Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pierwsze monety z wizerunkiem króla Karola III trafiły dzisiaj do obiegu

Pierwsze monety z wizerunkiem króla Karola III trafiły dzisiaj do obiegu
Król Karol III podczas wizyty w siedzibie Royal Mint. (Fot. Ben Birchall/WPA Pool/Getty Images)
Od dzisiaj w placówkach pocztowych w całej Wielkiej Brytanii pojawią się po raz pierwszy wypuszczone do obiegu monety o nominale 50p z wizerunkiem Karola III – donoszą media.
Reklama
Reklama

Zaprojektowane przez rzeźbiarza Martina Jenningsa monety osobiście zatwierdził sam król. Profil monarchy na monecie skierowany jest w lewą stronę, odwrotnie niż wizerunek jego matki Elżbiety II.

Na rewersie 50p znajduje się motyw, który pierwotnie pojawił się na monecie z 1953 r. wybitej dla upamiętnienia koronacji królowej w Opactwie Westminsterskim. Przedstawia on cztery ćwiartki herbu królewskiego umieszczone na tarczach herbowych, a pomiędzy nimi emblematy narodowe krajów związkowych: róża, oset, koniczyna i por.

Wszystkie monety brytyjskie z wizerunkiem królowej Elżbiety II pozostaną prawnym środkiem płatniczym i będą funkcjonować w obiegu.

W sumie przez cały grudzień do obiegu trafi 4,9 mln monet 50-pensowych za pośrednictwem 9 452 oddziałów pocztowych. Monety będą wydawane jako reszta podczas transakcji dokonywanych przez klientów.

Docelowo, wraz z zapotrzebowaniem do obiegu wejdzie 9,6 mln monet o nominale 50p.

"Dzisiejszy dzień wyznacza nową erę dla brytyjskich monet, wraz z pojawieniem się z w obiegu monety 50p z wizerunkiem króla Karola III" – podkreśliła Rebecca Morgan, dyrektor ds. usług kolekcjonerskich w Royal Mint.

"To ogromny zaszczyt dla poczty i dla listonoszy, że pierwsza moneta z wizerunkiem króla Karola III jest wprowadzana do obiegu za pośrednictwem sieci naszych oddziałów" – oznajmił Nick Read, szef Post Office.

"Grudzień to dla nas najbardziej intensywny okres w roku, więc moneta będzie sukcesywnie wprowadzana do naszych placówek. Jeśli nie otrzymają Państwo nowej monety podczas pierwszej wizyty w placówce pocztowej, być może otrzymają ją Państwo następnym razem, więc proszę zachować czujność" – wyjaśnił.

Czytaj więcej:

Royal Mint potwierdziła, że monety z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu w UK

Zaprezentowano pierwszą nową monetę z wizerunkiem króla Karola III

Królowa Elżbieta II na 50-pensówce z okazji stulecia BBC

Royal Mint: Zaczęła się produkcja monet z wizerunkiem króla Karola III

Moneta 50p poświęcona Harry'emu Potterowi "ostatnią z portretem królowej"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama