Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pacjenci powyżej 80. roku życia bez szans na leczenie? Szokujące wyniki śledztwa dziennikarskiego

Pacjenci powyżej 80. roku życia bez szans na leczenie? Szokujące wyniki śledztwa dziennikarskiego
Kontrowersyjny artykuł ukazał się w "The Sunday Times" 24 października. (Fot. thetimes.co.uk/screenshot)
Systemy opieki zdrowotnej całej Europy są przeciążone w związku z drugą falą pandemii Covid-19. Według przewidywań, w niektórych regionach może zabraknąć miejsc dla najciężej chorych, dlatego lekarze muszą podejmować trudne decyzje dotyczące kolejności leczenia pacjentów. Brytyjscy dziennikarze ujawnili szokujące fakty na ten temat.
Reklama
Reklama

Dziennik "The Sunday Times" opublikował 24 października wyniki dziennikarskiego śledztwa, które ustaliło, że podczas pierwszej fali pandemii wiosną br., tysiącom starszych i chorych pacjentów nie udzielono odpowiedniej pomocy, która czasem mogłaby uratować ich życie. By nie przeciążać systemu opieki zdrowotnej i zachować miejsca dla pacjentów z najlepszymi rokowaniami, niektóre szpitale używały przy przyjęciach na intensywną terapię systemu kwalifikacji chorych na podstawie ich stanu zdrowia i wieku - donosi gazeta, podając konkretne przypadki schorowanych pacjentów, których nie podłączono do respiratora ze względu na niespełnienie "szeregu wymagań".

Te wytyczne, przygotowane na zlecenie naczelnego lekarza Anglii Chrisa Whitty'ego - formalnie nigdy nieogłoszone i nieobowiązujące - miały wykluczać np. z takiej formy terapii wszystkie osoby powyżej 80. roku życia.

Publiczna służba zdrowia NHS zareagowała już następnego dnia. Określiła tezy "The Sunday Times" jako ewidentnie niesłuszne, nieoparte na faktach i głęboko obraźliwe dla personelu medycznego, publikując na swojej stronie także szereg wypowiedzi lekarzy z oddziałów intensywnej terapii.

W szpitalach nie zabrakło łóżek intensywnej terapii, więc nigdy nie było potrzeby odmawiania komukolwiek leczenia na podstawie możliwości NHS - czytamy na stronie NHS England.

"Lekarze podejmują decyzje dotyczące najlepszego sposobu leczenia pacjenta, w oparciu o specyficzne potrzeby tej osoby - tak się stało podczas tej pandemii i kategorycznie NIE było żadnej ogólnej decyzji krajowej o odmowie opieki nad jakąkolwiek grupą ludzi, w tym ze względu na ich wiek" - przekonują władze służby zdrowia w Anglii. Zapewniają też, że starszym osobom nie odmówiono przyjęcia na OIOM podczas pierwszej fali; faktycznie stanowili oni większość pacjentów przyjętych na OIT z Covid-19 przez cały czas.

Czytaj więcej:

Sondaż: 2 na 3 mieszkańców UK chce zaszczepić się na koronawirusa

Absolutny dobowy rekord zakażeń w UK: 33 470 i 563 nowe zgony na Covid-19

UK: W ciągu doby 27 301 zakażeń koronawirusem i 376 zgonów na Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama