Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polaków zatrzymanych ws. przemytu ludzi zwolniono za kaucją

Polaków zatrzymanych ws. przemytu ludzi zwolniono za kaucją
Wczoraj 15 spośród nielegalnych imigrantów, którzy nie byli w stanie ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii, zostało odesłanych z tego kraju. (Fot. Getty Images)
Czterej polscy kierowcy ciężarówek, zatrzymani w Wielkiej Brytanii w związku z próbą przemytu nielegalnych imigrantów, zostali zwolnieni za kaucją do 2 lipca - poinformował konsulat generalny RP w Londynie.
Reklama
Reklama

"Uzyskaliśmy potwierdzenie, że czterech naszych kierowców zostało warunkowo zwolnionych z aresztu. Oddano im dokumenty i wyrażono zgodę na powrót do Polski, jednak pod warunkiem stawienia się ponownie w Wielkiej Brytanii w dniu 2 lipca" - wyjaśnił konsul generalny w Londynie Ireneusz Truszkowski.

Według niego nie musi to oznaczać, że Polacy zostali całkowicie oczyszczeni z zarzutów udziału w próbie przemytu ludzi do Wielkiej Brytanii. "Tylko takie informacje zostały potwierdzone przez policję. Jak rozumiem, sprawa jest w toku” - dodał konsul generalny.

Polacy zostali aresztowani w piątek w międzynarodowym porcie w Harwich w hrabstwie Essex. W czterech samochodach ciężarowych służby imigracyjne natrafiły na 68 nielegalnych imigrantów - 35 obywateli Afganistanu, 22 Chińczyków, 10 Wietnamczyków i Rosjanina. Wśród imigrantów były m.in. dwie kobiety w ciąży i 15 dzieci. Udzielono im pomocy medycznej, jednak żadna z osób nie wymagała hospitalizacji.

Wczoraj 15 spośród nielegalnych imigrantów, którzy nie byli w stanie ubiegać się o azyl w Wielkiej Brytanii, zostało odesłanych z tego kraju. Władze zapowiedziały również, że ci imigranci, którzy już starają się o azyl w innych krajach Unii Europejskiej, zostaną do nich deportowani.

Według ekspertów cytowanych przez brytyjskie media, polscy kierowcy nie musieli być bezpośrednio zaangażowani w przemyt. Nielegalni imigranci mogli trafić do kontenerów jeszcze przed ich załadunkiem na ciężarówki. Kierowcy najczęściej nie mają bowiem dostępu do kontenerów podczas transportu.

Wydarzenia w Harwich były największą próbą przemytu ludzi w Wielkiej Brytanii. Problemowi nielegalnej imigracji poświęcono w trybie nagłym część obrad plenarnych Izby Gmin. Na pytania posłów odpowiadał minister stanu ds. migracji James Brokenshire. Podkreślił on, że odpowiedzią na tego rodzaju próby powinny być zabiegi o uszczelnienie granic zewnętrznych UE oraz bardziej zdecydowane kroki w celu zwalczania przemytu ludzi.

Bernard Jenkin, deputowany do Izby Gmin z regionu Harwich i North Essex, podkreślił, że władze portu są w stanie przeszukać skutecznie zaledwie około 6 proc. pojazdów wjeżdżających każdego roku tą drogą do Wielkiej Brytanii.

Brokenshire poinformował, że w zeszłym roku wykrytych zostało ponad 39 tys. prób nielegalnego przekroczenia brytyjskiej granicy. Zapewnił też, że trwają rozmowy z władzami Holandii i innych krajów utrzymujących bezpośrednie połączenia morskie z Wielką Brytanią w celu uszczelnienia tej trasy imigracji.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama