Menu

Politolog: Po pandemii będą zmiany w UE, Włochy mogą wyjść z unijnych struktur

Politolog: Po pandemii będą zmiany w UE, Włochy mogą wyjść z unijnych struktur
Ewentualne skłanianie się włoskiej opinii publicznej ku idei eurosceptycyzmu może mieć poważne konsekwencje dla unijnej stabilności. (Fot. Getty Images)
Po ustaniu pandemii SARS - Cov-2 najistotniejsze zmiany szykują się w Unii Europejskiej, przede wszystkim z perspektywy Włoch - twierdzi politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Reklama

Po pandemii układ geopolityczny na świecie, szczególnie w UE, nie będzie już taki, jaki znaliśmy do tej pory – uważa prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. "Zajdą istotne zmiany jeśli chodzi o nastroje polityczne w Unii Europejskiej, przede wszystkim we Włoszech" – podkreślił politolog.

Nie wykluczył, że po tym jak Włochy zostały pozostawione prawie zupełnie bez pomocy UE w obliczu walki z koronawirusem, scenariusz wystąpienia Rzymu ze Wspólnoty może się sprawdzić.

"Po Brexicie, Italia to trzeci co do wielkości kraj członkowski UE. Ewentualne skłanianie się włoskiej opinii publicznej ku idei eurosceptycyzmu może mieć poważne konsekwencje dla unijnej stabilności. Nie ma przecież żadnej gwarancji, że będzie to jedyny kraj, w którym dojdzie do takich konsekwencji dla Wspólnoty. Pewnie i Hiszpania, po ustaniu pandemicznego zagrożenia będzie przeżywała podobną falę nastrojów społecznych" – zaznaczył profesor.

Jego zdaniem, oprócz olbrzymiego bólu po stracie bliskich-ofiar zabójczego patogenu, drugą poważną konsekwencją pandemii koronawirusa będzie wyhamowanie gospodarcze.

Czy Włochy, które do tej pory najbardziej ucierpiały podczas pandemii koronawirusa, otrzymały wystarczającą pomoc ze strony innych państw Unii Europejskiej?... (Fot. Getty Images)

"Spowolnienie ekonomiczne może mieć najrozmaitsze konsekwencje. Nie wiemy jaka będzie, z polskiej perspektywy, skala gotowości amerykańskiego biznesu do inwestowania w kraje Trójmorza (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry). Nie chodzi o atrakcyjność tego ogromnego rynku dla USA, bo przecież Amerykanie wchodzą tu ze swoim gazem wypierając gaz rosyjski, ale o to czy Stany Zjednoczone będą miały odpowiednie środki" – zaznaczył Żurawski vel Grajewski.

Według eksperta, finansowo osłabną wszyscy, ale nie wszyscy jednakowo. Obecny krach ekonomiczny silniej niż w USA uderzy w Europę, a najbardziej odczuje to Rosja - ocenił.

"Skala i głębia załamania gospodarki rosyjskiej, szczególnie w połączeniu z niskimi cenami ropy spowodują, że Moskwa będzie słabsza ekonomicznie, bo skutki pandemii dotkną ją bardziej niż Stany Zjednoczone" - ocenił Żurawski vel Grajewski. Jak dodał, możliwy jest także całkowity krach finansowy w krajach południa Europy (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja i kraje bałkańskie), które żyją w większości z przemysłu turystycznego.

Politolog nie zgadza się z teoriami, które winą za pandemię koronawirusa obarczają Chiny, tylko z tego powodu, że w ostatnich miesiącach praktycznie jedyną gospodarką, która nie zwolniła była gospodarka Państwa Środka.

"To tezy nieuprawnione, bowiem motorem gospodarki chińskiej jest przecież eksport. W tych okolicznościach, poza środkami walki z epidemią, w gospodarce będzie wyhamowanie światowe, a wobec tego z powodu braku pieniędzy i odium tzw. miejsca zarazy nie będzie zapotrzebowania również na towary chińskie" – ocenił politolog. 

Czytaj więcej:

Będzie specjalna sesja UE po świętach. "Demokracja nadal funkcjonuje"

Włochy: "Koronawirus nie minie latem"

Hiszpania: Zakażonych więcej niż we Włoszech. Stan zagrożenia epidemicznego wydłużony

Francja: Szefowa KE w "Le Monde" chwali Polaków za solidarność z Włochami

  Komentarze
  • Znajacy się uk
   5 kwietnia, 06:19

   Co on może o tym wiedzieć ? i kto Włochom pozyczy pieniądze ? jak to jest tak biedny kraj.poludnie kraju jest biedniejsze od Polski.Wlochy nigdy nie opuszczą EU bo tam jest kasa.

  • Ehhh
   5 kwietnia, 08:22

   Jak macie cytowac jakichs ludzikow po polskich uczelniach , to moze lepiej zrobic wywiad z budka pod piwem ...
   Merytoryczna jakosc i trafnosc prognoz bedzie bardzo zblizona

  • Ewa
   5 kwietnia, 09:32

   Widać wielką miłość eksperta do USA. Oczywiście USA dodrukuje sobie odpowiednią ilość $, ale to nie znaczy, że recesja ich nie dotknie. Co do UE nawet Grecja w czasach kryzysu nie wyszła bo bez UE polegałaby w całości. Unia robi błędy bo kto ich nie robi ( szczególnie, że prawie każdy jej członek stawia interes kraju nad interes UE, ale pamiętajmy kto rządzi Włochami teraz. To oni zapłacą najwyższą cenę.

  • Przemko
   5 kwietnia, 15:16

   ehhh ma rację ! znany banderowiec, dwojga nazwisk politolog (LOL!!! - 'profesura' z politologii to jak profesura z wkładania butów) bredzi i spekuluje. to tak jak woźnica w dowcipie: "jak mówię swojemu koniowi - albo stój albo jedź - to on albo stoi albo jedzie! 100 % sprawdzalności!"

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama