Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska: Znacząco zmalały obawy przed zakażeniem koronawirusem

Polska: Znacząco zmalały obawy przed zakażeniem koronawirusem
Maseczki i dezynfekcja rąk odchodzą już w niepamięć. (Fot. Getty Images)
W ciągu ostatniego miesiąca zmalały obawy przed zakażeniem koronawirusem. Wyraźnie zmniejszył się odsetek badanych deklarujących takie obawy (z 52 proc. do 43 proc.), a zwiększył niebojących się zakażenia (z 48 proc. do 55 proc.). Obecny poziom obaw jest najniższy od początku epidemii – wynika z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Obawy przed zarażeniem koronawirusem zależą przede wszystkim od wieku. Mniejsze lub większe obawy wyraża ponad połowa badanych w wieku 55 lat i więcej. Osoby do 54 lat, bojące się zakażenia, należą do mniejszości.

W stosunku do poprzedniego miesiąca zmalało przekonanie, że obowiązujące ograniczenia i restrykcje są zbyt małe (z 30 proc. do 19 proc.), a wzrosło – że odpowiednie (z 41 proc. do 48 proc.) i zbyt duże (z 21 proc. do 24 proc.).

CBOS wskazuje, że postrzeganie ograniczeń i restrykcji w znacznej mierze zależy od stosunku do szczepień przeciw COVID-19. "Badani mający przychylne nastawienie do szczepień (zaszczepieni i zamierzający się zaszczepić) częściej niż pozostali są zdania, że obowiązujące restrykcje są odpowiednie, a niechcący się szczepić wyraźnie częściej uważają, że obowiązujące restrykcje zbyt duże" – wyjaśniono.

"Ponadto można zauważyć, że młodsi respondenci częściej uważają, że obowiązujące restrykcje są zbyt duże, a starsi – że zbyt małe. Zależność ta jest związana z samym nastawieniem do szczepień – gdyż bardziej przychylne wobec nich są osoby starsze" – dodano.

Stosunek do ograniczeń zależy również od poglądów i preferencji politycznych. Badani o niesprecyzowanych poglądach politycznych (32 proc.) i identyfikujący się z prawicą (25 proc.) częściej niż pozostali są zwolennikami mniejszych restrykcji, a większych – utożsamiający się z lewicą (33 proc.).

CBOS podaje, że o tym, że istniejące restrykcje i ograniczenia są zbyt duże, najczęściej mówią zwolennicy Konfederacji (72 proc.), że zbyt małe – wyborcy Koalicji Obywatelskiej (47 proc.), a ankietowani popierający Prawo i Sprawiedliwość w większości uważają, że obowiązujące ograniczenia i restrykcje są odpowiednie do sytuacji (71 proc.).

W marcu zanotowano także wzrost o 7 punktów procentowych liczby dorosłych Polaków pozytywnie postrzegających działania rządu w zwalczaniu epidemii (46 proc.), a ubyło oceniających je negatywnie (o 5 punktów, do 48 proc.).

Działania rządu w zwalczaniu epidemii stosunkowo dobrze oceniają osoby starsze. (Fot. Getty Images)

Działania rządu w zwalczaniu epidemii stosunkowo dobrze oceniają ankietowani w wieku powyżej 55 lat (56 proc. – 58 proc. ocen pozytywnych w zależności od kategorii), mieszkańcy wsi (55 proc.), respondenci gorzej wykształceni (63 proc. z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym), o niższych dochodach per capita – do 1 500 zł (59 proc. – 60 proc. w zależności od kategorii), a w grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej rolnicy (75 proc.).

Krytycznie na ten temat wypowiadają się mieszkańcy największych miast (63 proc.), absolwenci wyższych uczelni (63 proc.), respondenci z gospodarstw domowych o dochodach per capita wynoszących co najmniej 3 000 zł (64 proc.), średni personel, technicy (72 proc.) oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (65 proc.), a także pracujący na własny rachunek (64 proc.).

Według badania orientacja światopoglądowa w znacznej mierze wpływa na ocenę działań rządu w zwalczaniu epidemii. Osoby bardziej religijne oraz o prawicowych poglądach politycznych postrzegają je wyraźnie lepiej.

Postrzeganie działań rządu w zwalczaniu epidemii zależy również od oceny aktualnie obowiązujących ograniczeń i restrykcji.

"Zdecydowana większość uważających, że są one odpowiednie do sytuacji pozytywnie, ocenia działania urzędującego gabinetu w tym zakresie (73 proc.), natomiast uważający, że są one nieadekwatne – zbyt małe lub zbyt duże – w większości działania te postrzegają krytycznie (odpowiednio 75 proc. i 73 proc.)" – podał CBOS.

Wśród ankietowanych przeważa przekonanie, że epidemia jeszcze się nie kończy i będą kolejne fale (46 proc.). Pogląd, że epidemia dobiega już końca, wyraża 37 proc. ankietowanych. Opinie o końcu epidemii zależą od wieku respondentów. Ponad połowa (52 proc.) najmłodszych w wieku 18-24 lata uważa, że epidemia dobiega już końca. Starsi natomiast, w wieku 55 plus, wyraźnie częściej nie mają sprecyzowanego zdania na ten temat (23 proc. – 25 proc. w zależności od kategorii).

Ponadto opinia na ten temat zależy również od poglądów politycznych mierzonych na skali lewica-centrum-prawica. Respondenci o prawicowych poglądach politycznych częściej mówią, że epidemia dobiega końca (42 proc.), a o kolejnych falach częściej przekonani są identyfikujący się z lewicą (61 proc.).

Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1 078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

Czytaj więcej:

Nagły wzrost przyjęć do szpitali z powodu Covid-19. "Pandemia się nie skończyła"

Podczas lockdownów w UK odnotowano mniej chorób żołądkowych

Badania: Większość niezaszczepionych nieletnich po przechorowaniu COVID-19 nie ma przeciwciał

WHO: Kraje Europy, w których rośnie liczba zakażeń koronawirusem, zbyt szybko zniosły restrykcje

Dlaczego obecnie wzrosła liczba zachorowań na Covid w UK?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama