Menu

Polski rząd i UNICEF podpisały memorandum ws. ochrony praw dzieci z Ukrainy i Polski

Polski rząd i UNICEF podpisały memorandum ws. ochrony praw dzieci z Ukrainy i Polski
Polska chce zwiększyć zakres pomocy najbardziej narażonym uchodźcom z Ukrainy. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Sprawiedliwości w Polsce i UNICEF podpisały memorandum o porozumieniu i współpracy w ochronie praw najmłodszych uchodźców z Ukrainy i polskich dzieci. Dotyczy m.in. zwiększania zaufania do wymiaru sprawiedliwości, przeciwdziałania przemocy domowej i przestępczości na tle seksualnym.

Reklama
Reklama

"Cieszę się, chociaż bezpośredni impuls do nawiązania tej ścisłej współpracy to smutne, tragiczne wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainę i z falą uchodźców, która trafiła również do Polski; a to ponad 5 milionów kobiet, dzieci i seniorów" - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski na konferencji prasowej, podczas której podpisał z przedstawicielem UNICEF-u memorandum o porozumieniu o współpracy między MS a Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Celem tego memorandum jest - jak zaznaczono na konferencji w MS - "wspieranie krajowego systemu wymiaru sprawiedliwości tak, aby zagwarantować małoletnim uchodźcom z Ukrainy oraz dzieciom z państwa przyjmującego swobodny dostęp do wymiaru sprawiedliwości opartego na prawach dziecka".

Romanowski zaznaczył, że Polska jest od stuleci państwem, które w obliczu wojen i prześladowań w innych krajach, jest "przyjazną przystanią dla wielu osób różnych narodowości, religii i kultur".

Wiceminister przypomniał, że Polska stała się w XX wieku ofiarą "dwóch największych totalitaryzmów, niemieckiego narodowego socjalizmu i rosyjskiego komunizmu". "Doskonale wiemy, czym jest wolność, jakie znaczenie ma suwerenne, silne państwo, które ma tę wolność chronić. Z powodu braku wolności, w wyniku braku tego państwa zginęło tylko w trakcie II wojny światowej ok. 6 mln polskich obywateli, głównie z rąk niemieckich okupantów, rosyjskich, ale również z rąk ukraińskich, o czym też przecież musimy pamiętać" - przypomniał.

Według wiceszefa MS, "prześladowania nie zniszczyły naszej narodowej tożsamości, opartej na wartościach chrześcijańskich, gdzie niezbywalna wrodzona godność człowieka jest źródłem praw człowieka i podstawowych wolności". Zwrócił uwagę, że "wartością fundamentalną jest wśród nich ochrona najsłabszych, ochrona rodziny, ochrona dzieci i kobiet".

Czytaj więcej:

Ukraińscy muzycy-uchodźcy wystąpili na festiwalu The Proms w Londynie

W UK pracę podjęło już 42 proc. uchodźców z Ukrainy

"Dziennik Gazeta Prawna": Polska szykuje się na zimowych uchodźców

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 21.11.2024
    GBP 5.2215 złEUR 4.3469 złUSD 4.1332 złCHF 4.6748 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama