Menu

Prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia w Polsce

Prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia w Polsce
Ekonomiści już teraz odnotowali spadek przeciętnych wynagrodzeń. (Fot. Getty Images)
W kolejnych miesiącach prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia. Istotne znaczenie zaczyna odgrywać recesja spowodowana przez Covid-19 - ocenili wczoraj ekonomiści banku ING, komentując dane GUS o zatrudnieniu.
Reklama

Według opublikowanych wczoraj danych GUS, zatrudnienie w kwietniu spadło o 2,4 proc. w porównaniu z marcem, a rok do roku spadło o 2,1 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu miesiąc do miesiąca spadło o 3,7 proc., natomiast rok do roku wzrosło o 1,9 proc.

"Bardzo słaby wynik jest mieszanką efektów już widocznych wcześniej. Do zatrudnienia nie wlicza się osób, które czasowo przebywają na zasiłkach opiekuńczych (w związku z zamknięciem szkół)" - napisali ekonomiści ING.

"Na spadek zatrudnienia wg GUS ma też wpływ realizacja Tarczy Antykryzysowej – porozumienia o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy w ramach tarczy antykryzysowej powodują spadek zatrudniania, które jest przeliczane na pełnozatrudnionych" - dodali.

Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd w Polsce, który ma ochronić Polskę i jej obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. 

Czy Polska jest gotowa na recesję? (Fot. Getty Images)

Ekonomiści zauważyli, że istotne znacznie zaczyna odgrywać także recesja spowodowana przez Covid-19, tj. nieprzedłużanie umów terminowych oraz zwolnienia.

"W kolejnych miesiącach prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia – firmy dalej będą restrukturyzować działalność, pojawią się bankructwa słabszych podmiotów. Efekt ten będzie w naszej ocenie dominował nad powrotami do pracy osób przebywających na zasiłkach" - skomentowali.

Eksperci ING ocenili, że "negatywnie zaskoczyły również wynagrodzenia, w kwietniu średnie wynagrodzenie spadło 2,6 pkt. proc. głębiej niż typowa dynamika dla tego miesiąca, co spowodowało obniżenie rocznego tempa płac do 1,9 proc. rok do roku z 6,3 proc. w marcu".

"Prognozujemy, że w kolejnych miesiącach zmiany wynagrodzeń będą mniejsze, ale roczne tempo płac może przez parę miesięcy być bliskie (0 - 1 proc. rok do roku)" - dodali.

Czytaj więcej:

Ponad połowa Polaków odczuła spadek dochodów

Ekspert: Polacy najbardziej odczują kryzys na rynku pracy

Ekonomiści: Do Polski nadciąga fala bezrobocia

Fabryki aut w Polsce stoją i zwalniają

  Komentarze
  • Edek
   21 maja, 07:27

   W imperium będą zatrudniać?

  • Macie
   21 maja, 07:36

   swój kraj płynacy miodem i mlekiem , i co stanie sie z ludzmi , bez kasy bez dachu nad głowa , truskawki 30 zł ? hahahahaha pelna kobiałke truskawek PRAWDZIWYCH Z POLA od tych co na ulicy maja swój warzywniak prawdziwy a nie jakies sztuczne pryskane ,zaplaci sie 1,50 pounds , a nie 30 funtow , idzcie w tej Polsce leczyc sie z tymi cenami zywnosci

  • Wertyuio
   21 maja, 08:03

   sztucznie pompowane ceny.niedlugo beda krojic zera na banknotach.bedzie jak w indiach.tryliony w kieszeni i gowno warte.

  • KNS
   21 maja, 08:42

   Recesja przeciez tu nie bylo recesji.....

  • Anglia
   23 maja, 11:11

   W Polsce podobno jest tak super ze rzad opiekuje sie pracodawcami...ciekawe bo w UK pracodawcow zwolnili z placenia VAT-u a w USA dali takie pieniadze na bezrobociu ze ludzia nie oplaca sie pracowac

   Ja mam 80% pensji za ogladanie filmow i granie w gry a w Polsce umowy na stale zamieniaja na umowy zlecenie albo obcinaja pensje bo pracodawcy nie stac na 40% pensji dla pracownika

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama