Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polak ścigany za kierowanie gangiem zatrzymany w Lizbonie

Polak ścigany za kierowanie gangiem zatrzymany w Lizbonie
36-latek został zatrzymany przed tygodniem w jednym z apartamentów w Lizbonie... (Fot. Getty Images)
Portugalska policja zatrzymała w Lizbonie 36-letniego Polaka ściganego europejskim nakazem aresztowania za kierowanie grupą przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków do Polski. Mężczyznę wytropili policyjni łowcy głów ze Śląska i przekazali informacje kolegom z Portugalii.
Reklama
Reklama

Gang kierowany przez zatrzymanego mężczyznę od 2016 r. zajmował się przemytem narkotyków z Holandii i ich dystrybucją w Polsce. Skazany za to na 5,5 roku więzienia próbował uniknąć kary – podał  zespół prasowy śląskiej policji. W 2023 r., kiedy okazało się, że poszukiwany ukrywa się za granicą, Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał za nim europejski nakaz aresztowania.

Sprawę przejęli mundurowi z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Katowicach, określani mianem łowców głów. Zajmują się oni ściganiem sprawców najgroźniejszych przestępstw o charakterze kryminalnym i terrorystycznym – często z użyciem broni palnej.

Specjalizują się w poszukiwaniach m.in. podejrzanych o zabójstwa czy udział w zorganizowanych grupach przestępczych. Działają na terenie całego kraju i współdziałają z policjami zagranicznymi. Na swoim koncie mają już zatrzymanie wielu poszukiwanych.

Śląscy łowcy głów wykluczyli, że ścigany może przebywać w Polsce – tropy wskazywały na kilka innych państw. Dlatego w sprawę włączono ENFAST (Europejska Sieć Współpracy Policyjnej, zajmująca się międzynarodowym poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców). Polskie przedstawicielstwo ENFAST jest w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP.

"Wszystkie informacje zebrane w tej sprawie wskazywały na pobyt poszukiwanego w Lizbonie. Zostali o tym poinformowani przedstawiciele ENFAST w Portugalii, którzy od samego początku bardzo zaangażowali się w sprawę. Weryfikowano wszystkie przekazane przez polskich policjantów informacje, które przyczyniły się ostatecznie do wytypowania miejsca pobytu mężczyzny" – opisywała komenda wojewódzka w Katowicach.

22 lutego 2024 r. około 21:00, na terenie jednego z apartamentów w Lizbonie, doszło do zatrzymania kompletnie zaskoczonego mężczyzny. Poszukiwany zameldował się tam pod zmienionym nazwiskiem. Obecnie 36-latek oczekuje w areszcie na ekstradycję do Polski. Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu, mężczyzna został skazany na wyrok w wymiarze 5,5 roku więzienia.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama