Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy pracodawcy mają problem. Chodzi o umiejętności pracowników

Polscy pracodawcy mają problem. Chodzi o umiejętności pracowników
Znalezieniem kandydata z odpowiednimi umiejętnościami może się pochwalić obecnie niewielu polskich pracodawców. (Fot. Getty Images)
72% organizacji w Polsce ma trudności w znalezieniu pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. To o 2 punkty procentowe więcej niż jeszcze rok temu – wynika z raportu ManpowerGroup 'Niedobór talentów'. Zakończenie procesu rekrutacyjnego z sukcesem stanowi wyzwanie dla organizacji na całym świecie, globalnie z niedoborem talentów boryka się 77% organizacji.
Reklama
Reklama

Polscy pracodawcy wskazują na największą trudność w zrekrutowaniu odpowiednich kandydatów z umiejętnościami z obszaru IT & analizy danych – wskazało na nie 27% respondentów. Na drugim miejscu znalazły się kompetencje z zakresu sprzedaży & marketingu (24%), a następnie umiejętności techniczne (23%), obsługa klienta (22%) oraz logistyka & operacje (19%).

Branżą, w której pracodawcy mówią o największych wyzwaniach rekrutacyjnych, są usługi komunikacyjne - aż 83% firm ma problem ze znalezieniem odpowiednich do pracy kandydatów. Wysoki deficyt w tym zakresie odczuwają też organizacje z obszaru IT & technologii (75%), przemysłu & surowców (74%), jak również nauk przyrodniczych & opieki zdrowotnej (74%).

"W Polsce obserwujemy utrzymujący się od lat wysoki wskaźnik niedoboru talentów, na który dodatkowo nakłada się coraz większa presja płacowa. Wynika ona z sytuacji gospodarczej na całym świecie, rosnących kosztów życia, stóp procentowych, ale także tego, że pracownicy coraz wyżej wyceniają swoje kompetencje" – tłumaczy Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower.

Największe trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy na poziomie 74% mają średnie (50 – 250 zatrudnionych osób) i duże (ponad 250 pracowników) organizacje. Niemal z taką samą skalą wyzwania zmagają się małe (zatrudniające od 10 do 49 osób) przedsiębiorstwa (73%). Problem ten dotyczy również 60% mikroprzedsiębiorstw (do 9 osób).

Umiejętności kandydatów do pracy często pozostawiają wiele do życzenia... (Fot. Getty Images)

Raport ManpowerGroup porusza także kwestię umiejętności miękkich. Wśród tych najtrudniejszych do znalezienia cech kandydatów do pracy znalazły się odporność na stres i umiejętność adaptacji (34%), a także zdolność krytycznego myślenia oraz analizy (33%). Brakuje również osób charakteryzujących się wnikliwością i chęcią do rozwoju (27%), potrafiących działać zespołowo (25%) oraz sprawnie rozwiązujących problemy (25%).  

"Poza wskazanymi w badaniu kompetencjami miękkimi, bardzo ważne wśród kandydatów są także komunikatywność, empatyczne przywództwo, efektywne zarządzanie stresem, czy zdolność przyswajania i przekazywania wiedzy" – dodaje Szymon Rudnicki, dyrektor Talent Solutions ManpowerGroup w Polsce.

Jak wyjaśnia ekspert, firmy coraz częściej zauważają, że kluczem do sukcesu oraz dalszego rozwoju jest elastyczność, otwartość na nowe rozwiązania, a także chęć nieustannego uczenia się.

Globalnie problem ze zrekrutowaniem odpowiednich talentów zgłasza 77% firm, co jest wynikiem o 5 punktów procentowych wyższym niż ten notowany przez polskie organizacje. Biorąc pod uwagę poziom trudności w zrekrutowaniu pożądanych pracowników wśród sąsiadujących z nami krajów, to lepszą niż w Polsce sytuację deklarują organizacje w Czechach (66%) oraz Słowacji (68%). O większym niż w kraju nad Wisłą niedoborze talentów mówią natomiast niemieckie firmy (86%).  

Badanie "Niedobór talentów" zostało zrealizowane na próbie 510 pracodawców w Polsce i niemal 39 000 firm na świecie, pomiędzy 2 a 31 stycznia 2023 roku.

Czytaj więcej:

Badanie: Polacy pracowali w 2021 r. średnio 43,3 godziny tygodniowo

Niemal już co drugi przedsiębiorca w Polsce zatrudnia pracownika z Ukrainy

Sondaż: Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat niż pracę na swoim

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą wracać do biur

Od 7 kwietnia w Polsce praca zdalna oficjalnie w kodeksie pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama