Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy mają obawy o opłacanie swoich rachunków. Rosnące koszty życia są wciąż wyzwaniem

Polacy mają obawy o opłacanie swoich rachunków. Rosnące koszty życia są wciąż wyzwaniem
Rosnące koszty życia są szczególnym wyzwaniem dla osób mających trudności z odłożeniem części zarobków na koniec miesiąca. (Fot. Getty Images)
Co trzeci Polak obawia się, czy będzie w stanie regulować rachunki, a co drugi nie udźwignie niespodziewanego wydatku - wynika z badania 'Consumer Signals' firmy Deloitte. 38 proc. ankietowanych zadeklarowało brak pieniędzy na koniec miesiąca - to wzrost o 3 p.p. wobec grudnia 2023 r.
Reklama
Reklama

W informacji Deloitte poświęconej najnowszej edycji badania "Consumer Signals", monitorującego nastroje konsumenckie oraz wpływ takich czynników jak inflacja na decyzje zakupowe, wskazano, że wyniki ankiety świadczą o tym, iż koszty życia nadal stanowią wyzwanie dla wielu polskich konsumentów.

"45 proc. badanych (o 2 p.p. mniej niż miesiąc wcześniej), uważa, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż w roku poprzednim. Nadal co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności, a co drugi nie będzie w stanie ponieść niespodziewanego wydatku" - poinformowano.

Autorzy publikacji wskazali, że na niezmienionym poziomie (76 proc.) pozostaje odsetek prognozujących dalszy wzrost cen najczęściej kupowanych produktów.

38 proc. ankietowanych deklaruje, że na koniec miesiąca brakuje im pieniędzy. (Fot. Getty Images)

"Z kolei deklarujący brak pieniędzy na koniec miesiąca stanowią 38 proc. ankietowanych, o 3 p.p. więcej niż w grudniu 2023 r. Obawiający się o stan swoich oszczędności stanowią 39 proc. badanych, w porównaniu do 37 proc. miesiąc wcześniej" - zaznaczyli.

Zdaniem ekspertów Deloitte, mimo wielu wyzwań coraz więcej Polaków zdaje się z optymizmem patrzeć w przyszłość.

"O 4 p.p., do poziomu 48 proc. wzrósł bowiem odsetek zakładających wzrost przychodów osobistych, a 38 proc. (+1 p.p.) oczekuje poprawy sytuacji finansowej. I tak 65 proc. badanych, o 5 p.p. mniej w porównaniu z poprzednią edycją badania, zakłada wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych" - wyjaśniono, dodając, że wyższe ceny odzieży przewiduje z kolei 56 proc. respondentów (-3 p.p.).

Według danych przedstawionych przez Deloitte, na niezmienionym poziomie pozostaje odsetek osób wskazujących na możliwy wzrost cen alkoholu i tytoniu oraz cen paliw (odpowiednio 65 i 68 proc.). 72 proc. (+2 p.p.) prognozuje z kolei wzrost kosztów mediów domowych.

"Rosnące koszty życia są szczególnym wyzwaniem dla osób mających trudności z odłożeniem części zarobków na koniec miesiąca, co z kolei przekłada się na obawy związane ze stanem swoich oszczędności" - zauważył Michał Pieprzny, partner, lider zespołu ds. sektora dóbr konsumenckich w Deloitte, cytowany w informacji.

Wskazał, że jednocześnie coraz mniej konsumentów spodziewa się podwyżek cen żywności, a niemal co druga osoba zakłada wzrost przychodów osobistych. "Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w najbliższych miesiącach nastroje dotyczące osobistej sytuacji finansowej powinny ulec poprawie" - przewiduje Pieprzny.

W publikacji zwrócono również uwagę, że niepokoje dotyczące przyszłych poziomów cen dotyczą nie tylko Polski, ale również innych krajów.

"Największy odsetek mieszkańców obawiających się dalszych wzrostów kosztów odnotowano w RPA (84 proc.), Hiszpanii (82 proc.), Francji (82 proc.) oraz w Meksyku (76 proc.). Na drugim krańcu zestawienia obaw dotyczących inflacji znajdują się Holandia (73 proc.), Indie (67 proc.), Japonia (63 proc.) oraz Arabia Saudyjska (62 proc.)" - podano.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec stycznia 2024 r. Eksperci Deloitte przebadali mieszkańców 19 krajów; oprócz Polski byli to obywatele: Arabii Saudyjskiej, Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Holandii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Indii, Japonii, Meksyku, RPA, Korei Południowej, Włoch, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj więcej:

Polacy najczęściej nie płacą w terminie rachunków za mieszkanie i usługi telekomunikacyjne

"Puls Biznesu": Czy Polacy to ekonomiczni ignoranci?

Sondaż: Co odczuwają Polacy na myśl o sytuacji w kraju?

W Polsce na wódkę wydaje się trzy razy więcej niż na mleko

    Komentarze
    • Wredny
      1 marca, 10:21

      Przecież w Polsce jest super,wszystko tanie,tylko Anglia taka zła.

    • Bodnardemokratik
      1 marca, 13:41

      Przeciez wszyscy sa w Polsce usmiechnieci i radosni jak Tusk i jego media. Niezadowolenie?? Chyba tylko dla prorosyjskich rolników czy telewizji republika. No moze jeszcze do lesnikow, transportowcow i oczywiscie do zlego PIS-u.

    • He
      1 marca, 14:13

      Ten co do he wypisywal w temacie w uk o bankach , dlaczego tu się nie wypowiadasz cwaniaczku głupi?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama