Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pomoc dla obywateli Ukrainy? Oto co sądzą Polacy

Pomoc dla obywateli Ukrainy? Oto co sądzą Polacy
Większość Polaków jest za przyjmowaniem ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
73 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem; według 62 proc. Ukraińcy doceniają otrzymywaną w Polsce pomoc - wynika z kwietniowego sondażu CBOS.

Czy Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem? Uważa tak 73 proc. ankietowanych (25 proc. zdecydowanie, 48 proc. raczej) - to o 10 punktów proc. mniej niż w marcu. Przeciwnych jest 19 proc. badanych (14 proc. raczej, a 5 proc. zdecydowanie) - o 8 punktów proc. więcej niż poprzednio - to najwyższy wynik od wybuchu wojny. Zdania nie wyraziło 8 proc. respondentów.

Według CBOS, "prawdopodobnie zmiany te można wiązać z niepewną sytuacją ekonomiczną, a zwłaszcza z niekontrolowanym napływem taniego ukraińskiego zboża do Polski, który w ostatnim czasie wywołał w kraju falę protestów".

Ośrodek podaje, że poparcie dla przyjmowania ukraińskich uchodźców rzadziej deklarują młodsi badani (64 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata wobec 81 proc. wśród najstarszych respondentów), osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach (68 proc. na wsi wobec 80 proc. w największych miastach), gorzej wykształcone (60 proc. badanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym wobec 82 proc. respondentów z wykształceniem wyższym).

Zdaniem większości ankietowanych, Ukraińcy doceniają otrzymywaną w Polsce pomoc. (Fot. Yevhen Zinchenko/Global Images Ukraine via Getty Images)

"Analiza pokazuje, że za niższe poparcie dla przyjmowania uchodźców wśród najmłodszych badanych - regularnie przez nas obserwowane - odpowiadają głównie młode kobiety. W istocie poziom poparcia wśród młodych mężczyzn w przedziale wiekowym 18–24 lata jest dość wysoki (77 proc.), podczas gdy wśród ich rówieśniczek jest aż o 30 punktów procentowych niższy (47 proc.), wyróżniając się na tle innych grup. Aż co trzecia respondentka w wieku 18–24 lata (34 proc.) jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców" - podaje CBOS.

Zdaniem 62 proc. ankietowanych, Ukraińcy doceniają otrzymywaną w Polsce pomoc ( 47 proc. raczej tak, a 15 proc. zdecydowanie tak). Przeciwnego zdania było 24 proc. (18 proc. raczej nie, a 6 proc. zdecydowanie nie). 14 proc. stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

Na pytanie, jak przebiegały ich osobiste kontakty z Ukraińcami w ciągu ostatnich kilku miesięcy, 51 proc. ankietowanych odpowiedział, że pozytywnie (14 proc. zdecydowanie, 37 proc. raczej), 41 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie mieli żadnych takich kontaktów przez ostatnie pół roku, 7 proc., że przebiegały one negatywnie (6 proc. raczej, a 1 proc. zdecydowanie negatywnie). 1 proc. badanych stwierdził, że "trudno powiedzieć".

Sondaż przeprowadzono od 11 do 20 kwietnia 2023 roku na próbie liczącej 1081 osób.

Czytaj więcej:

Polska potrzebuje rąk do pracy i wciąż liczy na Ukraińców

Holandia: Coraz więcej Ukraińców wraca do kraju

Raport: W Polsce pracuje więcej Ukrainek niż Ukraińców

Ukraińcy najbardziej lubią Polaków i Brytyjczyków

Cudzoziemcy coraz chętniej kupują domy w Hiszpanii. Wzrost klientów z Polski i Ukrainy

  Komentarze
  • Daro
   14 maja, 08:05

   Ściek medialny kłamie jak zawsze . Ścierwojady za kasę napiszą wszystko

  • Juz wystarczy
   14 maja, 08:14

   Juz wystarczy

  • On
   14 maja, 11:30

   Skad wogole takie dane?? Kazdy ma ich dosc. Ale cokolwiek o tym sie napisze to jest blokowane. Z terenow objetych wojna?? Wiekszosc z nich jest z terenow gdzie nic sie nie dzieje . Artykul parodia

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł

  Sport