Menu

Polski eksport do UK "przyspieszył pod koniec 2020 r."

Polski eksport do UK "przyspieszył pod koniec 2020 r."
Duże wzrosty odnotowano w eksporcie dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, takich jak telewizory, chłodziarki czy zamrażarki. (Fot. Getty Images)
Wartość polskiego eksportu towarów do Wielkiej Brytanii wzrosła o 11,9 proc. pod koniec 2020 r. wobec analogicznego okresu roku poprzedniego - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). To powyżej przeciętnej dynamiki dla całego eksportu w badanym okresie.
Reklama
Reklama

Według analityków zespołu handlu zagranicznego PIE, Marka Wąsińskiego i Łukasza Ambroziaka, wzrost sprzedaży na rynku brytyjskim pod koniec 2020 r. może częściowo być spowodowany przez efekt psychologiczny związany z opuszczeniem przez Wielką Brytanię jednolitego rynku europejskiego.

"W sytuacji przedłużających się rozmów na temat przyszłej umowy część importerów mogło robić zapasy na wypadek, gdyby od początku 2021 r. miały powrócić stawki celne we wzajemnej unijno-brytyjskiej wymianie" - wyjaśnili w analizie "Handlowy monitoring Brexitu: grudzień 2020 r.". Dodali, że podobny mechanizm obserwowano w I kwartale 2019 r., przed mającym nastąpić bezumownym wyjściem z UE.

W okresie listopad-grudzień 2020 r. wartość polskiego eksportu towarów do Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 11,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Według analityków, ta dynamika znacząco przewyższała przeciętny wzrost w okresie listopad-grudzień z ostatnich 5 lat, wynoszący 1,3 proc. "Było to również o 2,8 p.p. powyżej przeciętnej dynamiki dla całego eksportu w badanym okresie" - podkreślili.

Wśród 20 największych rynków zbytu, szybciej rósł polski eksport "tylko do sześciu państw: Szwajcarii, Szwecji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Ukrainy".

Analitycy zaznaczyli, że dynamika sprzedaży wielu grup produktów na rynku brytyjskim w okresie listopad-grudzień była wyraźnie wyższa niż w eksporcie ogółem. Były to m.in. dobra konsumpcyjne trwałego użytku (telewizory i monitory, telefony komórkowe, chłodziarki i zamrażarki, zmywarki, mikrofony i głośniki), chemia gospodarcza, ciągniki, silniki spalinowe wysokoprężne oraz aparaty słuchowe. Duże wzrosty odnotowano też w eksporcie niektórych produktów rolno-spożywczych, m.in. konserw rybnych, wyrobów czekoladowych, karmy dla zwierząt oraz wyrobów tytoniowych.

Spadek poniżej poziomu z 2015 r. odnotował natomiast import Polski z Wielkiej Brytanii. "W okresie listopad-grudzień 2020 r. był o blisko 15 proc. niższy niż rok wcześniej" - zaznaczono. W 2020 r. Wielka Brytania była dopiero siódmym najważniejszym partnerem handlowym Polski, choć trzecim pod względem eksportu.

Czytaj więcej:

Od początku 2021 r. handel Polski z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Tych produktów od jutra nie będzie już można przewozić do krajów UE

Brexit uderzył w Szkotów. Zakaz eksportu owoców morza do UE

Raport: Polska 7. na świecie pod względem perspektyw rozwoju eksportu

"Spiegel": Przez Brexit i koronawirusa do Niemiec może wrócić przemysł

  Komentarze
  • Ktos
   25 lutego, 14:19

   A ile % produktow zostalo wyprodukowanych w fabrykach w ktorych UK MA WYKUPIONE TASMY PRODUKCYJNE , lub z towarow ktore UK wyslalo do Polski , stal, ryby itp a pozniej gotowe produkty wracaja do Uk , wiec ile Polska wyslala swoich produktow ,

  • Jan
   25 lutego, 15:13

   Autor sam podal powodu tej nadwyzki, po prostu firmly przed brexitem gromadzily zapasy. Dziekuje, rozejsc sie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama