Menu

Pozycja Londynu jako najlepszego miasta świata "jest zagrożona"

Pozycja Londynu jako najlepszego miasta świata "jest zagrożona"
Pandemia Covid-19 "jeszcze bardziej ujawniła" słabe punkty brytyjskiej stolicy. (Fot. Getty Images)
Pozycja Londynu jako wiodącego miasta na świecie jest zagrożona. Jednym z problemów brytyjskiej stolicy jest bezpieczeństwo - wynika z najnowszego raportu ośrodka badawczego Centre for London.
Reklama

W analizie, która została sporządzona jeszcze przed wybuchem pandemii, stwierdzono, że "globalna pozycja Londynu słabnie" przez: zanieczyszczenie, zakorkowane drogi, wysokie koszty utrzymania, niski wzrost płac i ogólne obawy dotyczące "dobrobytu i integracji". Dodano, że Covid-19 "jeszcze bardziej ujawnił" słabe punkty brytyjskiej stolicy.

W raporcie stwierdzono, że - w porównaniu z innymi miastami z "TOP 10", w tym z Paryżem, Nowym Jorkiem, Tokio, Singapurem i Szanghajem - Londyn wciąż zajmuje czołowe miejsca pod względem "dynamiki kulturalnej i turystyki". Brytyjska stolica jest też druga (za San Francisco), jeśli chodzi o "przemysł wysokich technologii".

Jednak brytyjska metropolia plasuje się dopiero na piątym miejscu pod względem bezpieczeństwa. Wyprzedza ją m.in. nękany protestami i zamieszkami Hongkong - informuje Standard.co.uk.

Zdaniem ekspertów, Londyn musi rozwiązać m.in. problem zakorkowanych ulic. (Fot. Getty Images)

Londyn wypada też blado, jeśli chodzi o gęstość zaludnienia i czas dojazdów do pracy. Biorąc pod uwagę te wskaźniki, stolica Wielkiej Brytanii zajmuje dopiero 6. lokatę i jest za zatłoczonym Szanghajem.

"Już przed wybuchem pandemii Londyn nie był w stanie dotrzymać kroku czołowym miastom pod względem przystępności cenowej, zatrudnienia, bezpieczeństwa i gęstości zaludnienia" - można przeczytać w podsumowaniu raportu.

Naukowcy z Centre for London podkreślają, że - aby poprawić pozycję Londynu - po pandemii niezbędna będzie współpraca władz stolicy i brytyjskiego rządu, by miasto było "bardziej ekologiczne i integracyjne", zachowując jednocześnie "witalność gospodarczą i kulturową".

Czytaj więcej:

Wzrasta opłata za wjazd do centrum Londynu

Londyn: W tym roku powitanie Nowego Roku bez pokazu fajerwerków

Burmistrz Londynu: Prawdopodobnie konieczne będą kolejne ograniczenia

Londyńczycy coraz częściej szukają pracy poza stolicą

  Komentarze
  • Z Birmingham
   26 września, 13:23

   Nigdy nie było wiodącym miastem i nigdy nie będzie to wymyślił pismak na poczekaniu chyba że wiodącym w patologii to jest jedyne słowo które się nasuwa po przejściu się ulicą jakiejkolwiek części Londynu

  • John
   26 września, 18:37

   Londyn niestety daleko odbiega od najbardziej rozwiniętych miast, ogromne koszty utrzymania, duże zanieczyszczenie, wysoka przestępczość to trzy główne problemy Londynu które pewnie jeszcze długo nie zostaną zniwelowane. A szkoda, bo Londyn ma potencjał

  • Arek
   26 września, 18:39

   Nie mieszkam w Londynie. Uwazam ze jest przeludniony, drogi, zanieczyszczony. Nie wiem kto ocenia duze miasta chyba ktos przekupiony skoro Londyn jest wiodacym miastem swiata.
   Wszedzie jest patologia w Birmingham tez.

  • Gosc
   26 września, 20:27

   Pod jakim względem ma być najlepszym miastem ta dziura zabita dechami

  • Janusz
   26 września, 21:15

   Z Birmingham@ Zawsze był i dlugo zostanie stolicą świata. Kto tego nie widzi, ten ...do lekarza od oczu.

  • Pełzająca cywilizacja
   27 września, 08:47

   Janusz jak to Janusz , widzi tylko kase , a drożyzne , smród , brud , gangi i nożowników juz nie . Zgłoś sie na doradcę Majora Londynu to se porządzicie , że hej .

  • Janusz
   27 września, 19:19

   Pełzająca cywilizacja@ Widzisz gościu, bezpieczniej można przejść ulicą w Hackney o północy, niż Nowym Światem w południe. To raz. Po drugie infrastruktura. Metro, transport, lotniska. Po trzecie. Londyn za tydzień może zorganizować Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, Igrzyska Olimpijskie i jeszcze kilkanaście mistrzostw świata w innych dyscyplinach. Po czwarte, kultura, ale dla Ciebie liczy się tylko pełna micha i piwo. Wiec nic o niej nie wiesz. I po ostatnie. Dziękuję za propozycję. Chętnie bym został takim doradcą, mimo, że mieszkam 100 mil od Londynu.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.10.2020
  GBP 5.037 złEUR 4.550 złUSD 3.876 złCHF 4.245 zł

  Sport


  Sport

  Reklama