Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Piłkarska LM: Sędziowie wykorzystają technologię półautomatycznej linii spalonego

Piłkarska LM: Sędziowie wykorzystają technologię półautomatycznej linii spalonego
Zasada spalonego ma sprawić, że gra w piłkę nożną będzie bardziej sprawiedliwa i emocjonująca... (Fot. Getty Images)
UEFA poinformowała, że technologia półautomatycznej linii spalonego (SAOT) zostanie wykorzystana w meczach Ligi Mistrzów. Wcześniej FIFA zapowiedziała, że sytem ten będzie zastosowany podczas mistrzostw świata w Katarze.
Reklama
Reklama

"UEFA nieustannie poszukuje nowych rozwiązań technologicznych, aby poprawić grę i wspierać pracę sędziów" - poinformował Roberto Rosetti, główny sędzia UEFA.

Półautomatyczna linia spalonego pierwszy raz zostanie wykorzystana w meczu o Superpuchar Europy, który odbędzie się 10 sierpnia w Helsinkach. Real Madryt jako zwycięzca Ligi Mistrzów zmierzy się w nim z Eintrachtem Frankfurt, triumfatorem Ligi Europy.

Arbitrem tego spotkania będzie Anglik Michael Oliver, a asystentami jego rodacy Stuart Burt i Simon Bennett.

Głównym sędzią VAR będzie Tomasz Kwiatkowski. Asystować będą mu Bartosz Frankowski i Portugalczyk Tiago Bruno Lopes Martins.

"Ten innowacyjny system pozwoli sędziom VAR szybciej i dokładniej określać czy był spalony, poprawiając płynność gry i spójność decyzji" - dodał Rosetti.

Nowy system będzie wykorzystywał specjalne kamery, które śledzą 29 różnych punktów ciała każdego piłkarza. UEFA od 2020 roku testowała nową technologię w 188 meczach.

"System jest gotowy do użycia w oficjalnych meczach i będzie wdrożony w każdym spotkaniu Ligi Mistrzów" - stwierdził Rosetti.

SAOT wykorzystuje kamery strategicznie rozmieszczone wokół boiska i chip w piłce meczowej. Technologia znacznie zmniejszy częstotliwość analizy VAR w przypadku marginalnych spalonych i skróci czas potrzebny na rozstrzygnięcie sytuacji.

Widzowie będą mogli również zobaczyć animacje 3D, gdy niektóre decyzje VAR będą wyjaśniane na ekranie stadionu. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.08.2022
  GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama