Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Podwoiła się liczba obywateli UE pobierających zasiłki w Wielkiej Brytanii

Podwoiła się liczba obywateli UE pobierających zasiłki w Wielkiej Brytanii
Brytyjski system opieki społecznej odnotował rekordowy wzrost zapytań o pomoc ze strony imigrantów z UE. (Fot. Getty Images)
W czasie pandemii koronawirusa liczba obywateli państw Unii Europejskiej ubiegających się o zasiłki w Wielkiej Brytanii podwoiła się, przy czym istnieją obawy, że część z nich pobiera je także ze swoich krajów pochodzenia – donosi 'Daily Telegraph'.
Reklama
Reklama

Jak wynika z danych, zarówno stopa bezrobocia, jak i liczba pobierających zasiłki w czasie pandemii w większym stopniu wzrosła wśród obywateli państw UE w Wielkiej Brytanii niż w przypadku obywateli brytyjskich. Wynika to z faktu, że wielu imigrantów pracuje w gastronomii i hotelarstwie oraz w handlu detalicznym -czyli w sektorach, które w czasie lockdownów musiały bardzo ograniczyć działalność.

Stopa bezrobocia wśród obywateli UE w Wielkiej Brytanii skoczyła z 3 proc. przed pandemią do 6 proc. latem ubiegłego roku, czyli była wyższa niż ogólna stopa bezrobocia w kraju.

Jak wynika z danych ministerstwa pracy i emerytur, liczba obywateli UE w wieku produkcyjnym ubiegających się o różnego typu świadczenia wzrosła z 380 tys. w listopadzie 2019 r. do 780 tys. w listopadzie 2020 r., czyli o 104 proc. Tymczasem liczba obywateli brytyjskich ubiegających się o zasiłki wzrosła w tym samym czasie o 34 proc. – do 8,3 mln.

Liczba wniosków o zasiłki od obywateli Rumunii i Bułgarii wzrosła ponad trzykrotnie z 66 tys. do 190 tys., natomiast od obywateli ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły do UE w 2004 r., w tym Polski, zwiększyła się o 94 proc. - ze 160 tys. do 300 tys.

"Migranci z UE zostali najbardziej dotknięci przez pandemię ze względu na ich koncentrację w sektorze gastronomiczno-hotelarskim i handlu detalicznym, które zostały zamknięte na długie okresy. Stąd też nastąpił dość znaczny wzrost liczby wniosków obywateli UE o zasiłek dla bezrobotnych" - ocenia Madeleine Sumption, dyrektor Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Pandemia wpłynęła na wiele aspektów gospodarki. (Fot. Getty Images)

Obywatele UE, którzy uzyskali status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, zachowali prawo do świadczeń socjalnych w tym kraju. Jak wynika z danych ministerstwa spraw wewnętrznych, spośród 6,4 mln wniosków o taki status, które złożyli obywatele UE, 4,3 mln przypada na osoby w wieku produkcyjnym, czyli między 18. a 64. rokiem życia.

Według szacunków Krajowego Biura Statystycznego (ONS), w Wielkiej Brytanii przebywa obecnie ok. 2,8 mln osób w wieku produkcyjnym, które urodziły się w krajach UE. Wynosząca 1,5 mln różnica wynika z tego, że pewna liczba obywateli UE już po złożeniu wniosku wyjechała z Wielkiej Brytanii, a pewna liczba tych, którzy w przeszłości mieszkali w tym kraju – zatem byli uprawnieni do złożenia wniosku – potraktowała go jako zabezpieczenie sobie możliwości powrotu w przyszłości.

ONS szacuje, że w 2020 r. liczba obywateli UE w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 107 tys., ale zdaniem ekspertów może być znacznie wyższa.

Jak wskazuje "Daily Telegraph", to oznacza, że pewna część zasiłków wypłacana jest osobom, które mieszkają za granicą, choć ani ministerstwo pracy, ani MSW, ani ONS nie potrafią oszacować skali tego zjawiska.

"To jest kwestia, którą jesteśmy zaniepokojeni. O te pieniądze często mogą się ubiegać ci, którzy wrócili do domu do innego kraju, co może nie być sprawiedliwe ani możliwe do utrzymania w dłuższej perspektywie. Jest to coś, czemu będziemy musieli się przyjrzeć" – przyznaje cytowane przez tę gazetę wysokie rangą źródło rządowe.

Czytaj więcej:

Londyn: Ogromny wzrost liczby wniosków o przyznanie zasiłków

Obywatele UE mogą stracić zasiłek, jeśli nie potwierdzą prawa pobytu w UK

  Komentarze
  • Znachor
   25 października, 18:04

   Proszę o artykuł jakie benefity można pobierać posiadając status osiedlenczy i do jakich zarobków go dają i ile. Będzie napewno dużo kliknięć bo skoro w statusie pisze że się należy to dlaczego nie korzystać. Na necie stare informacje tylko. Osobiście mnie nie obchodzi czy ktoś pobiera czy nie ale są osoby które ostro zapierniczaja od 10 lat i dłużej a przez convid rzepkę skrobia. Głównie chodzi o osoby bez kontraktu pracujące na własną rękę a jest ich sporo. W tych polskich biurach księgowych to szkoda się pytać oni zawsze mniej wiedza od zainteresowanych lub poprostu specjalnie kłamią.

  • Czytelnik anonimowy
   25 października, 18:16

   Chłopcy na budowach pracowali i będą pracować . Na święta pojadą do swoich wsi i miasteczek do wschodniej Polski poszpanować jaki to raj i szczęście ich spotkało . U mnie na budowie jeden donosi na drugiego byle tylko się mi podlizac. Lubię , ale i tak poganiam ich by zap...li szybciej . Czy słońce czy deszcz zapi....ją aż miło patrzeć.

  • Tyskie
   26 października, 00:29

   Z tego wszystkiego otworze sobie piwo.

  • SA
   26 października, 01:35

   do Czytelnik anonimowy , nudny jestes z tymi swoimi fantazjami

  • Ktoś z uk
   26 października, 04:18

   Daily Mail to taka szczujnia która od samego początku szczuła na emigrantów z EU więc nie dziwi ten artykuł

  • Do czytelnika
   26 października, 07:30

   Ja bym ci liścia dał jak byś mi powiedział żebym szybciej robił. Ale ym fajnie się czół wtedy.

  • Klamczuszki
   26 października, 08:55

   Te polglowki maja taki bajzel w tych ich 'systemach' ze az glowa boli. Nie wiedza nic a nic, za to wiedza gdzie jest herbata i czajnik elektryczny. No i mleko, nie zapominajmy o mleku. Jak sie tutaj mieszka parenascie lat to az dziw bierze ze ten kraj jeszcze jakos sie trzyma, b..el na kolkach.

  • Robo
   26 października, 13:33

   Adasiu vel anonimowy czytelniku, czy już naprawdę nie ma na świecie kliniki psychiatrycznej, która podjęłaby się twojego leczenia?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama