Pomoc dla obywateli Ukrainy? Oto co sądzą Polacy

Czy Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem? Uważa tak 73 proc. ankietowanych (25 proc. zdecydowanie, 48 proc. raczej) - to o 10 punktów proc. mniej niż w marcu. Przeciwnych jest 19 proc. badanych (14 proc. raczej, a 5 proc. zdecydowanie) - o 8 punktów proc. więcej niż poprzednio - to najwyższy wynik od wybuchu wojny. Zdania nie wyraziło 8 proc. respondentów.
Według CBOS, "prawdopodobnie zmiany te można wiązać z niepewną sytuacją ekonomiczną, a zwłaszcza z niekontrolowanym napływem taniego ukraińskiego zboża do Polski, który w ostatnim czasie wywołał w kraju falę protestów".
Ośrodek podaje, że poparcie dla przyjmowania ukraińskich uchodźców rzadziej deklarują młodsi badani (64 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata wobec 81 proc. wśród najstarszych respondentów), osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach (68 proc. na wsi wobec 80 proc. w największych miastach), gorzej wykształcone (60 proc. badanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym wobec 82 proc. respondentów z wykształceniem wyższym).

"Analiza pokazuje, że za niższe poparcie dla przyjmowania uchodźców wśród najmłodszych badanych - regularnie przez nas obserwowane - odpowiadają głównie młode kobiety. W istocie poziom poparcia wśród młodych mężczyzn w przedziale wiekowym 18–24 lata jest dość wysoki (77 proc.), podczas gdy wśród ich rówieśniczek jest aż o 30 punktów procentowych niższy (47 proc.), wyróżniając się na tle innych grup. Aż co trzecia respondentka w wieku 18–24 lata (34 proc.) jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców" - podaje CBOS.
Zdaniem 62 proc. ankietowanych, Ukraińcy doceniają otrzymywaną w Polsce pomoc ( 47 proc. raczej tak, a 15 proc. zdecydowanie tak). Przeciwnego zdania było 24 proc. (18 proc. raczej nie, a 6 proc. zdecydowanie nie). 14 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".
Na pytanie, jak przebiegały ich osobiste kontakty z Ukraińcami w ciągu ostatnich kilku miesięcy, 51 proc. ankietowanych odpowiedział, że pozytywnie (14 proc. zdecydowanie, 37 proc. raczej), 41 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie mieli żadnych takich kontaktów przez ostatnie pół roku, 7 proc., że przebiegały one negatywnie (6 proc. raczej, a 1 proc. zdecydowanie negatywnie). 1 proc. badanych stwierdził, że "trudno powiedzieć".
Sondaż przeprowadzono od 11 do 20 kwietnia 2023 roku na próbie liczącej 1081 osób.
Czytaj więcej:
Polska potrzebuje rąk do pracy i wciąż liczy na Ukraińców
Holandia: Coraz więcej Ukraińców wraca do kraju
Raport: W Polsce pracuje więcej Ukrainek niż Ukraińców
Ukraińcy najbardziej lubią Polaków i Brytyjczyków
Cudzoziemcy coraz chętniej kupują domy w Hiszpanii. Wzrost klientów z Polski i Ukrainy
Ściek medialny kłamie jak zawsze . Ścierwojady za kasę napiszą wszystko
Juz wystarczy
Skad wogole takie dane?? Kazdy ma ich dosc. Ale cokolwiek o tym sie napisze to jest blokowane. Z terenow objetych wojna?? Wiekszosc z nich jest z terenow gdzie nic sie nie dzieje . Artykul parodia