Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Parlament Europejski opowiedział się za zmianą traktatów unijnych

Parlament Europejski opowiedział się za zmianą traktatów unijnych
Większość europosłów opowiedziała się za centralizacją UE. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski w przyjętej dziś w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Reklama
Reklama

Sprawozdanie z głosowania ma trafić - zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej - 12 grudnia pod obrady rady ministrów ds. europejskich.

Według prezydencji hiszpańskiej, jest wystarczająca większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent.

W skład Konwentu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad traktatem, który następnie przekazany będzie Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową, po czym uzgodniony traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie.

Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE.

Osiągnąć to można m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Czytaj więcej:

"The Spectator": UE zmierza w kierunku zaciekłego starcia z Europą Wschodnią

Największym zaufaniem Polaków cieszy się NATO, polska armia i Unia Europejska

    Komentarze
    • Straszne oddali polskę
      22 listopada 2023, 17:20

      Straci Polska suwerennosc, resztki, wejdzie euro, podatki i o wszystkim bedzie decydowac chora unia..wszystko celowe i zaplanowane od 30 lat...każdy to wie..sprzedali nasz kraj i nasze złoza o bilionowej wartosci..

    • Kosmos
      22 listopada 2023, 19:20

      To będzie cyrk jak zniosą prawo veta. Wtedy tak jak w niemczech gdzieniegdzie, powiedzą ze trzeba wprowadzić pokoje rozładowywania napięć seksualnych w przedszkolu i ze każde dziecko ma tam być dwa razy w tygodniu to trzeba będzie sie dostosować pod karą nieotrzymania dotacji czyli kredytu do spłaty w przyszłości. Kosmos

    • KTO BYŁ ZA
      23 listopada 2023, 07:10

      Róża Thun und Hohenstein, Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller oraz Sylwia Spurek.

      Zapamiętajcie I sami osądźcie

    • Jprd
      23 listopada 2023, 08:11

      ależ jesteście niedouczeni...te głosowania to pic na wodę....do ratyfikacji potrzebna jest jednomyślność państw członkowskich co oznacza ,że to noe wejdzie w życie ale gdy si3 ogląda tylko tvp to potem sieje się panikę...

    • Drakus
      23 listopada 2023, 12:27

      Jeżeli to pic na wodę to po co zajmuje się tym PE. Pierwszy krok przeszedł 17 oma głosami. W Polskim Sejmie Hołownia na dopuścił do ustawy w tej sprawie co mogło mieć wpływ. Tusk gra na dwa fronty w UE i PL. Manipulowani w KO widzą to, ale zależy im na stołkach. Ci, którzy głosowali na nich są współwinni i bawi ich kabaret w Rządzie. Nawet Demokratyczne Referendum nie przeszło bo ten co ma być Premierem powiedział że uroczyście je unieważni i naciskał na wyborców. Niemcy z Tuskiem dobrze grają i powrócą do sprawy gdy np. Ukraina przegra, Putin weźmie swoje, a Niemcy za zgodą PL i innych.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama