Piłkarska Liga Narodów: 100. bramka Ronaldo, Polska za Włochami i Holandią

Cristiano Ronaldo zdobył obie bramki w zwycięskim meczu Portugalii ze Szwecją. (Fot. Facebook/Cristiano Ronaldo)
Francja pokonała u siebie Chorwację 4:2 w piłkarskiej Lidze Narodów, uzyskując identyczny wynik z tym rywalem jak w finale mistrzostw świata 2018. W innym spotkaniu grupy 3 dywizji A Szwecja uległa Portugalii 0:2, a oba gole strzelił Cristiano Ronaldo, który ma już 101 trafień w kadrze.

Bramki dla Francuzów w podparyskim Saint-Denis zdobyli m.in. Antoine Griezmann i Olivier Giroud z rzutu karnego (oprócz nich Dayot Upamecano oraz samobójczą Dominik Livakovic). W ekipie Chorwacji trafienia zaliczyli Dejan Lovren i Josip Brekalo.

Dla Griezmanna to 31. gol w reprezentacji, dzięki czemu w klasyfikacji wszech czasów dogonił piątego w tym zestawieniu Zinedine'a Zidane'a. Natomiast Giroud ma 40 bramek, co daje mu trzecie miejsce.

Zdecydowanie najlepszy pozostaje Thierry Henry (51 goli), a drugi jest Michel Platini - 41.

W trakcie drugiej połowy na boisku pojawił się Eduardo Camavinga, który został najmłodszym od ponad stu lat piłkarzem z występem w reprezentacji Francji. Tego dnia miał dokładnie 17 lat, 9 miesięcy i 29 dni.

Tylko dwóch francuskich piłkarzy mogło pochwalić się debiutem w młodszym wieku, obaj ponad sto lat temu. Julien Verbrugghe dokonał tego w 1906 roku w wieku 16 lat i 10 miesięcy, natomiast Maurice Gastiger w 1914 roku, gdy miał 17 lat i 4 miesiące.

Szwecja, która będzie rywalem Polski w przełożonych na 2021 rok mistrzostwach Europy, przegrała u siebie z broniącą tytułu w LN Portugalią 0:2, grając od 44. minuty w dziesiątkę (czerwona kartka Gustava Svenssona).

Obie bramki zdobył słynny Cristiano Ronaldo - to jego 100. i 101. gol w reprezentacji kraju.

We wtorkowych meczach grupy A2 Belgia pokonała Islandię aż 5:1, a Dania zremisowała z Anglią 0:0.

W spotkaniu dywizji C (grupa 1) Czarnogóra pokonała na wyjeździe Luksemburg 1:0 po golu w 90. minucie z rzutu karnego napastnika Wisły Kraków Fatosa Beciraja.

Dzień wcześniej polscy piłkarze pokonali w Zenicy Bośnię i Hercegowinę 2:1. Po dwóch meczach mają w grupie A1 trzy punkty. W miniony piątek biało-czerwoni ulegli w Amsterdamie Holandii 0:1.

"Pomarańczowi" na tym samym stadionie ulegli w poniedziałek Włochom 0:1.

W tej sytuacji na czele grupy są Włochy - 4 pkt, przed Holandią i Polską - po 3 oraz Bośnią i Hercegowiną - 1 pkt.

Mecze Ligi Narodów są pierwszymi o stawkę po przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. UEFA jest pierwszą kontynentalną federacją, która zdecydowała się na wznowienie rozgrywek reprezentacji.

Pomiędzy poszczególnymi czterema dywizjami obowiązują zasady awansów i spadków. Zwycięzcy grup najwyższej dywizji wystąpią w turnieju finałowym (Final Four), zaplanowanym na 2-6 czerwca 2021. Polska stara się o rolę jego gospodarza.