Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy w UK apelują w sprawie statusu osiedlenia do nowej szefowej Home Office

Polacy w UK apelują w sprawie statusu osiedlenia do nowej szefowej Home Office
Nowa szefowa Home Office, czyli ministerstwa spraw wewnętrznych, Suella Braverman. (Fot. JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii wystosowało 13 września pismo do nowej minister spraw wewnętrznych Suelli Braverman w sprawie wciąż nierozwiązanych kwestii związanych z przyznawaniem statusu osiedlenia obywatelom UE. List został podpisany przez Sekretarza Zjednoczenia Tadeusza Stenzela w związku z chorobą prezesa organizacji, Włodzimierza Mier-Jędrzejowicza.
Reklama
Reklama

Jak przyznaje Zjednoczenie Polskie, wprowadzenie systemu statusu osoby osiedlonej (EU Settlement Scheme) było stosunkowo udane - pomimo komplikacji i wątpliwości, jakie pierwotnie budził. Ze statystyk z marca 2022 r. wynika, że rozpatrzono 5,7 mln wniosków od obywateli UE, w tym 1,1 mln obywateli polskich, z czego 76% otrzymało status osiedleńca (settled status), a 19% tymczasowy status (pre-settled status).

Pomimo upływu terminu składania wniosków do 30 czerwca 2021 r. brytyjskie MSW (Home Office) nadal zezwala wielu osobom na składanie spóźnionych wniosków - co najmniej 42 750 aplikacji po tej dacie wpłynęło od obywateli polskich.

Jednak Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii i aktywne grupy wsparcia pomagające w prowadzeniu tych spraw - takie jak East European Advice Centre w Londynie i Polish British Integration Centre w Bedford - obawiają się, że ponad 200 tys. Polaków znajduje się w trudnej sytuacji posiadając jedynie tymczasowy status. Po 5-letnim pobycie w UK muszą się bowiem ubiegać o pełen status, a często ze względu na swoją sytuację osobistą nie są świadomi, że muszą ponownie złożyć wniosek lub brakuje im wiedzy technicznej lub umiejętności językowych, aby to zrobić - wskazuje Zjednoczenie Polskie.

Chociaż kwestia ta wciąż pozostaje nierozwiązana, często odmawia się im praw przysługujących mieszkańcom Wielkiej Brytanii, takich jak zatrudnienie, mieszkanie, a nawet wjazd do Wielkiej Brytanii. Ta niepewność zniechęca ich do złożenia odpowiedniego wniosku o status osoby osiedlonej i może zwiększyć liczbę osób mieszkających tu nielegalnie. W podobnej sytuacji znajdują się także narodowości UE, nie tylko Polacy.

W piśmie do Home Office Federacja zwróciła się z apelem o złagodzenie problemu w trzech kwestiach.

Pierwsza to  wydłużenie terminu przyznawania dotacji grupom wsparcia, które odegrały istotną rolę w udzielaniu pomocy przy składaniu wniosków i które w ciągu najbliższych kilku lat staną w obliczu zwiększonego obciążenia pracą w miarę zbliżania się do końca 5-letniego okresu pobytu w UK osób ubiegających się o status osoby osiedlonej. Obecne dofinansowania kończą się po 30 września 2022 roku,

Drugą kwestią jest uświadomienie osobom o statusie pre-settled, że istnieje konieczność ponownego ubiegania się o settled status i że wymagany wniosek trzeba złożyć w określonym terminie.

Trzecim wnioskiem skierowanym do Home Office jest wprowadzenie pisemnego poświadczenia na żądanie statusu osoby osiedlonej, jak i tymczasowo osiedlonej. Chodzi o wydanie& ważnego drukowanego dokumentu, który sprawi, że status danej osoby będzie bardziej widoczny dla instytucji i osób zainteresowanych, takich jak landlord, pracodawca, kontrola graniczna lub personel linii lotniczych.

Czytaj więcej:

Minister Kevin Foster: Imigranci, którzy nie złożyli wniosku o settled status, nie będą deportowani

Jak uzyskać dostęp do swojego profilu imigracyjnego w UK? Home Office wyjaśnia

UK: Tymczasowo osiedleni obywatele UE zagrożeni utratą praw?

Czy obywatele UE w UK znają swoje prawa?

To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie

IMA: Co czwarta osoba nie otrzymała certyfikatu aplikacji o settled status

IMA: "Obywatele UE podróżujący do UK powinni pamiętać o swoich prawach"

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   17 września, 17:57

   Poza tym byla przewodniczaca European Research Group, Eurosceptycznej konserwatywnej organizacji nastawionej przeciwko Europejskiej Uni I ich czlonkom.

  • Prosciej
   17 września, 21:21

   Jak ktos nie zna jezyka i norm w UK panujacych to po co tu jest?

  • Drakus
   17 września, 22:40

   Osoby bez statusu niech poproszą znajomych o pomoc. Zapytajmy też znajomych czy mają status w razie problemu można załatwić sprawę przy pomocy smartfona. Dla większości polecam paszport UK.

  • BA
   18 września, 00:11

   O co chodzi z tym " mieszkaniem pod namiotem ". I zaciekawiło mnie zdanie : " Pierwsza to wydłużenie terminu przyznawania dotacji grupom wsparcia, które odegrały istotną rolę w udzielaniu pomocy przy składaniu wniosków..." Jak nie wiadomo o co kaman, to wiadomo, że chodzi o szmalec i ciepłe posadki.

  • Pawel
   18 września, 00:24

   Jaki apel proste nie bedzie reakcij bedzie mniej pracownikow ,mniej podatkow ,wykonac ma policenie w koncu robi dla podatnika stad jej pensja lachy nie robi

  • Cxxx
   18 września, 00:42

   Oczywiscie Polscy emigranci sa osobami , ktore tylko wiedza jak zalatwic benefity, a Jezeli chodzi o inne rzeczy to oczywiscie zyja na prawie EU Jezeli ma byc w formie nie wirtualnej to niech placa ci co beda aplikowac

  • Do:Czytelnik anonimowy
   18 września, 01:17

   I bardzo dobrze ze: poza tym byla przewodniczaca European Research Group, Eurosceptycznej konserwatywnej organizacji nastawionej przeciwko Europejskiej Uni I ich czlonkom bo UE nikomu tu nie niest potrzebna i nalezy wyplenic jak najszybciej jakiekolwiej jej pozostalosci.

  • Piotr
   18 września, 03:06

   O co ten jazgot? Było wystarczająco dużo czasu żeby te sprawy ogarnąć! A co do pisemnego dokumentu poswiadczajacego status tu się zgadzam że takowy powinien być wydany.

  • THC
   18 września, 04:18

   Znowu sie osmieszacie, ang naumieli sie, czy lepiej nic nie robic i czekac na benki. Pozniej do polski i wakacje na pokaz. Wracajac do UK, klika kartonow fajek, zeby sie bilet zwrocil. heu hue hue xD

  • Z Londynu
   18 września, 06:19

   Niestety polscy ekonomiści mówią i przewidują że funt się zrówna z euro w ciągu następnego roku a to oznacza, że to jest ostatni rok i szansa aby uciec z tego badziewia.

  • Czytelnik anonimowy
   18 września, 08:28

   Idźcie do POSKU pomogą wam zrobic status za darmo ,albo odpłatnie w ksiegowosci każdej.

  • Oldfield
   18 września, 09:02

   @Do Z Londynu. Już Ci kiedyś napisałem, żeby POLSCY ekonomiści zajęli się POLSKĄ gospodarka. A ty dalej zajmuj się koszulkami z pepco, a nie wymądrza się na Londynku.

  • THC
   18 września, 12:53

   Widzę , ze same dobre rady jak zrobić status. Do POSK, znajomych, księgowość LoL. Samemu nie potraficie ? Czyżby język angielski stwarza problemy…? Hue hue hue xD

  • Znajomy
   18 września, 17:31

   THC tutaj chodzi o wszystkich EU citizens ponieważ otrzymali dokument w formie elektronicznej a nie drukowanej możesz sobie oczywiście coś tam wydrukować ale to nie ma żadnego sensu dochodzi również prawo nie jednoznacznie określające ten przyznany status tutaj jest to dobrze opisane tutaj nie chodzi o to czy ktoś zna angielski czy nie.

  • Glenn
   19 września, 08:45

   Settled status jest dla nas i dla np. naszego pracodawcy. Z tym, że nie my musimy mu coś pokazywać, a pracodawca sam musi dotrzeć do takiej informacji. Podobnie służby celne, graniczne, policja itp. To jest w systemie. My nie musimy niczego okazywać. Kto tego od nas żąda, łamie prawo. Z tym, że np. burakom z polskich służb celnych, czy granicznych, nic można zrobić.

  • Zalogowany
   19 września, 10:54

   Glen czyli jobo trol bzdury małym dzieciom opowoadaj ty nic nie musisz pokazywać ,dobre,ty musisz mu udowodnić że jesteś legalnie w tym kraju trolu inaczej wyladujesz w miejscu gdzie oczekuje się na deport ,nieuk ,aha no tak zapomniałem, ty jak tu piszą co niektórzy nie musisz, bo ty się tu pewnie ukrywasz.

  • Miller
   19 września, 11:55

   @Zalogowany, jedno pytanie : Jesli pracujesz, to czy ktoś żądał od ciebie, np. HR, żebyś pokazał swój status ? Czy, jak będziesz wyjeżdżał raz na rok z UK ( na kilka dni ) i wracal, to system cię sprawdzi, czy będziesz musiał logować się na gov.uk i pokazywać swój status ? Przypominam, że legalny pobyt w UK, to sześć miesięcy. Napisałem, jak to działa gł.bie. Pytam się WSZYSTKICH : Czy w waszym miejscu pracy, żądano od was pokazania waszego statusu ( chodzi mi o wszystkich, którzy normalnie go uzyskali, a nie jakichś niedouków, kombinatorów, spóźnialskich, kryminalistów itp.).

  • Polak UK
   19 września, 13:53

   Miller czyli jobo trol, oczywiście że każdy musiał zrobić status w mojej firmie i przynieść potwierdzenie do HR, to było w 2020 i 2021 ja musiałem dostarczyć do HR kopię mojego statusu, oprócz tego każda instytucja ,która zatrudnia ,ma obowiązek informować o każdym zatrudnionym i jego legalnym pobycie tutaj, w przypadku EU citizens to jest nie pół roku nieuku tylko 5 lat minimum settled status tymczasowy twój opis mówi mi jasno że nie masz statusu i nigdy nie byłeś za granicą UK po 2020 roku ponieważ nie masz żadnego pojęcia o settled status w UK.

  • Presley
   19 września, 22:14

   Polak, weź się gościu lepiej za handel koszulkami z pepco. Jak ludzie się dowiedzą, że są takie tanie, to porzucą lumpeksy dla pepco i zrobią ci konkurencję. Na Stansted też, gdy nie będziesz w systemie, to zalogujesz się na gov.uk i pokażesz im swój status w telefonie, tak ? A oni od razu ci uwierzą i zaproszą Polaka do UK. Gł.b jestes, nic więcej. Taki myk, to robili ( robią) w Polsce, gdy lecisz na dowód. Więcej z tobą nie dyskutuję, bo kłamiesz w żywe oczy. Zakład sam sprawdza, czy go masz. A te 6 miesięcy, to każdy obywatel UE ( bez statusu ) może tyle legalnie przebywać w UK. O to chodzi, ale ty zwykły ceb.lak jesteś i nie rozumiesz słowa pisanego. Chodziłeś do szkoły, ale do niej nie wchodziłeś.

  • SIELSIAN
   20 września, 09:49

   WSZYSCY SIE MYLICIE. WLASIE O TYM POCZYTALEM I SPRAWDZILEM. JEZELI PRACODAWCA CZY LANDLORD CHCE SPRAWDZIC TWOJ STATUS TO MUSISZ WYGENEROWAC SPECJALNY KOD NA SWOIM PROFILU STATUSU ONLINE I PODAC IM KOD WRAZ Z DATA URODZENIA. PODAJAC TAKI KOD DAJESZ ZGODE NA SPRAWDZENIE TWOJEGO STATUSU IMIGRACYJNEGO. WTEDY PRACODAWCA CZY LANDLORD MAJA WGLAD TO TWOJEGO PROFILU I MOGA POTWIERDZIC TWOJ STATUS.

   JoBo PRZESTAN SIE TAK URUCHAMIAC BO WYLEWU DOSTANIESZ ALBO HEMOROID CI PEKNIE!!! HEHEHE

  • Polak UK
   20 września, 13:22

   Zgadza się Silesian musiałem dostarczyć do mojej firmy kopię e-maila z tym numerkiem i oni mając moje dane sami sobie sprawdzili lub pomagali aplikować innym o settled status ,tutaj masz przykład jobo trola który jak się okazuje jest nielegalnie w UK .

  • Do thc
   20 września, 17:09

   Pajacu nie ważne gdzie,ważne żeby pomóc drugiemu człowiekowi, ktoś taki jak ty tylko szczekac potrafi nic więcej typowy poloczek .

  • Suzi
   20 września, 20:12

   W mojej pracy na 20 osób, które pytalam, tylko 3 musiały zanieść do kadr swój ss. Reszty nikt nie pytał. Tak samo landlord o nic nie pytał. Mieszkam od 2018. Podobnie, gdy kupowałam w zeszłym roku nowy samochód ( rocznik 21 ), nikt nie pytał mnie o żaden kod. A samochód jest na raty, na 5 lat.

  • Derek
   20 września, 21:09

   Z ciekawości wszedłem na swoj settled status zobaczyć, co to jest ten kod ? Gdyby nie ta dyskusja, nigdy bym nie wiedział, że coś takiego istnieje. Wyrobiłem sobie kiedys status, zobaczyłem, że mam i jak to wygląda. Latałem za granicę i nikt się o to nie pytał, gdy wracałem. W pracy też nie. Kumpel mówi, że landlord chciał od niego taki kod. Tyle. Sądzę, że Angole chcieli nas po prostu policzyć i pozbyć się trochę elementu.

  • JoBo
   21 września, 05:42

   Oto wystąpił przed wami NAJmadrzejszy człowiek na Wyspach - SILESIAN. " WSZYSCY SIĘ MYLICIE " - napisał. On, niekwestionowany autorytet. Żeby podkreślić wagę swych słów, napisał to dużą literą. A przecież @Polak UK się nie myli. Sorki @Polak za moje słowa, ale mnie i moich kolegów w pracy nikt nie sprawdzał. Podobnie kumple mówią o landlordach. Więc ten proces jest bardzo wybiórczy, stąd moje wpisy. Tak, trzeba wygenerować kod i dać go np. pracodawcy, gdy tego zażąda. @Polak UK, jeszcze raz sorki. Pozdro z materaca ( wypchanego funtami ) ;)

  • SIELSIAN
   21 września, 09:29

   @ JoBo

   POCZULES SIE POKONANY JoBo I NARESZCIE TO ZROZUMIALES I WYOBRAZILES TO SOBIE, ZE TY NIE JESTES BOGIEM !!!!!
   SKROMNIE MUSZE PRZYZNAC, ZE MOZE NIE NAJMADRZEJSZY NA WYSPACH ALE OKAZUJE SIE, ZE NAPEWNO MADRZEJSZY OD CIEBIE JoBo !! HEHEHE

   MILEGO DNIA WSZYSTKIM ZYCZE ;)

  • Hot
   21 września, 19:40

   @SILESIAN. Sądzisz, że jesteś mądry ...
   To dlaczego do błędu nie
   umiałeś się przyznać? Pamiętasz TRYLIONY ?

  • Dominos
   21 września, 19:43

   @SILESIAN. Pamiętasz TRYLIONY ?Ktoś kto nie potrafi przyznać
   się do błędu, nie jest wart
   uwagi. Dobranoc wszystkim.

  • Yogi
   21 września, 21:50

   No tak wszystko jasne jobo patol z materaca okazuje się jak tutaj piszą że jest niegalnie w UK hahaha Silesianiowi to ty możesz buty wyczyścić trolu ujadający.

  • SILESIAN
   22 września, 10:03

   JoBo ALE TY JESTES ZAKOMPLEKSIONY. WBILES SOBIE COS DO TEGO PUSTEGO LBA I POWIELASZ JAKIES TRYLIONY. ILE TY MASZ LAT 15? JAKOS POSWIECASZ SWOJA UWAGE NA MOJE KOMENTSY A MOWISZ, ZE NIE WARTO. SAM SOBIE ZAPRZECZASZ!!!!

   DZIEKI Yogi!
   OKAZUJE SIE, ZE JoBo TO NAPRAWDE LONDYNKOWY ZAKOMPLEKSIONY TROLL!!!! MYSLE ROWNIEZ, ZE JEST UMYSLOWO CHORY NA COS W RODZAJU BIPOLAR DISORDER ALBO JAKIS INNY NIEDOROZWOJ BO COS Z TYM CHLOPEM JEST NIE HALO!!

   MILEGO DNIA ZYCZE WSZYSTKIM (NAWET TOBIE JoBo) ;)

  • Czytelnik anonimowy
   22 września, 20:51

   Jest coś takiego, jak kultura. Niestety @SILESIAN, jesteś jej całkowicie pozbawiony. Ale czego można się spodziewać, po kimś, kto nie opanował poprawnej pisowni. Moja wnuczka z drugiej klasy wie, że NA PEWNO, piszemy rozdzielnie. To jest błąd, za który kiedyś nie zdawało się matury. Ale o czym ja piszę ? @ SILESIAN i matura, to jak pięść i nos.

  • Kompleks
   22 września, 20:56

   @SILESIAN, myślę, że kompleksy, to zawsze lepiej, niż schizofrenia. Kłania się " Piękny umysł ". Żeby samemu sobie odpisywać i samego siebie chwalić. I samemu sobie dziękować. To schizofrenia. NA PEWNO, sam sobie robisz też dobrze. Co za gł.b !!!

  • Pepco
   22 września, 21:03

   Silesian i Yogi, po ile koszulki w pepco ?

  • SILESIAN
   23 września, 10:16

   JoBo TY HIPOKRYTO - 3 POWYZSZE KOMENTARZE SA TWOJE WIEC KTO SOBIE ODPOWIADA I CHWALI SAM SIEBIE TYLKO TROLL TAKI JAK TY. MOZE I W POLSCE W 2 KLASIE DZIECI PISZA POPRWANIE ALE JA POLGLOWKU NIE CHODZILEM DO SZKOLY W POLSCE. JUZ CIE KEDYC PISALEM, ZE UCZE SIE JEZYKA POLSKIEGO A SILESIAN TO PO MOJEJ ZONIE KTORA JEST ZE SLASKA HIPOKRYTO!! TY TO MASZ CIEZKIE ZYCIE BEDAC TAKI UPIERDLIWY. SMUTNY KOZI WYPIERDEK JoBo LONDYNKOWY TROLL HIPOKRYTA SIE URUCHOMIL I KLEPIE SWOJE WYPOCINY NA ROZNYCH FORACH. NIEJEDNOKROTNIE PLAKALES JoBo, ZE NAWET KOLEDZY W PRACY CIE NIE LUBIA. NO COZ MAJA RACJE!!!! FYS

  • Jobo
   23 września, 21:54

   Antisocial
   Personality Disorder, ASPD - taka jest moja diagnoza w stosunku do ciebie. Ja mam chociaż odwagę przyznać się do błędu, a ty ? Nigdy, mimo, że nieraz je tobie wytknąłem. Rzeczone tryliardy, są tego dowodem. Jedną z cech osobników ASPD jest deficyt uczenia się - dominująca w typie
   impulsywnym niezdolność do uczenia się na
   blędach. I nie tlumacz się nieznajomością polskiego. Jesteś narcystycznym nieukiem, nic więcej. Skup się na handlu koszulkami z pepco, a nie komentuj na Londynku, bo to cię przerasta.

  • SILESIAN
   24 września, 11:24

   @ Jobo

   NIE JECZ, JECZYSZ JAK ZARZYNANE PROSIE. TWOJE EGO JUZ CIE PRZEROSLO I MIMO TEGO, ZE WIELE LUDZI CI TAK CISNIE TUTAJ A TY I TAK DALEJ JECZYSZ I MISLISZ, ZE CO? ZE KTOS SIE TOBA PRZEJMUJE. BRAK SWOW NA DALSZY OPIS TAKIEGO JAK TY PRZEGRANCA KTORY NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY, ZE JEST UPOSLEDZONYM SOCJOPATA!!! LOSER FYS!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama