Polska Akademia Nauk: Pięć scenariuszy rozwoju pandemii
Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przedstawił pięć hipotetycznych scenariuszy rozwoju pandemii COVID-19 w 2021 roku i w latach najbliższych.
Pierwszy z nich zakłada, że polski program szczepień przeciw COVID-19 zakończy się sukcesem już w 2021 r., kolejne trzy scenariusze - że szczepienia nie wystarczą, aby pokonać pandemię, a ostatni - że równolegle z tą pandemią może pojawić się nowy patogen. "Z naukowego punktu widzenia, wszystkie one mogą się zdarzyć i na wszystkie powinniśmy być przygotowani" - wskazują naukowcy.
Eksperci wskazują trzy główne wnioski. Po pierwsze należy przygotować się instytucjonalnie na nowe zagrożenia epidemiczne. Powinna istnieć w Polsce multidyscyplinarna instytucja ekspercka monitorująca sytuację epidemiczną na świecie. Konieczne jest też m.in. unowocześnienie, wyszkolenie i dofinansowanie służb sanitarno-epidemiologicznych oraz wdrożenie sprawnego systemu zbierania danych o zagrożeniach epidemicznych czy procedur szczepienia.
Po drugie - należy rozwijać naukę i zaufanie do niej nad Wisłą. A po trzecie, ważna jest współpraca i odpowiedzialność, która przejawiać się może choćby gotowością do tego, by być zaszczepionym.
"Tylko tak możemy uniknąć niepotrzebnych ofiar w ludziach i gospodarce" - podkreślają naukowcy.
"Aby w przyszłości wychodzić zwycięsko z kolejnych pandemii, polska gospodarka potrzebuje dwóch wielkich inwestycji: w służbę zdrowia i ochronę przeciwepidemiczną" - zwracają uwagę eksperci.
Czytaj więcej:
Niemiecki wirusolog o nowym szczepie koronawirusa: Nie wygląda to dobrze
"Rzeczpospolita": Tylko 47 proc. Polaków zamierza się zaszczepić na koronawirusa
Matt Hancock: Wariant wirusa z RPA groźniejszy niż brytyjski