Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska w europejskim rankingu siły nabywczej: Spadek na 29. miejsce

Polska w europejskim rankingu siły nabywczej: Spadek na 29. miejsce
Polska znajduje się bliżej końca rankingu siły nabywczej. Liechtenstein, Szwajcaria i Luksemburg znów znajdują się na czele listy. (Fot. Getty Images)
Polska spadła o jedną pozycję, na 29. miejsce w badaniu mierzącym siłę nabywczą 42 europejskich państw - wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2022. Średnia siła nabywcza przypadająca na Polska wyniosła ponad 9,2 tys. euro, podczas gdy średnia dla Europy to ponad 16,3 tys. euro.
Reklama
Reklama

Zgodnie z najnowszym badaniem mierzącym siłę nabywczą, Polska zajęła 29. miejsce na 42 europejskich państw. Za Polską uplasowały się np. Węgry (30. pozycja) oraz Rumunia (31.). Przed naszym krajem są Czesi (22. miejsce).

"Zestawienie GfK jednoznacznie wskazuje, jak duże różnice występują w zakresie siły nabywczej wśród państw Starego Kontynentu. W 2022 roku na pierwszych miejscach – podobnie jak przed rokiem – znalazły się Liechtenstein, Szwajcaria i Luksemburg. Na końcu listy uplasowały się Kosowo, Mołdawia i Ukraina" - wskazano.

Badanie wykazało, że w 2022 r. Europejczycy mają do rozdysponowania kwotę w wysokości około 11,1 bln euro, którą mogą wydać m.in. na żywność, mieszkania, usługi, koszty energii, ubezpieczenia, wakacje, komunikację i inne dobra konsumenckie.

Siła nabywcza to realna wartość pieniądza. Określa, ile dóbr i usług można nabyć za jednostkę pieniądza. (Fot. Getty Images)

Jak podkreślono, odpowiada to średniej sile nabywczej per capita w wysokości 16 344 euro (76 810 zł, przy kursie euro z dnia 2 listopada br. wynoszącym 4,7 zł), co oznacza nominalny wzrost o 5,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

"Wzrost ten nie uwzględnia jednak inflacji, która w 2022 roku ma różną wysokość w zależności od kraju. Dla zdecydowanej większości państw realna siła nabywcza była więc mniejsza, niż przed rokiem" - zauważono.

Zgodnie z badaniem, siła nabywcza w Polsce wyniosła 9 254 euro (43 490 zł). Zwrócono uwagę, że to wynik przeciętnie o 500 euro lepszy niż w przypadku Węgier i 1 200 euro wyższy w porównaniu do Rumunii. W Czechach przeciętna siła nabywcza wyniosła 12 970 euro (60 960 zł).

"Średnia siła nabywcza przypadająca na mieszkańca naszego kraju odpowiada tym samym wartości 56 proc. średniej europejskiej. Warto pamiętać, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dystans, który dzielił nas od najbogatszych państw w Europie, był znacznie większy. Przez ten czas Polska znacząco odrobiła zaległości, jednak dużym wyzwaniem w naszym kraju wciąż pozostają silne dysproporcje w podziale na regiony" - podsumowuje Client Business Partner w GfK Agnieszka Szlaska-Bąk.

Czytaj więcej:

Eurostat: W którym kraju UE zapłacimy najwięcej za prąd, a w którym najmniej?

Pseudopromocje na Black Friday. Polska wciąż nie wdrożyła prawa UE chroniącego konsumentów

"La Razon": Polska wśród najbezpieczniejszych państw świata

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama