PŚ w skokach: 22. lokata Kubackiego w Lillehammer, nie ma mocnych na Krafta

Stefan Kraft triumfował po raz czwarty w konkursie Pucharu Świata w tym sezonie. (Fot. Millo Moravski/Agence Zoom/Getty Images)
Austriacki skoczek narciarski Stefan Kraft podtrzymał świetną passę, wygrywając konkurs Pucharu Świata w norweskim Lillehammer. To jego czwarte zwycięstwo w czwartych zawodach obecnego cyklu. Najlepszy z Polaków był Dawid Kubacki, który zajął 22. miejsce.

Kraft odniósł 34. zwycięstwo w karierze i 102. raz stanął na podium zawodów Pucharu Świata. 30-latek to m.in. dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli. Najlepszy w klasyfikacji generalnej PŚ był w sezonach 2016/17 i 2019/20.

Tak dobrego startu sezonu nie miał nikt od 2007 roku, kiedy sześć pierwszych konkursów wygrał Austriak Thomas Morgenstern.

Wczoraj Kraft nie oddawał najdalszych skoków, ale bonifikaty za wiatr oraz nienaganny styl pozwoliły mu zwyciężyć wyraźnie. Austriak, uzyskując 134 i 141,5 m o 5,9 pkt wyprzedził drugiego Niemca Andreasa Wellingera - 135 i 143 m. O 6,9 pkt gorszy od zwycięzcy był trzeci Austriak Jan Hoerl - 139 i 137,5 m.

3 grudnia urodziny obchodził Adam Małysz. Były wybitny skoczek, a obecnie prezes PZN powodów do zadowolenia nie miał, choć w finale Kubacki i Żyła spisali się lepiej niż w pierwszej serii.

Na półmetku zajmowali, odpowiednio, 30. i 29. miejsce - dwa ostatnie premiowane awansem. Ostatecznie Kubacki awansował o osiem lokat, a Żyła o cztery na 25. pozycję. W pierwszej serii obaj skoczyli po 120,5 m, w drugiej Kubacki miał 128, a Żyła 126 m.

Do drugiej serii nie zakwalifikowali się 33. Aleksander Zniszczoł i 37. Kamil Stoch.

Natomiast Paweł Wąsek nie przystąpił do zawodów. Jak poinformował portal skijumping.pl, Wąsek nie pojawił się na belce startowej z powodu błędu wolontariuszy, którzy odesłali jego torbę z butami na dół skoczni.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kraft o 130 pkt wyprzedza drugiego Wellingera. Kubacki zajmuje 24. miejsce.

W Pucharze Narodów prowadzi Austria, przed Niemcami i Słowenią. Polska plasuje się dopiero na ósmej pozycji.

Kolejne zawody odbędą się w niemieckim Klingenthal 9 i 10 grudnia.