Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pięć kluczowych tematów w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego

Pięć kluczowych tematów w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego
Polacy w Polsce i w UK zagłosują w europejskich wyborach już 9 czerwca. (Fot. Getty Images)
W dniach 6–9 czerwca 2024 r. obywatele UE pójdą do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego – jedynego na świecie wielonarodowego parlamentu i jedynych instytucji UE wybieranych bezpośrednio przez obywateli – na pięcioletnią kadencję. Zbliżające się wybory europejskie są nazywane 'kluczowym momentem' dla Europy.
Reklama
Reklama

Według najnowszego badania Eurobarometru, zainteresowanie tymi wyborami jest większe niż poprzednimi, a głównym powodem jest sytuacja międzynarodowa. Z badania wynika, że ​​priorytetami dla wyborców są walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (33%), zdrowie publiczne (32%), gospodarka, obrona i bezpieczeństwo UE (31%) oraz zmiana klimatu (27%).

Jakie będą kluczowe (i najbardziej kontrowersyjne) tematy, którymi zajmie się Parlament Europejski w ciągu najbliższych pięciu lat?

1. Gospodarka. Wstrząśnięta pandemią, kryzysem energetycznym i wojną na sąsiedniej Ukrainie, sytuacja gospodarcza pozostanie jednym z głównych priorytetów UE. Fundusz odbudowy – bezprecedensowy program finansowy o wartości 800 miliardów euro uzgodniony w 2020 r., aby pomóc krajom UE przezwyciężyć szok gospodarczy wynikający z blokad – zakończy się w 2026 r. i nie wiadomo jeszcze, czy powstanie jakakolwiek jego kontynuacja.

Mówi się o nowym planie gospodarczym, opartym na zaktualizowanych zasadach jednolitego rynku. Niedawny raport byłego premiera Włoch Enrico Letty sugeruje większą integrację w sektorach obejmujących telekomunikację, opiekę zdrowotną i transport kolejowy. Proponuje także dodanie badań, edukacji i innowacji wspierających gospodarkę cyfrową do czterech istniejących już swobód UE – swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału.

Po wyborach oczekiwany jest kolejny raport na temat reformy jednolitego rynku autorstwa byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.

2. Obrona europejska. Wojna na Ukrainie i zbliżające się listopadowe wybory w USA wywołały dyskusję na temat rozwoju europejskiej polityki obronności i bezpieczeństwa.

Większość manifestów europejskich partii politycznych – grupujących partie krajowe wyznające tę samą ideologię – sugeruje, że UE powinna pobudzić przemysł obronny i zwiększyć współpracę państw członkowskich. Wyjątkiem są partie lewicowe spektrum politycznego.

Kluczowym pytaniem jest, czy kraje UE będą gotowe zaciągnąć wspólny dług w celu wsparcia programu.

3. Kolejne rozszerzenie UE. Obecnie do członkostwa w UE aspiruje dziesięć krajów: sześć z Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia Północna, Czarnogóra i Serbia), Turcja (z którą zawieszono rozmowy akcesyjne) oraz ostatnie kraje kandydujące: Ukraina, Mołdawia i Gruzja.

Czarnogóra, Albania i Macedonia Północna są najbliżej akcesji i potencjalnie mogą przystąpić do UE do 2030 r. Rozszerzony blok prawdopodobnie sprawi, że obecna zasada jednomyślności w Radzie UE (która reprezentuje rządy krajowe) stanie się niewykonalna, co wywoła debatę na temat tego, jak podejmować decyzje w przyszłości.

Przyszły prawicowy rząd holenderski jest ostrożny, jeśli chodzi o dalsze rozszerzenie i stwierdził, że może próbować ograniczyć swobodny przepływ osób, jeśli w grę wchodzi większa UE.

4. Zmiany klimatyczne i środowisko. Ta kadencja parlamentarna została zdefiniowana w Europejskim Zielonym Ładzie – pakiecie przepisów mających na celu zazielenianie wszystkich sektorów gospodarki i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Polityki te, począwszy od wsparcia dla samochodów elektrycznych po program masowej renowacji budynków, będą teraz musiały być stosowane na poziomie krajowym.

Oczekuje się dalszych polityk w zakresie czystej energii, w tym mających na celu zmniejszenie zależności od importu, jednak zdaniem ekspertów działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego mogą zostać spowolnione pod presją rolników.

Według unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus, zmiana klimatu i jej skutki prawdopodobnie pozostaną ważnym tematem w programie UE - między innymi dlatego, że Europa ociepla się szybciej niż inne kontynenty.

5. Imigracja i azyl. Po latach sporów 14 maja 2024 r. Rada UE zakończyła przełomową reformę systemu azylowo-migracyjnego UE.

Nowe środki obejmują szybką procedurę kontroli na zewnętrznych granicach UE w celu oceny ryzyka bezpieczeństwa osób podróżujących nielegalnie, zanim będą mogły wjechać do UE i ubiegać się o azyl.

Reforma wprowadza "mechanizm solidarności" między państwami członkowskimi UE, obejmujący relokacje, wkłady finansowe lub inne wsparcie dla krajów, do których przybywa najwięcej migrantów. Pakiet obejmuje szybsze powroty do krajów pochodzenia osób, które nie kwalifikują się do otrzymania azylu lub nie mogą przebywać na terenie danego kraju.

Organizacje praw człowieka, w tym Międzynarodowy Komitet Ratunkowy, skrytykowały reformę za ryzyko zwiększenia "bezbronności wysiedleńców" i wydłużenia czasu przebywania w ośrodkach detencyjnych.

Państwa członkowskie mają dwa lata na wdrożenie przepisów w praktyce. Jednak premier Donald Tusk zapowiedział już, że Polska się nie zastosuje do ogólnych przepisów, bo przyjęła już uchodźców z Ukrainy. Przeciwko głosowały także Węgry, a przyszły rząd holenderski zamierza z tego zrezygnować. Możliwe jest zatem, że reforma azylowa ponownie się rozpadnie.

This article is published in cooperation with Europe Street News as part of a public information project about the European elections funded by the European Parliament office in London.

Czytaj więcej:

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Oto co trzeba o nich wiedzieć

"Le Monde": W wyborach do PE startuje niejednorodna plejada sił nieliberalnych

Wybory europejskie: Jak Polacy będą głosować za granicą?

Wybory do Parlamentu Europejskiego: O jeden mandat w Polsce ubiega się 19 kandydatów

"Ogólnoeuropejska mobilizacja do wojska"? Przed wyborami do PE Rosja sieje dezinformację

Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego towarzyszy Polakom od 20 lat

    Komentarze
    • Bloop
      23 maja, 17:02

      I tak najwyższy czas pogonić tych darmozjadów którzy tam zasiadaj od pandemi po dzissjszy czas gruby koty się spasły i tylko.mysla jakie nam.to nowe rzeczy narzucać. Ludzie mają wasz dość i waszych pomyslow myslice ze jestescie oanami anszymi bo wy takoe wasze widzomisoe. mediom to też nie można wierzyć wiadomo że bogaci produkują tylko świństwa a nam zwykłym ludziom proboja wmówić i narzucic że to my jesteśmy problemem

    • Drakus
      23 maja, 20:53

      Mądry Naród powinien rozumieć wagę wyborów i że Polska nie jest otoczona przyjaźnią. Są tacy co chcą żebyśmy się kłócili i nie sprawiali problemów w zarządzaniu Unią. Każdy sam powinien czuć obowiązek udziału w wyborach dla dobra Ojczyzny w UE. Nikomu nie wolno łamać praw i traktatów, zmuszać i szantażować dla własnej korzyści jak obecnie. Musimy wprowadzić poważne zmiany, a kłótnie odstawić na bok. Teraz wystarczy razem wybrać to co dobre dla nas.

    • Hehe
      24 maja, 07:14

      A nie ma nic o programowalnym pieniądzu którym bedzie cyfrowe euro. Wedlug strony bankowej euro będą to ograniczenia zakupów, data ważności wydania, śledzenie, automatyczne podatki, automatyczne kary, odłączenie obywatela od systemu. Nie będą już benefity na winko szły hehe. Eliminacja gotówki to likwidacja polskiej mennicy i podporządkowanie sie europejskiemu bankowi centralnemu ktory jest w prywatnych rękach hehe

    • Criminalna utopaeuropa
      24 maja, 09:23

      czy to wybory do stajni augiasza a raczej opetanych gdzie von der lier z prywatnego telefonu komórkowego negocjuje miliardowe kontrakty na dostawę szczypawek dla państw członkowskich w wyniku czego polscy podatnicy nadal płaca big skorumpowane pharma za szczepionki którymi się nikt nie szczepi. Jak zaprzestana to są pozywani do trybunału jak Polska a von der crook lier bryluje na salonach europy. eu= korupcja, draństwo, okradanie społęczeństw narodowych, zniewalanie ich i wciskani mi każdego kitu i gówna

    • Czytelnik anonimowy
      24 maja, 12:24

      Wiec musimy isc na re wybory i pozbawic wszystkich kandydatow tej chorej koalicji 13 grudnia . Stołków w UE. Tylko PIS , konfederacja , suwerenna Polska. Tylko glosujmy na prawicę

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama