Polskie i brytyjskie kolędy na koncercie Zakonu Maltańskiego
Koncerty "Carol of the Bells" są największym tego typu wydarzeniem brytyjskiej Polonii - odbywają się od 2011 roku zwykle w kościele św. Klemensa (St Clement Danes Church) w Londynie, który jest kościołem Royal Air Force i w którym znajduje się tablica poświęcona Polskim Siłom Powietrznym w Wielkiej Brytanii. Jednak w tym roku, ze względu na trwająca epidemię koronawirusa, koncert nie może się odbyć w tradycyjnej formie.
"Mieliśmy do wyboru albo poddać się, albo walczyć z wirusem i wymyślić jakąś inną formę" - opowiada główny organizator koncertu Marek Stella-Sawicki, przewodniczący Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w Wielkiej Brytanii (APKM UK), mającego w tym kraju status organizacji charytatywnej. Tą inną formą będzie kompilacja najciekawszych fragmentów koncertów z poprzednich lat, która dzisiaj o godz. 18:00 czasu GMT będzie miała swoją premierę w serwisie YouTube.
Kolędy wykonują trzy chóry z trzech polskich parafii w Londynie: Ave Verum z Croydon, chór im. Jana Pawła II z Balham i Schola Canrotum z Ealing, a także grający na trąbkach Roberto Antinolfi i Simone Coccia, organista Marco Di Lenola, organista i pianista Przemysław Salamoński, solistki Agnieszka Mucha i Daria Helowicz, skrzypaczka Małgorzata Jagoda, wiolonczelista Wojciech Jagoda, harfistka Margaret Watson i pianista Daniel Johnson.
Jak podkreśla Stella-Sawicki, zestaw wykonawców pokazuje, że koncerty nie są tylko wydarzeniem polonijnym, bo zarówno wśród wykonawców, jak i na widowni sporą część stanowili Brytyjczycy, zaś dwaj włoscy trębacze i organista specjalnie przyjeżdżali z Włoch, żeby wziąć udział.
W przeszłości dochód z koncertu "Carol of the Bells" wspierał szpital dla dzieci z niepełnosprawnościami w Krakowie oraz szpital onkologiczny w Poznaniu. W tym roku pieniądze trafią do Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie w woj. warmińsko-mazurskim oraz na inicjatywę charytatywną Soup Kitchen, której celem jest zapewnianie posiłków dla bezdomnych w Londynie.
Czytaj więcej:
Polonijne kolędowanie dla dzieci z całego świata
UK: Kolędy, jasełka i groty św. Mikołaja dopuszczone mimo epidemii koronawirusa