Menu

Oxfam zamyka biura i zwalnia 1 500 pracowników

Oxfam zamyka biura i zwalnia 1 500 pracowników
Organizacja została założona w 1942 roku w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam poinformowała, że zamyka swoje biura w 18 krajach i zwalnia blisko 1 500 pracowników, czyli prawie jedną trzecią zatrudnionych, w związku ze zmniejszeniem zasobów finansowych z powodu pandemii koronawirusa.
Reklama

Oxfam, zajmująca się walką z głodem i ubóstwem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się, wyjaśniła, że kryzys zdrowotny przyspieszył reorganizację jej międzynarodowych działań, które planowała od 2018 roku.

Ograniczenia wprowadzone w wielu krajach w związku z pandemią Covid-19 zmusiły tę organizację pozarządową do zamknięcia prowadzonych przez nią sklepów i odwołania wydarzeń umożliwiających pozyskanie funduszy. Kondycja finansowa Oxfam dodatkowo uległa osłabieniu z powodu spadku datków po skandalu dotyczącym nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych jej pracowników w 2010 roku w Haiti - zwraca uwagę AFP.

Oxfam, która zrzesza 20 niezależnych organizacji, zdecydowała o zamknięciu swoich biur w Afganistanie, Pakistanie, Tajlandii, na Sri Lance, Haiti, Kubie i Dominikanie, w Tadżykistanie, Paragwaju, Egipcie, Tanzanii, Sudanie, Burundi, Rwandzie, Sierra Leone, Beninie, Liberii i Mauretanii. Będzie dalej działała w 48 krajach. W rezultacie zwolni 1 450 z 5 tys. pracowników.

Oxfam zajmuje się się walką z głodem i ubóstwem na świecie oraz pomocą w krajach rozwijających się. (Fot. Getty Images)

Oxfam zapewnia, że restrukturyzacja pozwoli lepiej ukierunkować działania na niektóre kraje, gdzie - jak uważa - jej aktywność ma największy wpływ. "Planowaliśmy to od pewnego czasu, ale przyspieszyliśmy podejmowanie decyzji w związku ze skutkami pandemii" - tłumaczył dyrektor generalny Oxfam, Chema Vera.

"Reorganizacja zajmie trochę czasu i czujemy się odpowiedzialni wobec krajów, w których zamykamy nasze biura" - zaznaczył Vera. Dodał, że w krajach tych Oxfam "będzie kontynuował współpracę w celu wspierania ruchów społecznych i wywierania wpływu na rządy i sektor prywatny".

Oxfam została założona w 1942 roku w Wielkiej Brytanii, jako Oxford Committee for Famine Relief, żeby nieść pomoc żywnościową Grecji będącej pod okupacją hitlerowską. Co roku organizacja otrzymuje milionowe kwoty z budżetu Wielkiej Brytanii i od Komisji Europejskiej, które są wykorzystywane na finansowanie projektów pomocy rozwojowej w biedniejszych krajach świata. 

Czytaj więcej:

British Airways chce pozbyć się 25 proc. pilotów

Virgin Atlantic zwolni ponad 3 000 pracowników i wycofa się z Gatwick

Rolls-Royce zwolni 9 tys. pracowników

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.05.2020
  GBP 5.030 złEUR 4.480 złUSD 4.088 złCHF 4.223 zł

  Sport


  Sport

  Reklama