Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pierwsza dama Ukrainy w Londynie: "Potrzebujemy zwycięstwa, ale też ukarania winnych"

Pierwsza dama Ukrainy w Londynie: "Potrzebujemy zwycięstwa, ale też ukarania winnych"
Ołena Zełenska podczas przemówienia w Izbie Gmin. (Fot. Twitter/@ZelenskaUA)
Przebywająca z wizytą w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała wczoraj brytyjskich posłów do 'zjednoczenia światowej społeczności' i pomocy w zakończeniu konfliktu Ukrainy z Rosją. Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości.

Przemawiając w Izbie Gmin, Zełenska porównała rosyjskie bombardowanie ukraińskich miast do nalotów na Wielką Brytanii dokonywanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. W trakcie przemówienia pokazała zdjęcia przedstawiające efekty ostatnich rosyjskich ataków lotniczych.

"Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszały pokolenia Brytyjczyków. Wy się nie poddaliście i my się nie poddamy" - zapewniła.

Zaznaczyła jednak, że przetrwanie napaści to nie wszystko. "Zwycięstwo nie jest jedyną rzeczą, której potrzebujemy, potrzebujemy sprawiedliwości" - podkreśliła Zełenska, dodając: "przyszłam do was po sprawiedliwość, bo ona doprowadzi do zakończenia tej wojny".

Wskazała, że dla mieszkańców zbombardowanych brytyjskich miast niemożliwe byłoby zaakceptowanie sytuacji, w której osoby za to odpowiedzialne uniknęłyby pociągnięcia do odpowiedzialności. "Ukraińcy dotknięci atakami Rosji zasługują na taką samą sprawiedliwość" - podkreśliła.

Spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle, który zapowiadając przemówienie ukraińskiej pierwszej damy mówił, że jej wizyta musi "ponownie nas obudzić". Jak zaznaczył, Wielka Brytania musi unikać myślenia, że wojna "toczy się w odległym kraju" i "nie ma na nas wpływu". "Jeśli Putin wygra, inne narody będą na jego celowniku" - podkreślił.

Wcześniej w budynku parlamentu Zełenska otworzyła wystawę fotografii przedstawiających rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. W wygłoszonym tam przemówieniu podkreśliła, że pokazuje ona tylko niewielki fragment okrucieństw, które są popełniane na Ukrainie. Mówiła, że zarejestrowano ponad 40 tys. rosyjskich zbrodni, ale za tymi statystykami są realni ludzie, których życie zostało zabrane lub złamane.

Wystawa zatytułowana "Rosyjskie zbrodnie wojenne" będzie pokazywana do 9 grudnia. Wcześniej prezentowana była w Davos podczas Światowego Forum Gospodarczego, w brukselskich siedzibach NATO i Parlamentu Europejskiego oraz w gmachu ONZ podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego.

Czytaj więcej:

Wojna na Ukrainie spowalnia globalny wzrost gospodarczy

Boris Johnson ujawnił postawy państw zachodnich przed wybuchem wojny w Ukrainie

Brytyjski minister obrony: Przekazujemy Ukrainie trzy śmigłowce wojskowe

Wiceszef MSZ Jabłoński: Jeśli Ukraina przegra, Polska będzie następna

Były brytyjski premier Boris Johnson honorowym kijowianinem

"NYT": Wojna na Ukrainie wymaga od USA i NATO zwiększenia zapasów broni

Ministerstwo obrony UK potwierdza przekazywanie Ukrainie pocisków Brimstone 2

  Komentarze
  • Damian
   30 listopada 2022, 10:37

   Nie ma czego komentowac bo to nie do konca jest tak

  • Czytelnik
   30 listopada 2022, 11:58

   Popieram wypowiedz Damiana jakoś Wołynia zapomnieli

  • Wizyta u mocodawców!
   30 listopada 2022, 12:12

   Dostanie nowe wytyczne od anglosasów jak długo i w jakim kierunku ma iść wojna.

  • Jan
   30 listopada 2022, 15:23

   Niech zaczną od ll wojny światowej a konkretnie Wołynia. Jak dotąd nic w tej sprawie nie zrobili.

  • Marek
   30 listopada 2022, 17:53

   Popieram wypowiedz Damiana jakoś Wołynia zapomnieli -nie zapomnieli wolyn juz zostal uregulowany trzeba sie douczyc nieuku

  • Robo
   30 listopada 2022, 19:50

   Zarejestrowano 40 tys rosyjskich zbrodni. A nie zarejestrowano ilości zbrodni popełnionych przez ulubiona przez nią UPA? Znalazła porównanie do bombardowań Londynu. A wiele ile cywilnych ofiar poniosły dywanowe miast niemieckich. A czy potępia masakrę bezbronnych Japończyków z Hiroszimy i Nagasaki? A spaleni żywcem Rosjanie w Odessie podczas Majdanu czym się szczycili?

  • Antyputin
   30 listopada 2022, 22:10

   No to ruska trollownia, na czele z robo, kolejny raz wypłynęła. Wojna jest tam i teraz. Chcesz sie robo licytowac ? A Katyń ? A 600 tysięcy zamordowanych Polaków przez sowietow ? A alianccy jeńcy wojenni zakatowani w japońskich obozach ? A miliony Chińczyków zamordowanych przez Japończyków ? Dziesiątki, jak nie setki tysięcy z nich, to ofiary eksperymentów z bronią biologiczną. A do @Jana. Może zaczniemy wcześniej. Od 1921 i pokoju ryskiego. Zwycięska Polska oddala Ukrainę w łapy bolszewików. Co się tam stało po 10 latach, wszyscy chyba wiecie ? Blisko 10 milionów ofiar głodu. "Kak mać nie kuszajet swoich dietiej, eta jeszcio nie gołod".

  • Antyputin
   1 grudnia 2022, 05:38

   No to ruska trollownia, kolejny raz wypłynęła. Wojna jest tam i teraz. Chcesz sie robo licytowac ? A Katyń ? A 600 tysięcy zamordowanych Polaków przez sowietow ? A alianccy jeńcy wojenni zakatowani w japońskich obozach ? A miliony Chińczyków zamordowanych przez Japończyków ? Dziesiątki, jak nie setki tysięcy z nich, to ofiary eksperymentów z bronią biologiczną. A do @Jana. Może zaczniemy wcześniej. Od 1921 i pokoju ryskiego. Zwycięska Polska oddała Ukrainę w łapy bolszewików. Co się tam stało po 10 latach, wszyscy chyba wiecie ? Blisko 10 milionów ofiar głodu. "Kak mać nie kuszajet swoich dietiej, eta jeszcio nie gołod". Znacie to ?

  • Robo
   1 grudnia 2022, 09:28

   Antyputin Czy kiedykolwiek pisałem, ,że popieram ruskich I agresję. Jakim prawem mi ubliżasz. Nadal plujesz na 100 tys bestialsko zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce moich rodaków. A ty Ukraińcy dalej swoje . Trollem jest ty i to banderowskim szczurem gryzącym wszystko co polskie.

  • Roxy55
   1 grudnia 2022, 15:49

   Nikomu jakos nie przychodzi do glowy ,ze im dluzej trwa wojna tym bardziej krew sie leje po obu stronach .Cierpia zwykli ludzie, nie politycy , ktorzy nawoluja do zwyciestwa.Zatranawiam sie jak to zwyciestwo ma wygladac?Co ma sie zdarzyc zeby je ogloszono?

  • Simple man
   1 grudnia 2022, 20:53

   Zwykli ludzie ? Ruscy, to zwykli ludzie ? Znowu znak równości między agresorem, a ofiarą.

  • Antyputin
   1 grudnia 2022, 20:58

   Wypraszam sobie, robo. Ja " gryzę " takich ruskich, jak ty, a nie rodaków.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 07.02.2023
  GBP 5.3212 złEUR 4.7476 złUSD 4.4325 złCHF 4.7856 zł

  Sport