Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy jedzą najwięcej borówek na świecie

Polacy jedzą najwięcej borówek na świecie
Konsumpcja borówki w Polsce osiągnęła w 2022 roku poziom 1,83 kg na osobę. (Fot. Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw)
Polacy jedzą coraz więcej borówek. Polska jest liderem wzrostu konsumpcji borówek na świecie - tak brzmi komunikat International Blueberry Organization. Owoce jagodowe w Polsce są postrzegane jako superowoce i stają się jednym z symboli zdrowego odżywiania.
Reklama
Reklama

O polskim modelu rozwoju rynku i perspektywach branży na świecie mówią liderzy IBO: Peter McPherson - Chairman, Cort Brazelton - Executive Comittee Member oraz David Hughes, Prof. em. of Food Marketing w Imperial College London i Dominika Kozarzewska, członek zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki i koordynator prac polskiego Jagodowego Core Teamu.

Konsumpcja borówki w Polsce osiągnęła w 2022 roku imponujące 1,83 kg/osobę. To wynik wyższy niż w Stanach Zjednoczonych - ojczyźnie borówki - gdzie w ur. odnotowano konsumpcję na poziomie 1,78 kg/osobę.

"To jeden z największych sukcesów ostatniej dekady w branży na całym świecie. Kiedy byłem w Polsce 10 lat temu, tematem numer jeden był eksport. W ciągu dekady wypracowaliście konsumpcję na fenomenalnym poziomie. To jest coś, w czym inne kraje powinny was naśladować i coś, z czego powinniście być dumni" - mówił Cort Brazelton, Executive Comittee Member IBO.

"Dobrze jest zachowywać równowagę między eksportem a konsumpcją krajową, a także przetwórstwem. Jeśli uda się zachować tę równowagę, producenci będą mieć u stóp cały świat" - dodał Peter McPherson, Chairman of the International Blueberry Organization (IBO).

Dane dotyczące konsumpcji bobówki zostały zaprezentowane na podczas globalnego spotkania branży w Lublinie, w dniach 3-6 lipca 2023. W materiałach Szczytu IBO czytamy: "Polska pokazuje nam atrakcyjny przykład tego, jak dbać o rynek wewnętrzny i rozwijać eksport. Naszym obowiązkiem jest skorzystanie z tej lekcji".

"W przyszłym roku światowa produkcja borówki osiągnie poziom 2 mln ton. USA i Kanada nadal pozostają ważnym regionem, ale odpowiadają już za mniej niż 50 proc. światowego spożycia borówki. Bardzo szybko rosną Europa i Azja. Uważamy, że inne kraje powinny zwrócić uwagę na to, co osiągnęła Polska i brać z tego przykład" - podsumował Cort Brazelton.

Borówka staje się ulubionym superowocem świata i równolegle, w Polsce, dynamicznie rośnie jej produkcja. Od 2022 roku Polska jest największym producentem deserowej borówki w Europie.

Od 2022 roku Polska jest największym producentem deserowej borówki w Europie. (Fot. Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw)

Polska jest dziś 6 producentem borówki na świecie. W ciągu ostatnich 3 lat - od 2019 roku - wzrost produkcji wyniósł ponad 60 proc. W 2023 roku produkcja wzrosła o 25 proc. To najwyższy procentowy wzrost produkcji na świecie.

Polscy konsumenci docenili jakość uprawianej w Polsce borówki. Borówka jest w Polsce postrzegana jako superowoc i hit eksportowy. Według badań Kantar już 7 proc. Polaków uważa, że borówka jest wizytówką polskiego rolnictwa.

Polscy plantatorzy postrzegają budowę wewnętrznego popytu jako fundament rozwoju branży i swoich rosnących możliwości eksportowych. W promocji postawili na budowę nawyku regularnej konsumpcji. Komunikacja zawiera silny element "jedz lokalnie", ale istnieje również równoległy przekaz ze strony branży jagodowej - "jedz zdrowo, codziennie".

Według badań Kantar już 7 proc. Polaków uważa, że borówka jest wizytówką polskiego rolnictwa. (Fot. Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw)

"Chcemy by borówka była częścią aktywnego i zdrowego stylu życia. Słowo codziennie jest jednym z najczęściej używanych w promocji borówki i owoców jagodowych w Polsce. Prowadzona przez nas kampania Czas na polskie superowoce! promuje borówkę, jej przetwory i inne owoce jagodowe. Ten projekt w 2022 roku został nagrodzony w największym na polskim rynku konkursie konsumenckim Złote Innowacje FMCG & Retail. Wskazywano w niej integracyjną formułę, rosnące zasięgi i to, że akcentuje właśnie codzienną konsumpcję. To jest klucz do pozycjonowania borówki i budowania nawyków konsumenckich" - mówi Dominika Kozarzewska, prezes zarządu "Polskich Jagód", członek zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki i koordynator Jagodowego Core Teamu.

Oto główne atuty polskiej branży borówkowej:

  • 50 lat doświadczenia w uprawie borówki wysokiej;
  • korzystny klimat, doskonały smak owoców;
  • transformacja zgodna z oczekiwaniami rynku - wymiana nasadzeń, nowe odmiany, integracja producentów
  • najnowocześniejsza infrastruktura;
  • promocja konsumpcji.

Więcej o walorach owoców jagodowych, w tym specjalne infografiki na temat borówki można znaleźć na stronie PolskieSuperowoce.pl.

Źródło danych i analiz: Agronometrics Global Trade Data. Zaprezentowano dane, które wejdą w skład "IBO Global State of the Blueberry Industry Report, 2023". Metodologia obliczania konsumpcji per capita w Polsce: dodano łączną produkcję krajową oraz import, odjęto eksport, wynik podzielono przez liczbę ludności. Otrzymany wynik jest miarą tego, ile owoców pozostaje w kraju i jak wygląda konsumpcja, którą można porównać z innymi krajami.

Organizatorem Szczytu IBO w Lublinie była Fundacja Promocji Polskiej Borówki, partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki oraz Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Oba projekty finansowane są z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw i realizowane pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Publikację sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii "Czas na polskie superowoce! V edycja".

Czytaj więcej:

Polacy zbadali, czy - i ile pestycydów - spożywamy wraz z owocami

Włosi potrzebują 40 tys. pracowników do zbioru owoców

Praca przy zbiorze owoców w UK jak więzienie? Imigrantka opisuje jej realia

Raport: Polacy nie ćwiczą fizycznie przeważnie z braku czasu

    Komentarze
    • Ale wieś
      18 lipca 2023, 07:00

      Płace za 300 gr mrozonych organicznych 5funa ale dziecku tylko bo dla wszystkich nie stac

    • Czytelnik anonimowy
      18 lipca 2023, 14:45

      Ja nie jem wcale średnio lubię,w Polsce uwielbiają się wypowiadać za Polaków nawet w kwestii borówek,żenujące,a wlasnie że nie Polacy a azjaci oni jedzą najwiecej wszystkie owoce i warzywa,borówki zwłaszcza.Piszesz te artykuły ,a mało widziałaś i mało wiesz .

    • Ghji
      21 lipca 2023, 23:58

      Depesza PAP sfinansowana przez - zob. ostatnie zdanie tekstu powyżej. Tekst ma charakter reklamowo-propagandowy, a jest slaby. Przemilcza oczywiscie ultra zdrowe jagody (czarne), gratis w lesie, na ktore od paru lat trwa w Polsce nagonka medialna (ze bąblowiec, choć było ledwie 80 przypadków na 40 mln ludzi). Borowek czerwonych (brusznic) nie ma ani w tekście, ani w handlu. Natomiast jagody amerykańskie o których tu piszą , daleko odeszły od oryginału i sa kolejna masowa produkcja. Umiarkowanie smaczne i pozbawione najcenniejszego skladnika prozdrowotnego.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama