Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Po wakacjach z wojskiem młodzi Polacy zasilą rezerwę

Po wakacjach z wojskiem młodzi Polacy zasilą rezerwę
Młodzi obywatele, którzy ukończą szkolenie "Wakacje z wojskiem", zostaną wcieleni do rezerwy Wojska Polskiego. (Fot. Getty Images)
Młodzi Polacy coraz chętniej myślą o służbie wojskowej. Rośnie też udział kobiet. Stanowią ponad 20 proc. uczestników letnich szkoleń - poinformował dzisiejszy 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama
Reklama

W pierwszym turnusie programu "Wakacje z wojskiem", który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób – dowiedział się "DGP".

"Biorąc pod uwagę, że jest to program skierowany wyłącznie do osób od 18. do 35. roku życia, zainteresowanie jest naprawdę wysokie" – przekazała gazecie mjr Renata Mycio z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

"Wakacje z wojskiem" mają przypominać podstawowe szkolenie wojskowe. Obejmują ćwiczenia z zakresu przetrwania w terenie, taktyki wojskowej i obsługi pojazdów wojskowych. Młodzi uczestnicy noszą mundury i broń.

Założenie jest takie, że młodzi obywatele, którzy ukończą szkolenie, zostaną wcieleni do rezerwy Wojska Polskiego.

"Uczestnicy składają przysięgę. To będą ludzie, którzy znają pewne podstawy, spędzili trochę czasu w wojsku. Dla nas mają więc naturalny, ogromny potencjał" – przekazał "DGP" mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. Spodziewa się, że część z nich zostanie w wojsku w ramach służby zawodowej lub terytorialnej.

"Miesięczny kurs jest fajną formułą sprawdzenia, czym taka służba w ogóle jest, jak wygląda jednostka wojskowa i kontakt z wojskowymi" - dodał mjr Tomczyk.

Do wojska w większym stopniu ciągnie mężczyzn. Kobiety stanowią 20–25 proc. uczestników programu "Wakacje z wojskiem" – wynika z danych przekazanych gazecie przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Czytaj więcej:

Sondaż: Polacy nie chcą obowiązkowej służby wojskowej

  Komentarze
  • Edi
   18 czerwca, 19:28

   mieso armatnie zadnych szans

  • MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR !!!
   19 czerwca, 08:35

   Co to za szurskie sformułowanie, że "do wojska bardziej ciągnie mężczyzn" skoro jest tzw obowiązek...
   WYBÓR NIE PRZYMUS !

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2024
  GBP 5.1032 złEUR 4.2954 złUSD 3.9296 złCHF 4.4436 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama