Menu

Portugalczycy niezbyt zainteresowani powrotem z Polski podczas pandemii

Portugalczycy niezbyt zainteresowani powrotem z Polski podczas pandemii
Pomimo małego zainteresowania powrotem do ojczyzny wśród Portugalczyków rezydujących w Polsce, systematycznie rośnie liczba zgłoszeń od osób przebywających poza Europą. (Fot. Getty Images)
Zaledwie 140 obywateli Portugalii zdecydowało się na wyjazd z Polski w związku z pandemią koronawirusa. Wczoraj powrócili oni z Warszawy do Lizbony specjalnym samolotem wyczarterowanym przez portugalski rząd - poinformował dziennik 'Observador'.
Reklama

Z informacji przekazanych internetowej gazecie przez władze Portugalii wynika, że na pokładzie maszyny znajdowali się m.in. studenci, którzy przebywali w Polsce w ramach programu Erasmus. Na początku marca na polskich uczelniach było około 370 Portugalczyków.

"Spośród wszystkich portugalskich studentów przebywających w Polsce, z którymi się skontaktowaliśmy, na propozycję powrotu odpowiedziało 80 proc. (...) Większość z nich zapewniła, że nie potrzebuje pomocy. 47 proc. poinformowała, że zdecydowała się pozostać w Polsce" - napisał "Observador".

Liczba obywateli Portugalii przebywających obecnie w Polsce szacowana jest na około 1 000.

Według internetowego dziennika, pomimo małego zainteresowania powrotem do ojczyzny wśród Portugalczyków rezydujących w Polsce, systematycznie rośnie liczba zgłoszeń od osób przebywających poza Europą.

Z udostępnionych mediom przez MSZ w Lizbonie danych wynika, że do wczorajszego wieczora chęć powrotu do Portugalii zgłosiło placówkom dyplomatycznym około 4,5 tys. obywateli tego kraju.

Minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva ocenił we wtorek, że docelowo liczba zainteresowanych powrotem do kraju emigrantów może wzrosnąć do 2 mln osób. Zaznaczył, że sprowadzenie "ich wszystkich" do Portugalii z powodu braku środków finansowych i logistycznych jest obecnie niemożliwe.

Do wczorajszego popołudnia ministerstwo zdrowia Portugalii szacowało liczbę zgonów z powodu koronawirusa na 43, zaś zakażonych na blisko 3 tys.

Czytaj więcej:

Portugalia: Szczyt zachorowań na Covid-19 w maju

W Portugalii wojsko wychodzi na ulice

Cristiano Ronaldo wsparł trzy szpitale w Portugalii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama