PŚ w skokach: Zwycięstwo Krafta, Żyła 12.

Kraft skoczył na odległość 132 m i wygrał. (Fot. Vianney Thibaut/NordicFocus/Getty)
Piotr Żyła zajął 12. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. Wygrał lider klasyfikacji generalnej Austriak Stefan Kraft. To jego 41. zwycięstwo w karierze.

Drugie miejsce zajął Norweg Kristoffer Eriksen Sundal, a trzecie Austriak Jan Hoerl. Na 16. pozycji został sklasyfikowany Kamil Stoch, a na 30. Maciej Kot.

W ekipie biało-czerwonych tym razem najlepiej wypadł Żyła zajmujący po pierwszej serii, w której uzyskał 125 m, 20. lokatę. W drugiej wylądował także na 125 m i awansował o osiem pozycji.

Po pierwszej serii najwyżej z Polaków sklasyfikowany był Stoch - dziesiąty po lądowaniu na 128 m. Żyła plasował się na 20. miejscu, a Kot na 29. Awansu nie wywalczyli 41. Aleksander Zniszczoł - 113 m i 42. Dawid Kubacki - 114 m.

Prowadził Kraft po osiągnięciu 132 m, który wyprzedzał Słoweńca Timi Zajca - 130,5 m oraz Norwega Johanna Andre Forfanga - 128 m.

W finale nie wystąpił wicelider klasyfikacji PŚ Japończyk Ryoyu Kobayashi, sklasyfikowany na 38. pozycji po skoku na odległość 111 m.

Pierwsza seria była rozgrywana w bardzo loteryjnych warunkach wietrznych. To właśnie one sprawiły, że kilku dobrych zawodników, wśród nich obaj Polacy i Japończyk mieli pecha i nie awansowali do finału.

Wyglądało tak, że organizatorzy "na siłę" chcą rozegrać choć jedną serię, aby wszystko się zgadzało... Kilku pechowców po wylądowaniu nawet wykonało w kierunku Czecha Borka Sedlaka, osoby dającej zgodę na rozpoczęcie próby, gest niezadowolenia.

W drugiej serii warunki wietrzne się trochę poprawiły. Kot skoczył tylko 108 m i spadł na ostatnie 30. miejsce. Stoch miał 121,5 m i nie utrzymał 10. lokaty, ostatecznie był 16. Żyła natomiast po raz drugi wylądował na 125 m, co dało mu awans o osiem pozycji.

W finale najdalej skoczył Słoweniec Peter Prevc - 134 m, który po pierwszej próbie - 124 m był 17. Dzięki temu awansował na 10. pozycję. O metr bliżej niż Słoweniec wylądowali Kraft i jego rodak Michael Hayboeck. Liderowi klasyfikacji pucharowej dało to 41. zwycięstwo w karierze, natomiast Hayboeck awansował z siódmego po 1. serii na czwarte miejsce w konkursie.

W niedzielę w Oslo odbędzie się drugi konkurs, początek o 14:20 (13:20 czasu UK).