Menu

Parlament UK przyjął projekt ustawy o walce z koronawirusem

Parlament UK przyjął projekt ustawy o walce z koronawirusem
Ustawa daje policji i urzędnikom imigracyjnym m.in. prawo do zatrzymywania ludzi. (Fot. Getty Images)
Brytyjski parlament przyjął specjalną ustawę w sprawie koronawirusa, która daje rządowi daleko idące kompetencje do walki z epidemią, m.in. do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego.
Reklama

Dziś ustawę poparła Izba Lordów, po czym uzyskała formalną aprobatę królowej, co oznacza jej wejście w życie. W poniedziałek późnym wieczorem projekt przyjęła Izba Gmin. Ze względu na to, że z powodu zagrożenia koronawirusem parlament zbiera się w ograniczonym składzie, a Partia Konserwatywna i tak ma w Izbie Gmin dużą przewagę, projekt ustawy został przyjęty bez głosowania.

Jak przyznał podczas debaty w Izbie Gmin minister zdrowia Matt Hancock, licząca 329 stron ustawa daje rządowi nadzwyczajne kompetencje, jakich nie miał żaden gabinet w czasach pokoju. Zapewnił, że będą one wykorzystane tylko do walki z epidemią.

Ustawa daje podstawy prawne do powrotu do pracy emerytowanych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej, o co zaapelował rząd, a także do włączenia do pomocy studentów ostatnich lat kierunków medycznych i pielęgniarskich. Ma także zmniejszyć presję w innych kluczowych służbach w trakcie epidemii, m.in. zwiększając możliwość prowadzenia rozpraw sądowych poprzez łącze wideo, ale także daje możliwość władzom zażądania udostępnienia przestrzeni bądź innych zasobów w celu przechowywania ciał zmarłych.

Wielka Brytania spodziewa się szczytu zakażen koronawirusem w najbliższych tygodniach. (Fot. Getty Images)

Ustawa daje policji i urzędnikom imigracyjnym prawo do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego, a funkcjonariuszom straży granicznej prawo do czasowego zamykania lotnisk i węzłów transportowych, jeżeli nie ma wystarczających możliwości utrzymania bezpieczeństwa granic.

Ponadto ustawa daje rządowi prawo do ograniczania lub zakazywania zgromadzeń masowych w dowolnym miejscu i precyzuje sprawę rekompensat za ich odwołanie, daje możliwość zamykania szkół i placówek opieki nad dziećmi, zmniejsza wymagania wobec nich, pozwalając np. redukować liczbę nauczycieli. Umożliwia osobom przebywającym w izolacji nawet bez symptomów zakażenia uzyskiwanie pełnego zasiłku chorobowego od pierwszego dnia, a nie od trzeciego. Wprowadza też zabezpieczenia dla osób, które zawieszają pracę zawodową, by wesprzeć służbę zdrowia w charakterze wolontariusza.

Ustawa o walce z koronawirusem ma wspomóc walkę społeczeństwa z epidemią. (Fot. Getty Images)

W pierwotnym projekcie obowiązywanie przewidzianych w nim rozwiązań miało być ograniczone do dwóch lat, ale ostatecznie posłowie uzgodnili, że co pół roku będą debatować nad potrzebą dalszego ich obowiązywania.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Koronawirus zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów

Policja w UK będzie sprawdzać, kto wchodzi do metra?

Orędzie Borisa Johnsona z historycznym rekordem oglądalności

"Koronawirusem już mogła zakazić się połowa populacji Wielkiej Brytanii"

USA: 46 mln osób może stracić pracę

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   25 marca, 21:46

   329 stron na kilka paragrafów? Ciekawe o czym nie wiemy...

  • PolonusUK
   26 marca, 07:32

   Beda zatrzymywac kogo beda chcieli.

  • Cava
   26 marca, 09:07

   beda mogli robic co im sie podoba - a masa straci wszelke prawa

  • Bruno
   27 marca, 23:59

   Zatrzymają i zaifekują potem spalą w piecu i nikt nie będzie miał prawa dochodzić i wszystko w świetle ich "prawa" i w ramach sztucznie wywołanej pandemii tak samo w Polsce,nowy porządek świata nabiera tempa

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama