Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pozbawienie Shamimy Begum obywatelstwa "niezgodne z prawem"? Trwa proces w sądzie apelacyjnym

Pozbawienie Shamimy Begum obywatelstwa "niezgodne z prawem"? Trwa proces w sądzie apelacyjnym
Shamima Begum walczy o przywrócenie jej brytyjskiego obywatelstwa. Na zdj. Begum w syryjskim obozie dla uchodźców 2021 r. (Fot. Getty Images)
Decyzja o pozbawieniu Shamimy Begum brytyjskiego obywatelstwa była niezgodna z prawem – dowodzili przed Sądem Apelacyjnym w Londynie jej obrońcy. Wczoraj rozpoczął się trzydniowy proces o uchylenie tej decyzji.
Reklama
Reklama

Jak przypomina portal Metro.co.uk, Begum wyjechała do Syrii w 2015 roku w wieku 15 lat w celu zasilenia szeregów tzw. Państwa Islamskiego. Po jego upadku próbowała wrócić do Wielkiej Brytanii, jednak odebrano jej brytyjskie obywatelstwo, uniemożliwiając jej powrót ze względów związanych z bezpieczeństwem państwa, wkrótce po tym, jak znaleziono ją w syryjskim obozie dla uchodźców w lutym 2019 roku.

Na początku tego roku 24-letnia obecnie kobieta przegrała sprawę apelację o uchylenie tej decyzji w Specjalnej Imigracyjnej Komisji Odwoławczej (SIAC).

Wydając wspomniane orzeczenie komisji w lutym, sędzia stwierdził, że choć istniało "wiarygodne podejrzenie, że Begum została zwerbowana, przetransportowana, a następnie przetrzymywana i wykorzystywana seksualnie", nie przeszkodziło to ówczesnemu ministrowi spraw wewnętrznych Sajidowi Javidowi w odebraniu jej obywatelstwa.

Wczoraj w Sądzie Apelacyjnym w Londynie rozpoczął się trzydniowy proces, w którym adwokaci Begum rozpoczęli starania o uchylenie tej decyzji.

Trzech wyższych rangą sędziów usłyszało, że Home Office nie wzięło pod uwagę ustawowych praw należnych Begum jako potencjalnej ofierze handlu ludźmi lub w wyniku "zaniedbań państwa" w jej sprawie. Adwokaci Begum stwierdzili, że UK nie przeprowadziło "pełnego i skutecznego" dochodzenia w sprawie tego, w jaki sposób Begum stała się ofiarą handlu ludźmi.

W swoim orzeczeniu wydanym na początku tego roku SIAC stwierdził, że doszło do "uzasadnionych uchybień" ze strony organów państwowych - w tym policji metropolitalnej, gminy Tower Hamlets i szkoły pani Begum - które nie zapobiegły jej wyjazdowi do Syrii.

Z kolei prawnicy Home Office, którzy dzisiaj mieli przedstawić swoje stanowisko przed sądem, utrzymują, że wniosek SIAC był prawidłowy. "Fakt, że ktoś został zradykalizowany i mógł zostać zmanipulowany, nie jest sprzeczny z oceną, że stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" – oświadczył adwokat brytyjskiego MSW.

Dodał również, że specjalistyczna komisja "prawidłowo uznała trudność leżącą u podstaw sprawy pani Begum".

Adwokat przyznał następnie, że SIAC słusznie uznał, że "nie było bezpośredniego związku między potencjalnymi uchybieniami ze strony innych organów publicznych w 2015 r." a decyzją Javida o pozbawieniu Begum obywatelstwa.

 

Czytaj więcej:

Shamima Begum przegrała apelację w sprawie odebrania jej brytyjskiego obywatelstwa

    Komentarze
    • Celestyn76
      25 października 2023, 17:17

      Obroncy sa po to zeby bronic wiec to nic to nic dziwnego ze plota takie farmazony urodzin a sie w Bangladeszu to niech wyp..do islamskiego raju

    • Emigrant
      25 października 2023, 17:38

      Witam a ja mam pytanie a gdzie jej kolezanki co z nimi uciekla.

    • Art
      25 października 2023, 17:51

      Celestyn dobrze mówisz.To zdaje się są prawa logiki podstawowej.

    • Czyzyk
      26 października 2023, 06:05

      Na pewno po takim praniu muzgu nie stanowi zagrozenia...

    • Czytelnik anonimowy
      26 października 2023, 09:51

      jeśli to się stanie to znaczy że ten kraj dobił dna to jest okropieństwo jeśli czujesz się częścią tego kraju to nie powinieneś dopuszczać do tego jeśli nie powinieneś wyjechać

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama