Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polacy coraz bardziej odczuwają wzrost cen. Cukier i olej napędzają drożyznę w sklepach

Polacy coraz bardziej odczuwają wzrost cen. Cukier i olej napędzają drożyznę w sklepach
Zakupy żywnościowe w Polsce stają się coraz droższe, a to jeszcze nie koniec podwyżek... (Fot. MondayNews)
We wrześniu codzienne zakupy w sklepach były droższe rdr. średnio o 24%, na co wskazuje analiza blisko 40 tys. cen detalicznych. Podwyżki widoczne są we wszystkich dwunastu badanych kategoriach, a w jedenastu z nich – aż na dwucyfrowym poziomie. Po raz kolejny najmocniej w górę poszły produkty tłuszczowe, bo o ponad 57%. Natomiast najmniejsza zmiana dotyczy warzyw i owoców.
Reklama
Reklama

Według cyklicznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH", autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, we wrześniu w sklepach było drożej średnio o 24,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. W sierpniu odnotowano wzrost rdr. na poziomie 23,7%, a w lipcu – 18,6%. To pokazuje, że ceny rosną z miesiąca na miesiąc.

Po raz kolejny w górę poszły wszystkie z dwunastu analizowanych kategorii. W jedenastu z nich skok był dwucyfrowy. W badaniu uwzględniono 52 najczęściej wybierane przez konsumentów produkty codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 40 tys. cen detalicznych z ponad 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.

Po raz kolejny najmocniej w górę poszły produkty tłuszczowe – tym razem o 57,4% rdr. W tej kategorii ceny oleju podrożały o 61,6%, margaryny – o 60,1%, a masła – o 50,4%.

Jak zauważa Julita Pryzmont, ekspertka rynku retailowego z agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland, tego typu produkty już od miesięcy napędzają spiralę drożyzny w Polsce i to się nie zmieni, dopóki trwa wojna u naszych wschodnich sąsiadów. Rosja i Ukraina to duzi producenci tłuszczów roślinnych.

Wysokie ceny niektórych produktów mogą wprawić w osłupienie... (Fot. Getty Images)

Drugie miejsce w rankingu drożyzny należy do produktów sypkich – 43,6% rdr. Tutaj zdecydowanie najmocniej podrożał cukier – aż o 100%. Dalej są sól i makaron – 37,8% i 37,3%. Z kolei cena mąki poszła w górę o 23%, a ryżu – o 19,7%.

Natomiast na trzeciej pozycji w zestawieniu przedstawiającym największe podwyżki rdr. znajduje się mięso – 38%. Przy tym drób zdrożał o 48,5%. Wołowina poszła w górę – o 38,2%, a wieprzowina – o 27,2%.

We wrześniu tuż za drożyźnianym podium znalazła się kategoria tzw. innych produktów – 37,4% rdr. Tu najbardziej poszły w górę ceny karm dla kotów – o 46,2%, a także psów – o 45,8%. Dla porównania, pieluchy dla niemowląt były droższe o 20,4% rok do roku.

Z kolei na piątej pozycji znalazł się nabiał – 28,6% rdr. W tym przypadku największe wzrosty dotyczą mleka – 37,5%, sera żółtego 34,3%, jak również sera białego 32,2%.

We wrześniu najmniej rdr. zdrożały warzywa – 8,5%. Przed nimi widać owoce – 11%, a także pieczywo – 14,8%. 

Czytaj więcej:

CBOS: Więcej niż 6 na 10 osób uważa, że "sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku"

Eksperci: Pod koniec roku Polaków czeka prawdziwy szok cenowy

"Rzeczpospolita”: Polacy nie są już patriotami na zakupach

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama