Menu

Polscy wyborcy nie boją się koronawirusa

Polscy wyborcy nie boją się koronawirusa
II tura wyborów prezydenckich odbędzie się już w najbliższą niedzielę. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa osób biorących udział w wyborach prezydenta Polski nie obawia się ryzyka zachorowania na Covid-19. To główny wniosek płynący z sondażu United Surveys, wykonanego na zlecenie 'DGP' i RMF FM - informuje dzisiaj 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama
Reklama

W sondażu zapytano, czy podejmując decyzję w sprawie udziału w wyborach, ankietowani biorą pod uwagę ryzyko zakażenia koronawirusem. "Niemal 52 proc. odpowiedziało negatywnie, a ponad 47 proc. potwierdziło, że liczy się z takim ryzykiem. Tylko garstka (mniej niż 1 proc.) nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie" - napisano w gazecie.

Dodano, że również przeanalizowane przez "DGP" dane nie wskazują, by po 28 czerwca doszło do gwałtownych zmian w liczbie zachorowań. Po ponad tygodniu od I tury, czyli po upływie okresu, w którym zazwyczaj pojawiają się objawy Covid-19 - trend zakażeń pozostaje wypłaszczony.

Jak informuje gazeta, w podziale na elektoraty najmniej koronawirusa obawiają się wyborcy Krzysztofa Bosaka (63 proc. nie bierze pod uwagę ryzyka zakażenia) i Andrzeja Dudy (62 proc.).

"Wyborcy pozostałych kandydatów w większości jednak liczą się z ryzykiem zakażenia przy podejmowaniu decyzji o udaniu się na wybory - w przypadku elektoratu Rafała Trzaskowskiego mowa o 58 proc., u wyborców Szymona Hołowni to równe 50 proc., Roberta Biedronia - 76 proc., a Władysława Kosiniaka-Kamysza - aż 91 proc." - czytamy.

Zaznaczono, że największy odsetek tych, którzy biorą pod uwagę ryzyko zakażenia w trakcie wyborów, jest w grupie osób starszych, ale w wieku 50-59 (59 proc.). "W przypadku osób w wieku 60-69 oraz 70 lat i więcej odsetek ten wynosi po 47 proc. Najmniej obaw koronawirus budzi wśród osób w wieku 18-24 lat (23 proc.), ale u osób nieco starszych od nich (25-29 lat) obawę taką wyraziło już 53 proc. ankietowanych" - napisano w "DGP".

Czytaj więcej:

Wybory 2020: Protokoły z Manchesteru dotarły dopiero nad ranem

Wybory 2020: Tak głosowali Polacy w Wielkiej Brytanii

"Komisje w Wielkiej Brytanii miały więcej pracy niż te w Polsce"

Ambasada RP w Oslo zaapelowała o szybkie odsyłanie pakietów wyborczych

Dziś w Polsce odbędą się dwie debaty prezydenckie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama