Polacy na Wyspach stęsknieni za Śmigusem-Dyngusem?
21% Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii deklaruje chęć przyjazdu do Polski na Wielkanoc – wynika z badania przeprowadzonego przez sieć wypożyczalni samochodów Avis. Ci, którzy decydują się na podróż, robią to najczęściej dla rodziny i przyjaciół, ale też z tęsknoty za polską tradycją kulinarną, święconką i Śmigusem-Dungusem, których brakuje im na Wyspach. Co czwarty ankietowany korzysta z usług wypożyczalni samochodów, gdy odwiedza Polskę.
W pandemii podróż do Polski na Wielkanoc była albo niemożliwa, albo utrudniona obowiązkową kwarantanną. Po zniesieniu restrykcji i początkowej fali odwiedzin wróciliśmy do normalności. Jak zatem wygląda sytuacja obecnie?
Według badania Avis, 79% Polonii z Wielkiej Brytanii spędzi Wielkanoc na Wyspach. W tej grupie blisko połowa (46%) ma jednak w planach przyjazd do kraju na letnie wakacje, a dla 18% ankietowanych dobrym pretekstem dla odwiedzenia Polski będzie uroczystość rodzinna. Co ciekawe, tak jak 20% respondentów deklaruje wyjazd do ojczyzny na Wielkanoc, tak zaledwie 5% planuje Boże Narodzenie w Polsce.
Mniejsze zainteresowanie wśród respondentów może wynikać z odległej perspektywy tych świąt, ale prawda też jest taka, że dla coraz większej grupy Polaków na emigracji święta przestają być najważniejszym powodem do odwiedzin rodziny w kraju.
Blisko co czwarty (24%) uczestnik badania Avis zadeklarował, że zdarza się mu wynająć samochód w Polsce, z czego 6% robi to zawsze. Przy wyborze auta z wypożyczalni respondenci najczęściej kierują się ceną (91%), lokalizacją punktu odbioru i oddania pojazdu (73%), opcją dodatkowej ochrony samochodu (38%) i możliwością bezpłatnej zmiany lub odwołania rezerwacji na krótko przed wynajmem (25%)
Pomimo dużej społeczność polonijnej na Wyspach Brytyjskich, wielu naszym rodakom brakuje atmosfery polskich świąt. To, co Polacy z Wielkiej Brytanii lubią w Wielkanocy najbardziej, to tradycja kulinarna (30%) na równi ze święconką (30%), natomiast ulubioną potrawą jest żurek (51%), sałatka warzywna z jajkiem i majonezem (38%), sernik (34%) i babka wielkanocna (24%).
Z kolei Śmigus-Dyngus jest tą tradycją, której Polakom mieszkającym na Wyspach brakuje najbardziej (42%). Kolejne miejsca w raporcie z badania Avis zajmują święcenie pokarmu (26%) oraz zdobienia palmy (16%). Co czwarty ankietowany uważa natomiast, że jest w stanie pielęgnować w Wielkiej Brytanii te same tradycje co w kraju, w ramach polskiej społeczności.
Nie zmienia to faktu, że tysiące Polaków na emigracji regularnie sprawdzają swoje kalendarze, rezerwują bilety lotnicze i wynajmują samochody, żeby móc spełnić swoje pragnienia związane z rodziną i świąteczną tradycją.
Badanie Avis przeprowadzone w marcu 2023 roku w formie ankiety internetowej wśród 236 Polaków z Wielkiej Brytanii. 78% ankietowanych mieszka w Wielkiej Brytanii 8 lat lub dłużej, 16% 4-7 lat, a 4% nie więcej niż 3 lata.
Czytaj więcej:
Większość Polaków chce oszczędzać podczas świąt
Polacy ruszą na świąteczne zakupy niemal w ostatniej chwili. Będą liczyli głównie na lepsze promocje