Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

PE: Morawiecki i von der Leyen wezmą udział w debacie ws. orzeczenia TK

PE: Morawiecki i von der Leyen wezmą udział w debacie ws. orzeczenia TK
UE jest zaniepokojona, że Polska nie działa z poszanowaniem unijnych wartości. (Fot. Janek Skarżyński/AFP via Getty Images)
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się w najbliższy wtorek debata o niedawnym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prymatu prawa europejskiego, w której udział weźmie polski premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - poinformował PE w komunikacie.
Reklama
Reklama

Europarlament ma "ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

"W najbliższy czwartek po debacie z udziałem Morawieckiego oraz von der Leyen, odbędzie się głosowanie nad rezolucją - przekazał PE.

Ponadto w środę odbędzie się "debata w związku z rocznicą wprowadzenia w Polsce niemal całkowitego zakazu aborcji". "Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie w styczniu 2021 r. i ogranicza legalną aborcję do przypadków gwałtu lub kazirodztwa lub gdy ciąża zagraża życiu matki, wywołał długotrwałe protesty" - czytamy na stronach PE.

Tydzień temu Trybunał Konstytucyjny RP, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Czytaj więcej:

"Polska na drodze do Polexitu": Kontrowersyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Senat przyjął rezolucję o "miejscu Polski w Unii Europejskiej"

Komisarz UE: "Nie wierzę, że dojdzie do Polexitu"

Byli sędziowie TK o czwartkowym wyroku: "Zawiera wiele fałszywych stwierdzeń"

"Rząd wychodzi, my zostajemy w UE!". Masowe protesty w całej Polsce

"UE zacznie się rozpadać, jeśli nie zakwestionuje orzeczenia polskiego TK"

  Komentarze
  • Eku
   15 października 2021, 13:15

   Ale burdello, chyba nikt już w UE nie liczy się z nami i nie traktuje nas poważnie..I tak Mateuszku, Jarku, Grzegorzu, Zbyszku, już w krótce, przestaną płynąć pieniążki z Brukseli na wasz mafijny folwark, najwyższa pora!!! A co z pieniędzmi na kampanię i reklamę polskiego ładu?
   Ale raporty Banasia mnie inspirują :)

  • Bloop
   15 października 2021, 13:54

   Te spotkanie powinno być live

  • Do EKu
   15 października 2021, 14:11

   Czy ty taki glupi jestes naprawde ze nie rozumiesz o co tu chodzi??? Pomysl choc raz a nie powielaj TVEna

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama