Menu

Pandemia sprawiła, że Polacy z lękiem kupują żywność

Pandemia sprawiła, że Polacy z lękiem kupują żywność
Polacy nie bardzo wiedzą, jak w obecnej sytuacji postępować z produktami spożywczymi i ich opakowaniami... (Fot. PAP)
Aż 75 proc. mieszkańców naszego kraju żyje w strachu, że na produktach spożywczych kupowanych w sklepach przenosi się koronawirus - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z agencją PR HUB.
Reklama

Badanie pokazało, że w czasie pandemii Polacy z dużą ostrożnością kupują produkty spożywcze. Aż 64 proc. badanych stwierdziło, że poprzez świeżą żywność mogą się zarazić wirusem SARS-CoV-2.

75 proc. uznało, że mogą się zarazić przez kontakt z opakowaniem produktów spożywczych.

Jednocześnie respondenci uświadomili badaczom, że Polacy nie bardzo wiedzą, jak w obecnej sytuacji postępować z produktami spożywczymi i ich opakowaniami. Na pytanie, czy wiesz, jak wybierać pieczywo, odpowiedzi "nie" lub "nie wiem" było w 65,6 proc. W przypadku niepakowanych produktów świeżych takich odpowiedzi było 64,8 proc., a produktów pakowanych - 57,8 proc.

Co piąty ankietowany deklaruje, że z powodu lęku przed zarażeniem się nie kupuje żywności pochodzącej z krajów, w których stwierdzono największą liczbę zachorowań. Jedynie 8,9% respondentów stwierdziło, że obecna sytuacja nie miała wpływu na ich zachowania podczas zakupów.

Badanie przeprowadzono zostało metodą, w której ankietowany wypełnienia ankietę w formie elektronicznej, na grupie 2 176 osób, z których 67,9 proc. deklarowało wyższe wykształcenie, a 30,1 proc. średnie. Główną grupę wiekową stanowiły osoby pomiędzy 18. a 45. rokiem życia. Prawie 60 proc. z nich to osoby mieszkające w miastach wojewódzkich. Pozostali (mniej więcej po równo): mieszkańcy miast średnich, małych i wsi. Większość badanych twierdziła, że czerpie wiedzę z Internetu, w którym nie znajduje jednak jasnych wytycznych w kwestii postępowania z żywnością. 

Czytaj więcej:

NBP: Banknot w Polsce zużywa się średnio po 413 dniach

Ponad połowa Polaków odczuła spadek dochodów

Polska: 135 nowych zakażeń koronawirusem - łącznie 10 169 przypadków

  Komentarze
  • Norbert nowak
   26 kwietnia, 01:46

   75% idiotow.
   W kraju liczacym 38 millionow gdzie 300 osob dziennie choruje ludzie boja sie robic zakupy. To co ma powiedziec Wielka Brytania gdzie jest 5 tysiecy dziennie

  • Gfds
   7 maja, 00:03

   Brawo Polacy! Dzieki tej ostroznosci i przezornosci epidemia rozwija sie wolniej, mimo znikomej ilosci testow, mimo ze starsi mieszkaja z mlodymi, itd. Polacy wiedza, ze liczyc moga tylko na siebie i dlatego sa ostrozni. Przezyli powstania, przezyli wojny, przezyli socjalizm - narod doswiadczony wie co robic w chwilach zagrozenia

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.07.2020
  GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

  Sport


  Sport

  Reklama