Menu

Polscy uczniowie chcą psychologa w każdej szkole

Polscy uczniowie chcą psychologa w każdej szkole
Polscy uczniowie alarmują, że nie mają dostępu do opieki psychologicznej w szkołach, a stan zdrowia psychicznego z roku na rok jest coraz gorszy. (Fot. Getty Images)
'Chcemy psychologa w każdej szkole', deklarują uczniowie, którzy zarejestrowali komitet i zebrali podpisy pod projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe - informuje serwis Prawo.pl.
Reklama

Jak podaje portal, 15 września uczniowie złożyli w Sejmie pierwszych tysiąc podpisów pod projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, przygotowanym przez Fundację na Rzecz Praw Ucznia. Będą więc mieli 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów pod projektem, od momentu zarejestrowania przez marszałek Sejmu komitetu inicjatywy obywatelskiej.

Cytowani przez Prawo.pl inicjatorzy zbiórki podpisów twierdzą, że "około 50 procent uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do psychologa w szkole, bo nie jest tam zatrudniony". Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na Rzecz Praw Ucznia wyliczył, że na ponad 20 tys. szkół zatrudnionych jest tylko 10,8 tys. psychologów.

Według Prawo.pl, nienajlepszą kondycję psychiczną polskich nastolatków potwierdza wiele raportów. Ostatni z nich - "Świat zależności. Czynniki wpływające na jakość życia dzieci w krajach bogatych", opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF Innocenti Research Center we Florencji pokazuje, że na 38 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 31. miejsce w rankingu jakości życia dzieci.

Czy polskie szkoły doczekają się rewolucji w postaci opieki psychologicznej? (Fot. Getty Images)

Portal cytuje dane z raportu, zgodnie z którymi na 100 tysięcy polskich dzieci w wieku 15-19 lat prawie dziewięcioro popełnia samobójstwo. Najgorsza sytuacja jest na Litwie (18,2), w Nowej Zelandii (14,9) i Estonii (13,9), a najlepsza w Grecji (1,4). Norwegia, Islandia i Finlandia znajdują się na podium, jeśli chodzi o politykę społeczną prowadzoną przez poszczególne kraje, uwarunkowania ekonomiczne oraz stan środowiska. 

Niedawno ukazał się również raport Najwyższej Izby Kontroli o dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Według NIK, wymaga on wielu zmian.

Czytaj więcej:

Sondaż: Polacy chcą wysyłać dzieci do szkół

Raport: Pandemia uwypukliła słabości polskiej edukacji

  Komentarze
  • Asan
   20 września, 10:49

   A ja bym "polskim uczniom" zaproponował wychowanie jak w normalnych czasach. Wywiadówka w szkole i pasek ojcowski , a w międzyczasie po łapach cyrklem lub wskaźnikiem drewnianym do map. Bo teraz to już dno totalne nie młodzież . Wychowanie bezstresowe , wojska nie ma , rodziców nie szanują i ogólne dobra co chceta. Nie dziwota że rodziny jednodzielne lub bez .Szkoda zdrowia i pieniędzy.

  • Antybelfer
   20 września, 14:27

   A może to psychologowie chcą się załapać na siedzenie w domu /jak mieli nauczyciele przez pół roku.../ Nie wierzę,że to uczniowie chcą.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Reklama