Piłkarska LE: Mecze Barcelony z Napoli najciekawsze w barażach o 1/8 finału

Przed nami dwa bardzo ciekawe spotkania podczas eliminacji do 1/8 finału. (Fot. Getty Images)
Dwumecz Barcelony z Napoli, którego piłkarzami są Piotr Zieliński i Hubert Idasiak, zapowiada się najciekawiej ze wszystkich w barażach o awans do 1/8 finału Ligi Europy. Dziś w Hiszpanii odbędzie się pierwsze spotkania, rewanż tydzień później we Włoszech.

Od sezonu 2021/22 wprowadzony został trzeci poziom rozgrywek w europejskich pucharach - Ligę Konferencji. To spowodowało, że zmianie uległ też format Ligi Europy.

W barażu o 1/8 finału LE drużyny, które w swoich grupach tych rozgrywek zajęły drugie miejsca, skojarzone zostały z tymi, które uplasowały się na trzecich pozycjach w Lidze Mistrzów.

Barcelona nie zakwalifikowała się do fazy pucharowej Ligi Mistrzów po raz pierwszy od blisko dwóch dekad i "spadła" do Ligi Europy. W tych teoretycznie słabszych rozgrywkach trafiła na silnego rywala, który w latach 2016-2020 również regularnie występował w Champions League, ale później musiał zadowolić się Ligą Europy.

Drużyny te mierzyły się ze sobą zaledwie dwa lata temu. W 1/8 finału Ligi Mistrzów 2019/10 lepsza okazała się Barcelona, która po remisie w Neapolu 1:1, u siebie wygrała 3:1.

W fazie grupowej bieżącej edycji Ligi Europy Napoli występowało w grupie C wraz z Legią Warszawa, Leicester City i Spartakiem Moskwa. Barcelona natomiast w grupie E LM okazała się gorsza od Bayernu Monachium i Benfiki Lizbona. Wyprzedzić zdołała jedynie Dynamo Kijów.

Kryzys Barcelony widoczny jest nie tylko na europejskiej arenie, ale również na krajowym podwórku. W lidze hiszpańskiej "Duma Katalonii" zajmuje dopiero czwarte miejsce z 15-punktową stratą do prowadzącego Realu Madryt.

Napoli radzi sobie lepiej. W Serie A jest na trzeciej pozycji, a od lidera - AC Milan - dzieli je tylko trzy punkty. Co więcej zespół z Neapolu nie przegrał żadnego z ostatnich ligowych spotkań.

W innej ciekawej parze FC Porto rywalizować będzie z Lazio Rzym.

Rewanże zaplanowano na 24 lutego. Zwycięzcy tych dwumeczów trafią w 1/8 finału na zespoły z pierwszych miejsc grup LE: Olympique Lyon, AS Monaco, Spartak Moskwa, Eintracht Frankfurt, Galatasaray Stambuł, Crveną Zvezdę Belgrad, Bayer Leverkusen oraz West Ham United.

Losowanie par 1/8 finału odbędzie się 25 lutego. Finał zostanie rozegrany 18 maja w Sewilli.