Menu

Ponad 100 włoskich mafiosów pobierało zasiłki dla najuboższych

Ponad 100 włoskich mafiosów pobierało zasiłki dla najuboższych
Pomoc otrzymywali między innymi synowie potężnego przemytnika kokainy Roberto Pannunziego (na zdj.). (Fot. Getty Images)
101 mafiosów z włoskiej Kalabrii pobierało od państwa dochód podstawowy dla najbiedniejszych - wykryła Gwardia Finansowa. Wśród beneficjentów tak zwanego dochodu obywatelskiego byli bossowie tamtejszej mafii, 'ndranghety.
Reklama

Dochód obywatelski został wprowadzony przez pierwszy rząd Giuseppe Contego w 2018 roku. Był to flagowy element programu koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd. Kilka milionów najuboższych otrzymuje zapomogę w wysokości do 780 euro miesięcznie. W przypadku rodzin jest to 1 180 euro.

Rząd zapewniał, że będą prowadzone skrupulatne kontrole, by nie dopuścić do tego, aby pomoc ta trafiła do osób, którym nie przysługuje.

W Kalabrii na południu Włoch przez wiele miesięcy dochód otrzymywało 101 bossów i szeregowych członków mafii. Ustalono to podczas operacji Gwardii Finansowej z miasta Reggio Calabria pod kryptonimem "Mala Civitas" (złe obywatelstwo). Funkcjonariusze odkryli, że jako "ubodzy wymagający wsparcia państwa" figurowali bossowie gangów z kolebek mafii w Gioia Tauro i innych miastach.

Pomoc otrzymywali między innymi synowie potężnego przemytnika kokainy Roberto Pannunziego o pseudonimie "Bebe", uważanego przez śledczych za "włoskiego Pablo Escobara" - podały media.

Policja skarbowa zawiadomiła natychmiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Inps, który ma wszcząć procedurę cofnięcia zasiłków dla ludzi 'ndranghety.

Dotychczas wypłacono mafiosom łącznie 516 tys. euro.

Czytaj więcej:

Polska mafia wywoziła leki za granicę, m.in. do UK

Włochy: Mafijna rodzina z Kalabrii ufundowała figurę świętego. Postanowiono ją usunąć

  Komentarze
  • Boryslaw Pupka
   22 maja, 10:23

   Prostaki.

  • Gościu
   22 maja, 16:38

   Jak włoska policja odkryje, że mafia dawała łapówki lekarzom za wpis w świadectwo zgonu ,,Zmarł na koronawirus,, Co dawało darmowy pochówek i odszkodowanie od państwa dla rodziny zmarłego nawet kilkadziesiąt tysięcy EUR to dopiero ślepcy otworzą oczy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama