Parlament Europejski opowiedział się za zmianą traktatów unijnych
Sprawozdanie z głosowania ma trafić - zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia pod obrady rady ministrów ds. europejskich.
Według prezydencji hiszpańskiej, jest wystarczająca większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent.
W skład Konwentu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad traktatem, który następnie przekazany będzie Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową, po czym uzgodniony traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie.
Projekt Raportu w sprawie zmian traktatowych przedstawiony w Parlamencie Europejskim jest w całości nie do przyjęcia dla mnie i dla grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Nie tylko nie popieramy Raportu, ale także samej idei zwołania Konwentu w sprawie zmiany… pic.twitter.com/hsHrg1q4fS
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) November 22, 2023
Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE.
Osiągnąć to można m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Czytaj więcej:
"The Spectator": UE zmierza w kierunku zaciekłego starcia z Europą Wschodnią
Największym zaufaniem Polaków cieszy się NATO, polska armia i Unia Europejska