Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polskie MSZ: Apelujemy do naszych rodaków zagranicą o szczególną ostrożność

Polskie MSZ: Apelujemy do naszych rodaków zagranicą o szczególną ostrożność
Polski rząd wezwał Polaków zagranicą do zachowania ostrożności. Na zdj. centrum Londynu. (Fot. Getty Images)
Apelujemy do naszych rodaków zagranicą o szczególną ostrożność. Cieszymy się, że Polska jest wolna od tak dramatycznych wydarzeń - tak wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak skomentował w Radiu Maryja ostatnie ataki terrorystyczne w Hiszpanii.
Reklama

W czwartkowym zamachu na Las Ramblas w Barcelonie oraz w piątkowym ataku w Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od Barcelony, zginęło łącznie 15 osób, a ponad 130 zostało rannych. Łącznie w czwartek i piątek hiszpańska policja zabiła pięciu terrorystów i aresztowała czterech. W sobotnim zamachu w Rosji w podmoskiewskim Surgucie raniono z kolei 7 osób. Do wszystkich zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Wiceszef MSZ podkreślił, że metoda, którą zastosowali terroryści, jest "obecna" w wielu krajach Europy Zachodniej i zbiera obecnie bardzo krwawe żniwa. "My oczywiście apelujemy do wszystkich naszych rodaków zagranicą o szczególną ostrożność" - przekazał Dziedziczak.

"To jest taki paradoks, że wiele krajów europejskich jest w tej chwili w rankingach bezpieczeństwa uważanych za kraje o dość dużym ryzyku, za kraje szczególnie ryzykowne. Francja jest podawana jako kraj o bardzo dużym natężeniu ryzyka i to jest też pewien symbol naszych czasów. Szczęśliwie Polska i wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej są krajami uznanymi za bezpieczne, są taką (...) bezpieczna zieloną wyspą w tym morzu terroryzmu" - zauważył wiceminister.

Według niego, Polska nie jest zagrożona atakiem terrorystycznym, ponieważ terroryści nie mają w naszym kraju "punktów odniesienia, punktów wyjścia", i nie mogą bazować na rozbudowanej strukturze istniejących środowisk radykalistów.

"Cieszymy się, że Polska jest wolna od tak dramatycznych wydarzeń, a przypomnijmy, że naprawdę przygotowaliśmy wiele dużych imprez, które były obarczone ryzykiem, bo były Światowe Dni Młodzieży, był szczyt NATO, a mimo to wszystko w naszym kraju odbyło się bez dramatycznych wydarzeń" - ocenił Dziedziczak.

Według niego, "radykalny islam" ma możliwość działania na terenie UE i dokonywania zamachów także na skutek polityki "multi-kulti i otwierania się na przedstawicieli innych cywilizacji".

"Różne są teorie na temat przyczyn tej polityki. Prawdopodobnie tutaj też niemałą rolę odgrywają środowiska antychrześcijańskie, które chcą w wyniku swojego zacietrzewienia ideologicznego liberalno-lewicowego zniszczyć chrześcijaństwo w Europie" - ocenił wiceszef MSZ.

"Tu jest też problem struktury społecznej tych osób, które do Europy przybywają, bo wbrew temu, co pokazuje się w liberalnych mediach, to nie są zapłakane dzieci, tylko zdecydowana większość tych osób to są młodzi mężczyźni. W naszej kulturze polskiej, chrześcijańskiej, że kiedy mamy wojnę, dramatyczną sytuację, to ratujemy kobiety i dzieci, a tu jest zupełnie inaczej - kobiety i dzieci zostają na wojnie, w zgliszczach, a do Europy pełnej dogodnych zasiłków ruszają młodzi mężczyźni" - dodał wiceszef MSZ.

Dziedziczak podkreślił, że polski rząd w sposób zdecydowany chce pomagać tym, którzy "naprawdę padli ofiarą wojny". "My chcemy pomagać, my przekazaliśmy kilkadziesiąt mln zł na pomoc w obozach na granicy działań wojennych, na terenie działań wojennych, choćby w Syrii, bo chcemy tym kobietom, dzieciom, poszkodowanym ludziom, którzy stracili dobytek pomóc" - zaznaczył. 

 

  Komentarze


  • Statystyka
   21 sierpnia 2017, 19:25

   Hahahahaha, bezpieczna Polska zielona wyspa na morzu śmierci- w ciągu pół roku polscy (chrześcijańscy) pijani kierowcy zabijają na polskich drogach tyle ludzi co islamscy ekstremiści w UK w ciągu 10-ciu lat, od roku 1968 do 1998 chrześcijanie z UK zabijali średnio rocznie w zamachach ok .120 osób

  • Zorro
   22 sierpnia 2017, 00:22

   ze co ma to radio ?????????

  • THC
   22 sierpnia 2017, 08:03

   Wiekszosc jedzie do Polski na wakacje, bo na zlotwoki jak przelicza benefity to moga pokazac ze maja na wakacje 1000 funtow.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama