Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Policja: "Należy usprawnić rejestrację przestępstw z nienawiści"

Policja: "Należy usprawnić rejestrację przestępstw z nienawiści"
Londyńska policja musi poprawić szybkość reagowania na przestępstwa z nienawiści. (Fot. Thinkstock)
Przed Brexitem brytyjska policja musi rozwiązać swoje wewnętrzne problemy związane z ignorowaniem zgłoszeń o przestępstwach z nienawiści - stwierdził organ kontrolujący. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE może bowiem nastąpić wzrost incydentów tego rodzaju.
Reklama
Reklama

Rekomendacje wydał Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire & Rescue Services (HMICFRS), po kontroli, która wykazała, iż osoby prześladowane ze względu na rasę, religię czy orientację seksualną są pozostawiane same sobie. Inspektorzy ustalili, iż w niemal połowie przypadków reakcja służb była niewystarczająca.

"Niektóre sprawy w policyjnych systemach są oflagowane bez wyraźnego uzasadnienia jako przestępstwa z nienawiści, podczas gdy inne nie, choć powinny. Inspektorzy zauważyli nasilenie liczby zgłoszeń po zamordowaniu w 2013 roku Lee Rigby'ego, referendum w sprawie Brexitu w 2016 oraz po ubiegłorocznym ataku terrorystycznym w Westminsterze” - relacjonuje ITV.

Autorzy raportu przewidują, iż w 2019, gdy Zjednoczone Królestwo opuści UE, może ponownie nastąpić zaostrzenie sytuacji.

"Siły policyjne powinny się przygotować na tę ewentualność i zadbać o to, by rekomendacje zawarte w raporcie posłużyły poprawie reagowania na zgłoszenia przestępstw z nienawiśći” - można przeczytać w dokumencie.

Za ataki oraz incydenty z nienawiści uważa się te wywołane przez wrogość lub uprzedzenia oparte na cechach indywidualnych ofiary. Szczególnie monitorowane są ataki o podłożu rasowym lub etnicznym, religii i wyznania, orientacji seksualnej i niepełnosprawności. Tymczasem według kontrolerów, niektóre jednostki wrzucają do jednego worka doniesienia o mizogini, czy atakach ze względu na wiek lub przynależność do określonej subkultury, np. gotów.

Po przeanalizowaniu danych z 43 jednostek angielskiej i walijskiej policji HMICFRS stwierdziło, iż 3 tys. przestępstw z nienawiści nie zostało odpowiednio oflagowanych. W 89 przypadkach reakcja policji była niewystarczająca – sprawy się ciągnęły zbyt długo lub w ogóle nie podejmowano działań.

W latach 2016/17 wykroczenia z nienawiści stanowiły 2% wszystkich spraw zarejestrowanych w Anglii i Walii. W stosunku do 2014/15 ich liczba wzrosła o 57%.

Przestępstwa i incydenty motywowane nienawiścią na tle narodowościowym, rasowym, religijnym, orientacji seksualnej i niepełnosprawności powinno się zgłaszać bezpośrednio policji. EERC prowadzi jednak również działającą w godzinach 9:30 - 17:00 polskojęzyczną infolinię dla osób, które były ofiarami przestępstw z nienawiści, która jest dostępna pod numerami: 020 8741 1288 i 0800 121 4226.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama