Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy zaniepokojeni rosnącymi wydatkami na życie. Wielu obawia się o pracę

Polacy zaniepokojeni rosnącymi wydatkami na życie. Wielu obawia się o pracę
Jak wynika z raportu, wzrosły wydatki Polaków zwłaszcza na produkty spożywcze. (Fot. Getty Images)
67 proc. Polaków spodziewa się wzrostu wydatków swoich gospodarstw domowych w najbliższych miesiącach - wynika z raportu 'Skromniej i mniej, czyli życie polskiego konsumenta'. Przy wyborze produktów, 73 proc. respondentów zwraca uwagę przede wszystkim na cenę.
Reklama
Reklama

Jak podano, 57 proc. badanych Polaków wskazało, że obecna sytuacja gospodarcza już wpłynęła negatywnie na ich oszczędności, 67 proc. respondentów spodziewa się wzrostu wydatków gospodarstw domowych w najbliższych miesiącach, a 1/4 obawia się o pracę swoją i bliskich.

Ponadto, 47 proc. respondentów "obawia się tego, co przyniesie przyszłość" - wskazano w raporcie "Skromniej i mniej, czyli życie polskiego konsumenta", opracowanego przez Strategy& Polska, który działa w ramach firmy doradczej PwC.

Dodano, że konsumenci zwracają coraz większą uwagę na ceny, znaczenie ekologiczności produktów jest dla nich dziś mniej istotne niż wcześniej oraz wzrasta znaczenie promocji. Istotnie częściej większe wydatki przewiduje grupa wiekowa 65+ (80 proc. wskazań).

Według raportu, wzrosły wydatki przede wszystkim na artykuły spożywcze (78 proc.), produkty i usługi zdrowotne i pielęgnacyjne (59 proc.) oraz odzież i obuwie (50 proc.), czyli na dobra tzw. pierwszej potrzeby, na których wprowadzenie oszczędności jest trudne. Natomiast spadki wydatków, wynikające z ograniczenia konsumpcji, widać w kategoriach związanych ze stylem życia – restauracje (25 proc.), produkty i usługi sportowe (20 proc.) oraz rozrywka i media (17 proc.).

Jak zazaczono, najwyższy wzrost wydatków na żywność deklarują mieszkańcy miast do 500 tys. mieszkańców (85 proc.) oraz osoby w wieku 65+ (84 proc.).

"Sytuacja i niepewność związana z epidemią COVID-19 wpłynęła negatywnie na oszczędności 42 proc. Polaków, natomiast w 2022 r. sytuacja gospodarcza sprawiła, że oszczędności aż 57 proc. polskiego społeczeństwa mają się gorzej niż w latach poprzednich" - stwierdzono.

Dodano, że zwiększenie oszczędności (24 proc.) oraz utrzymanie ich na tym samym poziomie (31 proc.) widać przede wszystkim w grupie wiekowej 25-34 lata. Z kolei zmniejszenie wielkości oszczędności najmniej dotyka mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców (16 proc).

Czytaj więcej:

Eksperci: Skutki inflacji w wielu krajach UE najdotkliwiej odczuwają najubożsi

Sondaż dla "DGP" i RMF: Kto odpowiada za inflację w Polsce?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama