagramie liczne relacje z plaży i popularnych atrakcji turystycznych.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Prokuratura chce ośmiu lat więzienia dla Shakiry w procesie ws. oszustw podatkowych

Polscy urzędnicy robią coraz więcej kontroli podatkowych. Eksperci prognozują dalsze wzrosty

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama