Menu

Piloci Ryanair w Wielkiej Brytanii zapowiadają 7-dniowy strajk

Piloci Ryanair w Wielkiej Brytanii zapowiadają 7-dniowy strajk
Firma chce także zamknąć zimą i latem przyszłego roku część swych baz. (Fot. Getty Images)
Piloci tanich linii lotniczych Ryanair ze Stowarzyszenia Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) ogłosili wczoraj, że będą kontynuować strajk przez 7 dni do końca września na tle sporu z pracodawcą o emerytury, zasiłki rodzicielskie i 'przejrzystą' strukturę płac.
Reklama

Piloci zapowiedzieli nową rundę strajku w dniach 18, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 września.

Stowarzyszenie Balpa wyraziło żal, że linie lotnicze odmawiają udziału w rozmowach pod egidą Acas, ciała arbitrażowego zajmującego się konfliktami społecznymi w Wielkiej Brytanii.

"Piloci Ryanaira chcą takich samych umów, jakie obowiązują w innych liniach lotniczych. Nasze prośby nie są nierozsądne" - oświadczył sekretarz generalny związku zawodowego Balpa Brian Strutton.

Do ostatnich strajków pilotów Ryanaira doszło w Wielkiej Brytanii 22 i 23 sierpnia, a także w dniach od 2 do 4 września. Według Balpy, strajki te "bardzo zirytowały Ryanaira, zmuszając go do zatrudniania pracowników kontraktowych i zmobilizowania załóg z zagranicy w celu utrzymania działalności transportowej".

Zapowiada się 7-dniowy koszmar dla pasażerów Ryanair. (Fot. Getty Images)

Tymczasem w Hiszpanii planowany jest strajk protestacyjny przeciwko planowanemu zamknięciu baz lotniskowych. Strajk ten ma się odbyć 19, 27 i 29 września.

Pod koniec lipca Ryanair ogłosił zamiar zwolnienia 900 osób na ok. 13 tys. zatrudnionych w tych liniach lotniczych. Zwolnienia planowane są pod koniec września i po świętach Bożego Narodzenia.

Firma chce także zamknąć zimą i latem przyszłego roku część swych baz z powodu opóźnień w dostawie zamówionych samolotów Boeing 737 Max.

Ryanair miał w przyszłym roku otrzymać 58 maszyn 737 Max, ale uziemienie wszystkich tych samolotów po dwóch katastrofach sprawiło, że Boeing nie zrealizuje na czas zamówień. Dla Ryanaira oznacza to, że latem 2020 roku, w najbardziej dochodowym sezonie, nie będzie dysponował wystarczającą flotą. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama